Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κακοτεχνίες κατά τη σκυροδέτηση φέροντα οργανισμού κτηρίου


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 240
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι παρατηρήσεις όσων ασχολήθηκαν με το σοβαρό αυτό θέμα επικενρώθηκαν κυρίως στο τεχνικό- κατασκευαστικό μέρος. Μετά όμως απο αυτό το αποτέλεσμα θεωρώ πως πρέπει να εξετάσεις το θέμα και νομικά διεκδικώντας αποζημίωση και αποκατάσταση του Φ.Ο. της κατασκευής σου. Το ΤΕΕ διαθέτει πραγματογνώμονες

οι οποίοι κα θα εκτιμήσουν την κατάστασή σου . Η άποψή μου είναι να απευθυνθείς σε δικηγόρο , γνώστη τέτοιων θεμάτων . Δεν είναι δυνατόν να πληρώσεις εσύ την ανευθυνότητα και ανεπάρκεια των άλλων , όποιοι και είναι αυτοί .

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρό σεισμό όχι. Το πρόβλημα εκδηλώθηκε εδώ και χρόνια ως ρωγμή στον σοβά.

Κάθε φορά που πήγαινα επίσκεψη μου έλεγε "ρε 'σύ, δες κι εκείνη την ρωγμή στην κολόνα" και του έλεγα "αφού τα είπαμε, σκουριάζει το σίδερο μέσα, φτιάξ' το τώρα, μετά θα είναι αργά..."

Τελικά, αφού πέρασαν τα χρόνια μου είπε να το κοιτάξω... που να μην το κοίταγα!

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ διαθέτει πραγματογνώμονες

οι οποίοι κα θα εκτιμήσουν την κατάστασή σου .

 

Δυστυχώς το ΤΕΕ δεν έχει εξειδικευμένο προσωπικό, ούτε εξοπλισμό για τέτοιες εκτιμήσεις.

Link to comment
Share on other sites

AlexisPap, η οικοδομή είναι στη Θεσσαλονίκη; και κατασκευάστηκε αμέσως μετά το 1978; Ε, δεν το πιστεύω!

 

Ροδοπουλος, το ΤΕΕ έχει πραγματογνώμονες και εξειδικευμένους και με εξοπλισμό. Θα μπορούσες π.χ. να είσαι και εσύ αν ήθελες.

Link to comment
Share on other sites

Πα, παπαπαπα για να με παίρνουν τηλέφωνο και να μου λένε οχι μη και ελα τώρα.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα σίδερα που βρήκες ήταν πρόσθετα για κάποιους βοηθητικούς λόγους και υπάρχουν και άλλα κολονοσίδερα που συνεχίζουν κανονικά στον κόμβο ?

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζει μια περίπτωση σε σπίτι στην Φιλοθέη όπου αλλα έλεγαν τα σχέδια και άλλα βρίσκαμε. Εδω μιλάμε για τεράστιες διαφορές τόσο γεωμετρικές, ύψους, όπλισης, συντελεστές, κλπ. Ο ιδιοκτήτης βέβαια το είχε αγοράσει πριν 12 χρόνια και δεν είχε κάνει έλεγχο. Ο ενδιαφερόμενος αγοραστής μετά την έκθεση προφανώς και δεν ενδιαφέρθηκε. Αντίγραφό είχε δωθεί και στον μεσίτη οχι απο εμας αλλα απο τον ενδιαφερόμενο. Ο μεσίτης βρήκε άλλο κορόιδο έκρυψε τα προβλήματα και το πούλησε. Ολοι είναι ευτυχισμένοι εκτός απο τον νέο ιδιοκτήτη ο οποίος έδωσε ενα τεράστιο ποσό για να αγοράσει κάτι επικίνδυνο (σημαντικά προβλήματα με τοιχία που δεν έγιναν ποτέ, κολώνες που δεν έγιναν ποτέ, κλπ). Τότε το κόστος επισκευής, μελέτη, πρόστιμα, κλπ ανέρχονταν σε 225Κ.

Link to comment
Share on other sites

Χα! Μου θυμίζεις αυτοψία για έλεγχο διαμερίσματος σε οικοδομή του '60 για λογαριασμό υποψήφιου αγοραστή:

Από τα επτά τοιχεία της μελέτης δεν υπήρχε κανένα (ούτε του κλιμακοστασίου)!

Τελικά ο υποψήφιος αγοραστής το... αγόρασε!!!

Κοίτα φιλαράκι, μου λέει, εμένα μου αρέσει, θα το πάρω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.