Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση βιβλίου εσόδων-εξόδων


Recommended Posts

Από ότι φαίνεται δεν έχεις ασχοληθεί με φορολογικά, οπότε ίσως είναι καλύτερα να απευθυνθείς σε έναν λογιστή ή σε κάποιο φίλο που το κατέχει το θέμα καλύτερα.

Γενικά τα έξοδα που περνάς είναι συγκεκριμένα και πρέπει να τα περνάς μέσα στο 3μήνο που τα δημιουργείς.

Υπάρχουν έξοδα στα οποία εκπίπτει το ΦΠΑ και σε άλλο όχι.

Λόγω του ότι θα παρουσιάσεις έσοδα μόλις 250€, δεν υπάρχει λόγος να παρουσιάσεις έξοδα. (μη μιλήσουμε για ζημιές και σε μπερδέψω).

 

Το πιο απλό που έχεις να κάνεις είναι:

Να δηλώσεις (υποχρεωτικά) το έσοδο που έχεις και να αποδόσεις το ΦΠΑ που αντιστοιχεί.

Η φορολογική δήλωση έπεται, οπότε έχουμε καιρό ακόμα.

 

Έξοδα περνάς τιμολόγια. Αποδείξεις μπορείς να περάσεις έως 50€ αλλά δεν εκπίπτει το ΦΠΑ.

Κατ' εξαίρεση (θα διαφωνήσει ο φίλος μου ο Θοδωρής) στις βενζίνες μπορείς να περνάς απόδειξη έως 300€ (το ΦΠΑ έτσι και αλλιώς ΔΕΝ εκπίπτει).

Link to comment
Share on other sites

Κατ' εξαίρεση (θα διαφωνήσει ο φίλος μου ο Θοδωρής) στις βενζίνες μπορείς να περνάς απόδειξη έως 300€ (το ΦΠΑ έτσι και αλλιώς ΔΕΝ εκπίπτει).

 

Δε διαφωνεί ο φίλος σου ο Θοδωρής :grin:. Σαφώς και μπορούμε. Αυτό που λέω είναι ότι μετά από 6-7 μήνες ξεθωριάζουν και δε διαβάζονται οι αποδείξεις από πολλά βενζινάδικα, οπότε έχουμε πρόβλημα με δεδομένο ότι πρέπει να κρατάμε παραστατικά για ...15 χρόνια.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή :)

έχουμε με πολλά πραγματα να ασχλούμαστε, άμα είναι να μας προβληματίζει και το ξεθώριασμα .... τότε να φυγουμε από το παράθυρο

 

στην τελική το κράτος έπεπε να τους βάλει προδιαγραφές να μην ξεθωριάζουν :evil:

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

να ρωτήσω , ένα αποστασιόμετρο το περνατε ώς πάγιο ή καλύτερα ώς κανονικό έξοδο όπως τα αναλώσιμα? το ρωτώ γιατί σε κανα χρόνο μπορεί και να έχει χαλάσει

Link to comment
Share on other sites

Κινητο που πηρα περυσι το περασα ως παγιο. Και τωρα που θα χρειαστει να παρω ψηφιακη παλι παγιο θα το βαλω. Το κινητο εν τω μεταξυ το εβρεξα και χαλασε, το εχω σε ενα ντουλαπακι εδω στο γραφειο μην τυχον και ερθει κανας ελεγχος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά τέτοιου είδους συσκευές τις βάζω ως έξοδο που εκπτίπτει ο ΦΠΑ.

Αν και νομίζω ότι δεν είναι σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Για να περαστεί κάτι ως πάγιο, δεν θα πρέπει να είναι πάνω από κάποιο όριο;

(δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς, αλλά κάτι μου κάνει το 1200 €)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχει να κάνει με το αν μπορείς να κάνεις ολική απόσβεση μέσα στη χρονιά κτήσης του παγίου.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορώ να περάσω στα πάγιο ένα αποστασιόμετρο π.χ. 300 E αλλά δεν θα είναι στις 'αποσβέσεις' το τέλος του έτους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.