Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση βιβλίου εσόδων-εξόδων


Recommended Posts

Δε διαφωνώ με τη συμβουλή σου. Διαφώνησα ως προς το ότι είναι το τέλος του κόσμου το ότι δεν συμπληρώθηκε το βιβλίο. Οι επιλογές είναι:

1) Καθόμαστε και διαβάζουμε και ψάχνουμε τη φορολογική νομοθεσία και παιδευόμαστε μόνοι μας.

2) Πάμε στον κατάλληλο επαγγελματία και κερδίζουμε χρόνο για να ασχοληθούμε με τη δουλειά μας.

Ανήκω στην 1η κατηγορία, γιατί είχα άφθονο χρόνο στις αρχές. Παρά το ότι δε νομίζω να έχω κάνει "φρικαλεότητες", σε γενικές γραμμές οι δηλώσεις μου των τελευταίων ετών είναι σωστές, (τουλάχιστον δε νομίζω ότι έχω "κλέψει" έστω 1 ευρώ φόρο) το βιβλίο μου όμως είναι πίσω πλέον.

Ε όπως τα έκαναν, νομίζω ότι θα πρέπει σιγά σιγά όλοι να αναθέτουμε σε λογιστές. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι οι "σοβαροί" λογιστές δυστυχώς είναι δυσεύρετοι.

Link to comment
Share on other sites

zefyros και tpanag ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Αν και έκανα βαρύγδουπη εισαγωγή, μείνατε σε αυτήν (ασυμπλήρωτο βιβλίο). Δε μου απαντήσατε σε αυτά που ρωτάω αν και νομίζω ότι ήταν αρκετα συγκεκριμένες ερωτήσεις.

 

Έως τώρα, λοιπόν, λόγω ακριβώς των συντελεστών δε με ενδιέφερε να περνάω δαπάνες. Ό,τι παραστατικά δαπανών είχα ήταν για δαπάνες που εξέπιπταν ΦΠΑ και μόνο, οι οποίες προφανώς έχουν συμπεριληφθεί σε περιοδικές και εκκαθαριστικές ΦΠΑ. Τα Ε3, οι δηλώσεις ΦΠΑ και τα Ε1 είναι όλα σε πλήρη συμφωνία. Επιπλέον όλα αυτά τα χρόνια δεν έχουν υπάρξει αγορές παγίων – μόνο δύο ηλεκτρονικοί υπολογιστές με αξία πολύ κάτω των 1200,00 ευρώ. Επίσης οι συγκεντρωτικές πελατών και προμηθευτών είναι όλες ΟΚ.

 

Όντως, όπως ανέφερε ο tpanag είναι μόνο θέμα ασυμπλήρωτου βιβλίου.

 

Σκέφτηκα να ρωτήσω για την προσθήκη δαπανών σε προηγούμενα έτη, προκειμένου να μην κάνει "μπαμ" η ξαφνική αλλαγή το 2010 με προσθήκη ΔΕΗ, ΟΤΕ κλπ (άλλωστε νομίζω το αναφέρω). Γι αυτό προέκυψε η ερώτηση: αν τις συμπεριλάβω πόσο σοβαρή παράλειψη θεωρείται η μη συμπλήρωση του κωδικού 666 στις εκκαθαριστικές των προηγουμένων ετών; Ήδη κατέληξα στο να μη τις συμπεριλάβω αλλά κάθε πρόσθετη άποψη/γνώμη είναι ευπρόσδεκτη.

 

Οπότε, για όποιον ξέρει και έχει διάθεση, παραθέτω εκ νέου εδώ κάποιες ερωτήσεις, μια και σε κάποιες από τις προηγούμενες βρήκα ήδη τις απαντήσεις.

 

1. Το 2005 αγόρασα αυτοκίνητο, όχι με τιμολόγιο αλλά απόδειξη.

1α. Θεωρείται πάγιο; Πρέπει να γίνει σταδιακή απόσβεση; Ή αυτά δεν υφίστανται αφού δεν υπάρχει τιμολόγιο;

1β. Τα έξοδα του αυτοκινήτου μπορώ να τα περνάω στο βιβλίο: βενζίνες, συνεργεία κ.λπ;

1β. Για να τα περνάω στο βιβλίο, πρέπει να είναι τιμολόγια; (προφανώς αλλά για κάποιο λόγο έχω κολλήσει και θέλω μία επιβεβαίωση)

 

2. Κάθε πότε δικαιολογείται αγορά νέου Η/Υ; Αν γίνει αγορά π.χ. το 2010, μπορεί το 2013 να αγοραστεί νέος; Υπάρχει κάτι σαν "ελάχιστη διάρκεια ζωής παγίου";

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ συνάδελφε. Τωρα το έκανες πιο συγκεκριμένο.

 

Απαντάω σε οτι ξερω.

 

1α. Οι απόψεις διίστανται. Ειναι πολύ επιφοβο να απορριφθει σαν δαπάνη σε ελεγχι

1β. Ναι, μπορείς, και μάλιστα καλό ειναι να φτιαξεις μια στηλη "εξοδα ΙΧ" για να τα μετρας στο τελος πιο ευκολα (αφού ποσοστό μονο αναγνωρίζεται σαν δαπάνη"

1γ. Τιμολόγια εν γενη, εκτός απο περιπτώσεις που δικαιολογειται και ΑΛΠ (Αποδειφη λιανικής - πχ βενζίνες)

 

2. Σε λογικά πλαίσια. δεν ξερω για την επίσημη απάντηση, αλλά καθε 3 χρόναι μου φαινεται απολύτως λογκό.

 

Για το οτι στα προηγούμενα χρόνια δεν συμπλήρωνες δαπάνες μη εκπιπτώμενες, δεν νομίζω πως υπάρχει θέμα. ΚΑι εγώ το 2009 αρχισα να τις περιλαμβάνω.

Link to comment
Share on other sites

έχω μπερδευτεί λίγο με τις δαπάνες ΔΕΗ,ΕΥΔΑΠ,κοινόχρηστα κλπ. Σαν δεδομένο έχω οτι δικαιολογώ το 30% αυτών λόγω οικία=έδρα.

Στο Βιβλίο εσόδων-εξόδων:

α) Βάζω το 100% του λογαριασμού (κατανεμειμένο στις αντίστοιχες στήλες: με δικαίωμα έκπτωσης, χωρίς δικαίωμα έκπτωσης, φπα,κλπ) και μετα κάνω αναμόρφωση στον κωδ.566 του Ε3 για το 70% του ποσού του λογαριασμού (και το καταχωρώ στο "18.Λοιπές δαπάνες" της κατάστασης αναμόρφωσης)

β) βάζω το 30% του λογαριασμού στις αντίστοιχες στήλες και δεν κάνω τίποτα στον κωδ.566 του Ε3 και στην κατάσταση αναμόρφωσης. (Δεν ισχύει όμως οτι πρέπει να είναι καταχωρημένο ολόκληρο το παραστατικό?)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι και Χριστός Ανέστη. Θα ήθελα να ρωτήσω τον SOTHRIS ή όποιον σχετικό και ορεξάτο για να μου απαντήσει σε κάποιες απορίες.

1)Έχω καταγράψει και στα 4 τρίμηνα του 2010 από 1-2 μικροαποδείξεις λιανικής(φωτοτυπίες) από τις οποίες έκανα έκπτωση το ΦΠΑ.(Σύνολο γύρω στα 30 € ΦΠΑ)

2)Έχω κάνει αγορά πολυθρόνας και υπολογιστή αλλά δεν τα έχω καταχωρήσει στα πάγια αλλά σαν απλές δαπάνες.

3)Κρατήσεις υπέρ τρίτων έχουν μπει στην στήλη εκπιπτώμενων δαπανών και όχι σε αυτή των μη.

 

Ερωτήσεις:

1)Πρέπει να κάνω τροποιητική σε όλες τις περιοδικές ΦΠΑ 2010 εκκαθαριστική ΦΠΑ 2010 και περιοδική ΦΠΑ 2011?

2)Σε περίπτωση που δεν προλάβω πριν την κατάθεση του Ε3 μπορώ να καταθέσω το Ε3 σωστό και μετά να κάνω τις τροποιητικές?

3)Στην περίπτωση που κάνω τις τροποποιητικές πώς θα αλλάξω αυτά που έχω καταγράψει στα βιβλία μου δηλαδή τις αποδείξεις λιανικής να μην τις λάβω υπόψην μου στο ΦΠΑ?

4)Σε περίπτωση ελέγχου θα είμαι καλυμμένος με τις τροποποιητικές?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

έχω μπερδευτεί λίγο με τις δαπάνες ΔΕΗ,ΕΥΔΑΠ,κοινόχρηστα κλπ. Σαν δεδομένο έχω οτι δικαιολογώ το 30% αυτών λόγω οικία=έδρα.

Στο Βιβλίο εσόδων-εξόδων:

α) Βάζω το 100% του λογαριασμού (κατανεμειμένο στις αντίστοιχες στήλες: με δικαίωμα έκπτωσης, χωρίς δικαίωμα έκπτωσης, φπα,κλπ) και μετα κάνω αναμόρφωση στον κωδ.566 του Ε3 για το 70% του ποσού του λογαριασμού (και το καταχωρώ στο "18.Λοιπές δαπάνες" της κατάστασης αναμόρφωσης)

β) βάζω το 30% του λογαριασμού στις αντίστοιχες στήλες και δεν κάνω τίποτα στον κωδ.566 του Ε3 και στην κατάσταση αναμόρφωσης. (Δεν ισχύει όμως οτι πρέπει να είναι καταχωρημένο ολόκληρο το παραστατικό?)

 

καμιά γνώμη πάνω σε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

καμιά γνώμη πάνω σε αυτό?

 

 

Πέραν του περιβόητου και αυθαίρετου ποσοστού 30%, και πέραν των καταχωρήσεων στο βιβλίο , τον ΦΠΑ (πχ του ηλεκτρικού) πως τον χειρίζεσθε ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι τείνω προς το β). Το 30% είναι με δικά μας κριτήρια και δεν έχει σχέση με το ποσοστό π.χ. της κινητής τηλεφωνίας, που αυστηρά ορίζεται στο 50% κατόπιν φορολογικής αναμόρφωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.