Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιφερειακή ανάπτυξη


Recommended Posts

  • 3 months later...

Επιτέλους ένα άρθρο που παρουσιάζει το λόγο που δεν πρόκειται να υπάρξει ανάπτυξη με την δομή του κράτους της Ελλάδος που είναι κράτος των Αθηνών

http://kafeneio-gr.blogspot.com/2010/08/blog-post_723.html

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ συνάδλεφε

εντάξει φταίει και ο υδροκεφαλισμός αλλά και οι της τοπικής αυτοδιοίκησης είναι συνήθως κάτι μπουμπουνοκέφαλοι, άστο !!!!

 

ειδικά σε κάτι τοπικά δημοψηφίσματα από που να περάσει ο δρόμος φαίνεται ο τρόπος σκέψης του κάθε μπακάλη-δήμαρχου ;)

 

το πρόβλημα είναι γενικότερο, οτι έχουμε γεμίσει παντού μπακάλιδες (κέντρο-περιφέρεια) που κοιτούν μέχρι το μαγαζάκι τους και από εδώ πάνε και άλλοι

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ συναδέλφισα με την παρατήρηση σου σχετικά με την νοοτροπία των τοπικών αρχόντων και του πληθυσμού στην επαρχία πρέπει και εκεί να γίνουν μεγάλες προσπάθειες αλλά αυτό έπεται Αυτό για το οποίο κάνω αγώνα εδώ και χρόνια (και έκανα πράξη εγώ με την εγκατάσταση μου στην πατρίδα των γονιών μου) και θεωρώ πρωταρχικό είναι να σταματήσει ο υδροκεφαλισμός της χώρας Οσο πιο γρήγορα το καταλάβουμε τόσο πιο γρήγορα θα πάρει μπρός η οικονομία μας 'Οσες τρόικες και να μας επιβάλλουν μέτρα θα είναι χαμένες θυσίες και δεν πρόκειται να ακολουθήσουμε σε ανάπτυξη την ευροζώνη Εδώ χρειάζονται μέτρα με φαντασία και τόλμη (όπως η μεταφορά της πρωτεύουσας)Περιμένω με αγωνία έναν πολιτικό φορέα να κατευθύνει τον αγώνα προς τα εκεί Επίσης προσπαθώ να πίσω να αλλάξει νοοτροπία η επαρχία και να μην ο είλωτας ή ο επαίτης του κράτους των Αθηνών ακόμα και στηρίζοντας κόμματα που είναι αθηνοκρατικά Και για να χαριτολογήσω ξεκινώ από τους φιλάλθους που ζουν στην επαρχία και αντί να στηρίζουν τις ντόπιες ομάδες μαιμουζίζοντας είναι παναθηναικοί ή ολυμπιακοί (και από εκεί πρέπει να αλλάξει η δουλική συμπεριφορά)

Link to comment
Share on other sites

σε ότι αφορά τη μεταφορά της πρωτεύουσας τι θα πρότεινες;

 

πάντως το πιο σηματικό κατά τη γνώμη μου, που γράφει το άρθρο που έβαλες είναι το σχόλιο για τη νέα τεχνολογία που αλλάζει σαφώς τα δεδομένα

ίσως όχι όσο θα θέλαμε αλλά έστω γίνεται ένα πρώτο δειλό βήμα

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορώ να πω και τη γνωμη μου η μεταφορά της πρωτεύουσας δεν μπορέι να πραγματοποιηθεί. Είναι αστείο. Το υδροκεφαλισμό δεν πρόκειται να το καταπολεμήσεις. Η Αθήνα είναι η μοναδική μητρόπολη της Ελλάδας με βάση παγκόσμια σταθερότυπα. Η Θεσσαλονίκη είναι μία μεσαία πόλη, ούτε καν μεγάλη δεν χαρακτηρίζεται. Η περιφερειακή ανάπτυξη βασίζεται και στο κρίσιμο μέγεθος της. Δηλαδή για να αναπτυχθεί μια χωρική ενότητα θα πρέπει να περιλαμβάνει ένα κρίσιμο μέγεθος τόσο πληθυσμόυ, όσο και οικονομικής δραστηριότητας. Στην Ελλάδα δυστυχώς δεν υπάρχουν πόλεις που να έχουν αυτό το κρίσιμο μέγεθος.

Βέβαια δεν υπάρχει και ο σχεδιασμός από το κράτος για να αντισαθμίσει το πρόβλημα αυτό. Ούτε η βούληση ούτε η ικανότητα υπάρχει. Όσο για του άρχοντες της τοπικής αυτοδιοίκησης αφήστε το καλύτερα. Δεν έχουν τις απαιτούμενες γνώσεις και οι περισσότεροι αντιλαμβάνονται την περιφερειακή ανάπτυξη μόνο με την ανάπλαση πλατειών και ασφαλτοστρώσεις. Εκέι εξαντλούνται τα εργαλέια που χρησιμοποιούν και αυτά προεκλογικά. Ίσως πλέον θα πρέπει για να είναι κάποιος υποψήφιος δήμαρχος να περνάει και από σχολή δημόσιας διοίκησης, πως είναι το ECDL; Θα μπορούσαν να διαφημίζουν και το βαθμό τους γιατί όχι....

Link to comment
Share on other sites

Τη μεταφορά της πρωτεύουσας το έγραψα περισσότερο για να τονίσω το μέγεθος των αλλαγών που πρέπει να γίνουν και το βαθμό δυσκολίας που εμπεριέχουν αλλά και το βαθμό αποφασιστικότητας που απαιτείται . Το ανάφερα για παράδειγμα Σίγουρα χρειάζεται φαντασία και αποφασιστικότητα . Δεν μπορώ να βλέπω κάμπους να ερημώνονται χωρίά να μοιάζουν με τις πόλεις των ΙΝΚΑΣ στο Μεξικό (τό έχω συναντήσει αυτό σε χωριό στην περιοχή μου που στην κυριολεξία είχε εξαφανιστεί από τα βάτα). Αν υπήρχαν άνθρωποι να αξιοποιήσουν όλες τις πλουτοπαραγωγικές πηγές που υπάρχουν στην περιοχή μου , η συμβολή της στο ενχώριο ακαθάριστο προιόν θα ήταν μεγάλη

Link to comment
Share on other sites

Βασικά Γιώργο μου χρειάζεται πολίτες που να έχουν στοιχειώδη λογική, διότι αν είχαμε στοιχειώδη λογική στον βίο και την πολιτεία μας ούτε που θα υφίσταντο ιστορικά μερικά πολιτικά πρόσωπα, ούτε θα φτάναμε εδώ που φτάσαμε. Μιλάς για περιφερειακή ανάπτυξη και είμαι και εγώ μαζί σου μιας και ζω σε ακριτικό νομό. Αυτό που διαπιστώνω δυστυχώς είναι ότι όσο οι πολιτικοί άρχοντες είναι της αρπαχτής άλλο τόσο είναι και οι πολίτες. Διαφωνείς ότι κινητήριος μοχλός της περιφερειακής ανάπτυξης είναι η αγροτιά; Ποιά αναπτυγμένη χώρα του δυτικού κόσμου δεν έχει ισχυρή αγροτική οικονομία; Κι όμως, πες μου ποιό είναι το ποσοστό των νέων που δέχονται να εργασθούν ως αγρότες. Θα μου πεις ότι οι αγρότες υπόκεινται στην εκμετάλλευση των μεσαζόντων. Δεν θα διαφωνήσω. Όταν όμως τους προτείνεις συλλογικές δράσεις (συνεταιρισμούς κλπ) όλοι κοιτάνε την πάρτη τους.

Link to comment
Share on other sites

Καί τώρα με τις εκλογές σκοτώνονται γιά τα κόμματα .

Γιώργο σε ένα ναυτιλιακό φόρουμ που συμμετέχω έγραψε κάποιος γιά τις ακτοπλοικές γραμμές τις καρυστίας και έβγαλε δημοσιεύματα του 1960 γιά τα προβλήματα υποδομών της Εύβοιας .

 

Σήμερα 50 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΛΛΑΧΤΑ .

 

Μάλλον φταίνε και οι πολίτες λοιπόν που μπροστά στην υπόσχεση του διορισμού τα παραδίνουν όλα .

 

Να δούμε τώρα που η Καρυστία έγινε 2 δήμοι τέρατα πόσο καλύτερα θα γίνουν τα πράγματα . Βέβαια χειρότερα δεν μπορούν να γίνουν , μπορούν όμως να μείνουν στάσιμα γιά άλλα 50 χρόνια αν δεν αλλάξουν μυαλά οι πολίτες .

Link to comment
Share on other sites

να συμφωνήσω ότι υπάρχει η λάθος νοοτροπία που όμως αν γνωρίσεις του παλαιούς κατοίκους που τώρα είναι ανω των 75 χρονών θα δείς ότι η εγκατάλειψη της περιοχής και η δυσκολία επιβίωσης τους έκανε καχύπτοτους και να βλέπουν μόνο την ατομική τους επιβίωση που πράγματι ήταν μέσα από αγώνα (αρκεί να δει κανείς τις πεζούλες σε απόκρυμνες περιοχες , τα έργα μεταφοράς του νερού με δικιά τους εργασία ή τις ξερολιθιές για των προστασία των κτημάτων τους με πόσο αγώνα έχουν γίνει) Αυτό ίσως πέρασε και στην νεα γενία. Όμως όλα προέρχονται από την εγκατάληψη της περιοχής όπως και της υπόλοιπης Ελλάδος και την μεταφορά της οικονομίας μόνο στην πρωτεούουσα κατά το 60 % τουλάχιστονΑν αυτό αλλάξει όλα τα άλλα θα αλλάξουν και αυτά (που για μένα δεν είναι και ουσιαστικά γιατί ακριβώς μπορούν να αλλάξουν εύκολα) Ανθρώποι χρειάζονται Δεν μπορεί κκτά την γνώμη να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση της ερείμωσης Τώρα ακούω ότι αρχίζουν να φεύγουν από κάποιες περιοχές και στο εξωτερικό πάλι Λοιπον ΤΩΡΑ ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΗς ΕΠΑΡΧΕΊΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΠΟΡΩΝ ΑΠΌ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ Πίεση μέσα από όποιο πολιτικό φορεά συμμετέχει κανείς για άμεση στήριξη της αποκέντρωσης με έργα και όχι λόγια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.