Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eπαγγελματικά δικαιώματα κολεγίων


Recommended Posts

και τα δικαιωματα θα ειναι αναδρομικα απο τριετια

 

Η ανικανοτητα της ελληνικης κοινωνιας να εκσυγχρονιστει σε ολο της το μεγαλειο.

Μαλωνουν αει-τει μια δεκαετια τωρα και ερχονται τα κολεγια να κανουν ομορφη ρελανς. Κι εμεις εχουμε ε.δ. απο προπολεμικα. Ειμαστε αξιοι της μοιρας μας.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό ακριβώς είναι το θέμα, γιατί είναι σα να οδηγεί τον κόσμο να γίνει οπαδός της ήσσονος προσπάθειας..

Εκτός και αν ο κόσμος κατεβάσει τις βάσεις των πανεπιστημίων επιλέγοντας πρώτα τα κολέγια και τα ΤΕΙ κι έπειτα τα ΑΕΙ.Μόνο με αυτό το τρόπο σα μέτρο πίεσης θα μπορέσει το κράτος να αλλάξει τα πράγματα. Η λύση δηλαδή είναι οι υποψήφιοι να μην επιλέγουν ΑΕΙ. Για την ώρα πάντως θεωρώ άδικο ένα απόφοιτο του ΤΕΙ με master να μην αντιμετωπίζεται σαν απόφοιτος πανεπιστημίου και να συμβαίνει αυτό με απόφοιτους 3ους φοίτησης του εξωτερικού. Για αυτό οι υποψήφιοι από φέτος πρέπει να στραφούν στα ΤΕΙ για να αλλάξει αυτό.Με την τάση αυτή που θα αναπτυχθεί στην "αγορά" θα αλλάξουν και οι νομοθεσίες και όλα και τίποτα δε θα σταθεί εμπόδιο προς την κατέυθυνση αυτή.

 

Το ζήτημα είναι ότι σαν μαθητής λυκείου ίσως να μη κατέβαλα τη μέγιστη προσπάθεια όπως πολλοί άλλοι προφανώς. Τελειώνω τη σχολή τεχνολόγων γεωπονίας. Τυχαίνει να μου αρέσει το αντικείμενο και προχωράω. Κρίνομαι ικανός για να τελειώσω με μεταπτυχιακές σπουδες Master και PhD στην αγροτική οικονομία και αγροτοβιομηχανία, στο Reading στη Μεγάλη Βρετανία. Με τη σειρά του το κράτος με κρίνει ικανό και μου αναγνωρίζει με το ΔΙΚΑΤΣΑ τους μεταπτυχιακούς τίτλους. Αλλά το ίδιο κράτος "αδυνατεί" να με κρίνει ικανό να υπογράψω μια απλή οικονομοτεχνική μελέτη μιας αγροτικής εκμετάλλευσης, τη στιγμή που ένας απόφοιτος της γεωπονικής με κατεύθυνση στις έγγειες βελτιώσεις (!) μπορεί να το κάνει απο τα 23 του, τελειώνοντας τις βασικές σπουδές οι οποίες καμιά σχέση δεν έχουν με την αγροτική οικονομία.

Υπάρχουν χιλιάδες άλλα τέτοια παραδείγματα. Το ζήτημα είναι, πως μετά απο τόσες και τόσες αδικίες κάποιοι επειμένουν να συντηρούν τη σημερινή κατάσταση στον εκπαιδευτικό και επαγγελματικό χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε έστω το Μάστερ και όλα θα πάνε καλά. Και σε εκείνους που δίνει το δικαίωμα στα 23-24 να υπογράψουν, η αγορά θα το κανονίσει αυτό και να είσαι σίγουρος, ότι άν έχουν ελλείψεις τότε τυπικά θα μπορούν να υπογράψουν και στη πράξη θα παρέχουν την υπογραφή με ποσοστό επί της μελέτης, έως ότου αισθανθούν έτοιμοι(έπειτα από μελέτη και δουλειά) για να μπορούν να τις κάνουν. Δηλαδή και οι δύο σας θα μπορείτε να τις αναλαμβάνετε σχεδόν ταυτόχρονα γύρω στα 25 με 26 σας.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε έστω το Μάστερ και όλα θα πάνε καλά. Και σε εκείνους που δίνει το δικαίωμα στα 23-24 να υπογράψουν, η αγορά θα το κανονίσει αυτό και να είσαι σίγουρος, ότι άν έχουν ελλείψεις τότε τυπικά θα μπορούν να υπογράψουν και στη πράξη θα παρέχουν την υπογραφή με ποσοστό επί της μελέτης, έως ότου αισθανθούν έτοιμοι(έπειτα από μελέτη και δουλειά) για να μπορούν να τις κάνουν. Δηλαδή και οι δύο σας θα μπορείτε να τις αναλαμβάνετε σχεδόν ταυτόχρονα γύρω στα 25 με 26 σας.

 

Εχω περάσει τα τριάντα και έχω και το Master και το PhD και η χώρα μου εξακολουθεί να με θλίβει. Το χειρότερο ειναι οτι δεν ξέρω σήμερα τι θα συμβούλευα εγώ σε έναν νέο, που είναι ήδη στα ΤΕΙ. Ειλικρινά δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα πάντως θεωρώ άδικο ένα απόφοιτο του ΤΕΙ με master να μην αντιμετωπίζεται σαν απόφοιτος πανεπιστημίου και να συμβαίνει αυτό με απόφοιτους 3ους φοίτησης του εξωτερικού.

 

Σχετικά με αυτό το θέμα, ίσως να είναι άδικο αλλά είναι ίσης αντιμετώπισης με των ΑΕΙ.

Ένας απόφοιτος ΑΕΙ με διδακτορικό ή master σε άλλον τομέα, δεν αποκτά τα επαγγελματικά δικαιώματα του μεταπτυχιακού ή του διδακτορικού αλλά κρατά μόνο τα επαγγελματικά δικαιώματα του αρχικού διπλώματος.

 

Αν αναγνωριστούν τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων ΤΕΙ με master, τότε να αναγνωριστούν και τα επαγγελματικά δικαιώματα των διπλωματούχων που έχουν κάνει μεταπτυχιακά σε άλλη σχολή.

 

Ένας μηχανικός με master στα οικονομικά θα πρέπει να έχει δικαιώματα οικονομολόγου.

Ένας μηχανικός με master στα πληροφοριακά συστήματα θα πρέπει να έχει δικαιώματα Η/Υ (αν υπάρχουν).

Ένας μηχανολόγος με phd στους πολιτικούς μηχανικούς θα πρέπει να έχει δικαιώματα Πολ. Μηχ.

 

 

Το νέο μέτρο θα είναι ο παράδεισος των δικηγόρων.

Προσωπικά απ'όσους απόφοιτους ΤΕΙ έχω γνωρίσει, μόνο ένα μικρό (όχι αμελητέο, αλλά μικρό) ποσοστό έχει την δυνατότητα και την διάθεση να διαβάσει νομοθεσία και κανονισμούς.

 

Οι περισσότεροι πάνε για αρπαχτές του στυλ "έτσι το κάνει ο τάδε, έτσι το κάνω και εγώ".

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη, αν δεν κανω λαθος η συζητηση αφορα τα επαγγελματικα δικαιωματα των κολλεγιων????τεσπα φυσικο και επομενω να κραξετε για μια ακομη φορα τα τει...αυτοοοοοοοο ειναι επιπεδο.....

 

και μια παρατηρηση παρακαλω..δηλαδη ο κυριος karasls που εχει επεκτεινει τις σπουδες του αποκτοντας και μαστερ και διδακτορικο ειναι δικαιο να μην αναγνωριζεται απο την χωρα του ενω ειναι αδικο πχ για εναν διπλωματουχο με μαστερ στα οικονομικα να μην εχει δικαιωματα οικονομολογου??????τετοιες αποψεις μας καθιστουν αδυναμους να επιλυσουμε το πιο απλο προβλημα ποσο μαλλον των επαγγελματικων δικαιωματων....και οπως φαινεται τα κολλεγια θα βρουν σιγουρα την κερκοπορτα να εισβαλλουν στην τριτοβαθμια εκπαιδευση αποκτοντας οτι επαγγελματικα δικαιωματα θελουν....ενω ολοι οι αλλοι θα ''τριβουμε τα ματια μας''

Link to comment
Share on other sites

@konst

και οπως φαινεται τα κολλεγια θα βρουν σιγουρα την κερκοπορτα να εισβαλλουν στην τριτοβαθμια εκπαιδευση αποκτοντας οτι επαγγελματικα δικαιωματα θελουν....ενω ολοι οι αλλοι θα ''τριβουμε τα ματια μας''

 

Τι εννοείς "θα". Αυτό έγινε την περασμένη Παρασκευή.

 

@sdim

Σχετικά με αυτό το θέμα, ίσως να είναι άδικο αλλά είναι ίσης αντιμετώπισης με των ΑΕΙ.

Ένας απόφοιτος ΑΕΙ με διδακτορικό ή master σε άλλον τομέα, δεν αποκτά τα επαγγελματικά δικαιώματα του μεταπτυχιακού ή του διδακτορικού αλλά κρατά μόνο τα επαγγελματικά δικαιώματα του αρχικού διπλώματος.

 

Αν αναγνωριστούν τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων ΤΕΙ με master, τότε να αναγνωριστούν και τα επαγγελματικά δικαιώματα των διπλωματούχων που έχουν κάνει μεταπτυχιακά σε άλλη σχολή.

 

.

 

Εδώ κάνεις λάθος sdim. Οι απόφοιτοι ΤΕΙ καταρχήν ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ Ε.Δ. από το αρχικό πτυχίο. Άρα ξεκινάμε σε τελείως διαφορετική βάση από τα πανεπιστήμια, όσον αφορά τα Ε.Δ. Δεύτερον μιλάμε για master στο ίδιο αντικείμενο με το πρώτο πτυχίο και όχι σε εντελώς διαφορετικό όπως λες παραπάνω.

Μην συγχέουμε τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Οι απόφοιτοι ΤΕΙ ΈΧΟΥΝ κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα, απλά είναι υποδεέστερα των αποφοίτων ΑΕΙ. Το ότι δεν έχετε επαγγελματικά δικαιώματα είναι δημιούργημα των πολιτικών παρατάξεων στα ΤΕΙ, που το έχουν σαν καραμέλα για να τραβάνε την προσοχή των φοιτητών.

Ρώτα τους συναδέλφους σου εδώ μέσα και θα σου πουν ότι πληρώνονται και για την υπογραφή τους.

 

Κλασικό παράδειγμα είναι ο εγκαταστάτης ηλεκτρολόγος. Δεν μπορεί να ασκήσει το επάγγελμα ένας νηπιαγωγός, αλλά ένας απόφοιτος ΤΕΙ ηλεκτρολογίας μπορεί (μέχρι ορισμένα KW).

 

Τώρα που θα μπούν και οι απόφοιτοι κολεγίων στο παιχνίδι, θα μοιραστεί η πίτα σε μικρότερα κομμάτια.

 

H απόφαση του ΣΤΕ δεν περιλαμβάνει μόνο την αναγνώριση των δικαιωμάτων των κολεγίων, αλλά την προσαρμογή στην Ελληνική νομοθεσία των 2005/36/ΕΚ και 2006/100/ΕΚ που περιλαμβάνουν την αναγνώριση επαγγελματικών δικαιωμάτων αποφοίτων από σχολές εντός της ΕΕ.

 

Για όσους δεν έχουν καταλάβει τι θα νομιμοποιηθεί με την απόφαση του ΣΤΕ, σας παραθέτω δυο link

 

2006/100/ΕΚ

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/isotimies/Tab5301749/Tab6261946/Odigia%20gia%20tin%20anagnorisi%20ton%20epagelmatikon%20prosonton.pdf

2006/100/ΕΚ

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2006:363:0141:0237:EL:PDF

 

Στο δεύτερο pdf είναι προφανές ότι απόφοιτοι πανεπιστημίων της Ρουμανίας και Βουλγαρίας θα έχουν ΔΙΠΛΩΜΑ, και όχι πτυχείο. Με αναζήτηση στο PDF βρήκα πολλές φορές την λέξεη "Δίπλωμα" και καμία φορά την λέξη "πτυχέιο". Σας παρακαλώ αν κατάλαβα λάθος το νόημα του κειμένου να με διορθώσετε, ΘΑ ΧΑΡΩ να με διορθώσετε.

 

Ενημέρωση:

Ευτυχώς το ΣΤΕ έκρινε ότι τα Επιμελητήρια, Δικηγορικοί και Ιατρικοί Σύλλογοι θα καθορίζουν (και όχι ο υπουργός Παιδείας όπως προβλέπει το σχέδιο Π.Δ.) κατά περίπτωση και ανάλογα με τις ιδιαιτερότητες κάθε επαγγέλματος το βαθμό γνώσης της ελληνικής γλώσσας που θα πρέπει να έχουν όσοι επιθυμούν την αναγνώριση των επαγγελματικών τους προσόντων προκειμένου να ασκήσουν το επάγγελμά τους στη χώρα μας.

Πηγή: http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=11022943

Link to comment
Share on other sites

Εχω περάσει τα τριάντα και έχω και το Master και το PhD και η χώρα μου εξακολουθεί να με θλίβει. Το χειρότερο ειναι οτι δεν ξέρω σήμερα τι θα συμβούλευα εγώ σε έναν νέο, που είναι ήδη στα ΤΕΙ. Ειλικρινά δεν ξέρω.

Ε τότε δικαιολογημένα αγανακτείς. Γιατί δεν γράφεις στην ταυτότητα σου όλη την ιδιότητα για να καταλαβαίνουμε από ποιά σκοπιά μιλάς; Καταλαβαίνω τη θέση σου και εγώ ακόμα είμαι μπερδεμένος στο αν θα συμβούλευα κάποιον να πάει σε πολυτεχνείο με αυτή την τάση ισοπέδωσης που βλέπω γύρω μου. Μάλλον θα έλεγα να κάνει αυτό που του λέει η καρδιά του, με αυτό που αισθάνεται καλύτερα εκείνος. Και αν πραγματικά έχει όρεξη έναν τομέα, η δίψα, η προσπάθεια και η θέληση πιθανόν να τον ανταμείψουν.Σε φιλονικίες δε θέλω να συμμετάσχω γιατί τι νόημα έχουν τα δικαιώματα όταν δεν υπάρχει αντικείμενο εργασίας. Πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι ακόμα και για χωράφι, οι φόβοι για το μέλλον μας, μπορούν να βρούν παρηγοριά στο φύτεμα μιας πατάτας ενός κήπου για να αισθανόμαστε ασφαλείς ότι κάτι θα έχουμε να φάμε.Δεν είναι τυχαία και η στροφή πρός την πράσινη ανάπτυξη.Με όμορφο τρόπο προσπαθούν οι πολιτικοί να μας δείξουν το δρόμο της επιβίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Sdim αν μου δείξεις ένα ΠΔ με επαγγελματικά δικαιώματα που αφορά Μηχανικούς Ηλ/γους, Μηχ/γους, Αυτοματισμού εγώ θα σκίσω το πτυχίο μου και θα έρθω να το φάω μπροστά σου. Τα ΕΔ που αναφέρεσε είναι του 1970 και αφορούν άλλες σχολές, όχι τα ΤΕΙ που ιδρύθηκαν το 1983...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.