Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κακοτεχνίες κατά τη σκυροδέτηση φέροντα οργανισμού κτηρίου


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 240
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα συγκεκριμένα προβλήματα, δεν τα συζητώ... Δεν χρειάζεται... Άλλωστε είπα: ενίσχυση με μανδύες. Τελεία και παύλα. Σχολιάζω το "φταίει ο επιβλέπων" ως πανάκεια και πόσο μάλλον από συναδέλφους.

Ψαξτο καλύτερα και όταν περιμένεις βαρέλα, κάνε καμια βολτα με το αυτοκίνητο σου, να δεις που όλο και θα την δεις κάπου σταματημένη να ρίχνει νερό...

 

Στην περιπτωση που σχολιαζουμε ΣΙΓΟΥΡΑ δεν φταιει το επιπλεον νερο...

 

 

Κ. Καθηγητα, εγω αγοραζω ενα τσιμεντομετρο, μετραω και βγαζω Ν/Τ 0.8 (λεμε τωρα), μπορω να πω στην εταιρεια οτι μετρησα με το ταδε μηχανημα και το μειγμα δεν μου κανει , παρτο πισω...???

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με acnt! Λες και όλοι οι υπόλοιποι σε αυτό το φόρουμ είμαστε από το πρωί μέχρι το βράδυ στο γιαπί και στην σκυροδέτηση είμαστε με τις γαλότσες μας δίπλα στον μπετατζή και μετράμε τα δευτερόλεπτα της δόνησης!

 

Κάποιος πρέπει να το κάνει αυτό!

Αυτός λέγεται ΕΡΓΟΔΗΓΟΣ!

Αν δεν υπάρχει, ο κλήρος πέφτει στον επιβλέποντα...

 

Προσωπικά έχω δουλέψει για μερικά χρόνια στα καλούπια και σε αρκετές σκυροδετήσεις ήμουν αυτός που χειριζόταν τον δονητή.

Ο έμπειρος χειριστής γνωρίζει πολύ καλά, ανά πάσα στιγμή, το πόσο καλά έχει δονήσει ο δονητής! Αποκλείεται να την πατήσει.

Βλέπει πυκνότητα οπλισμού, εργασιμότητα μπετόν, από πόσο ψηλά ρίνει η μπούμα, την παροχή της μπούμας, πόσο χοντρά χαλίκια έχει το μπετόν (κοκομετρία), τον ήχο του δονητή, πως κάθεται το μπετόν μέσα στο καλούπι με την δόνηση, φυσαλίδες και πολλά πολλά άλλα.

Υπάρχουν υπεργολάβοι μπετόν που για χειριστές δονητή ορίζουν δύο συγκεκριμένα άτομα - τεχνίτες πάντα - τα οποία τα έχουν εκπαιδεύσει ειδικά.

Ακόμα και από το ζευγάρι μπουμαδόρος - πρεσαδόρος εξαρτάται αν θα έχεις κουφάλες.

Ο δονητής άρχισε να διαδίδεται την δεκαετία του '70 μαζί με το έτοιμο μπετόν και τις πρέσες. Παλαιότερα -με το Β160- βαράγανε με σκερπάνια τα καλούπια και από τον ήχο της τάβλας καταλαβαίνανε πόσο καλή δόνηση γινόταν. Τα πράγματα ήταν ευκολότερα επειδή το Β160 είχε καλύτερη εργασιμότητα, και με τον τενεκέ είχες καλύτερο έλεγχο συγκρητικά με την μπούμα

 

Προσωπικά επειδή δεν έχω γνωρίσει κανένα ιδιοκτήτη να πληρώνει για εργοδηγό έχω ακόμα γαλότσες...

Link to comment
Share on other sites

Εστω ότι κατά την σκυροδέτηση ζητά ο εργολάβος συμπλήρωμα για να τελειώσει. Και τον κρεμάει το εργοστάσιο και το στέλνει μετά από 2 ώρες. Τι κάνεις τότε ως επβλέπων ?

 

Ανάλογα τί ρίχνεις....οι επιλογές σου είναι από τίποτα μέχρι κ αποζημίωση από την προμηθεύτρια εταιρεία.

 

Εμένα πάντως έτυχε το εξής:

 

Λόγω κατεπείγουσας ανάγκης,ρίχνω μπετό Σάββατο μεσημέρι.

 

Ρίχνω υποστήλωμα από 7 μέτρα ύψος.Οι δονητές δεν παίρνουν μπρος,ΚΑΙ ΟΙ ΤΕΣΣΕΡΙΣ!:lol:

 

Έβαλα ΟΛΟ το συνεργείο να κοπανάει τον ξυλότυπο με το σκεπάρνι.Εκτός από μερικές απομίξεις (αναμενόμενο),ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΟΥΦΑΛΕΣ.

 

Όσοι από τους συναδέλφους το παίζουν μάγκες,είναι μέχρι να έρθει η ώρα τους.....

 

Όσο για Αστυνομίες κλπ τα είχα όλα κανονισμένα.....

 

Οι υπόλοιποι συνάδελφοι-γλυκά που φοβούνται,ας περιμένουν σε λίγο καιρό να βγει στην αγορά το αυτοσυμπυκνούμενο.

Link to comment
Share on other sites

 

Ρίχνω υποστήλωμα από 7 μέτρα ύψος.Οι δονητές δεν παίρνουν μπρος,ΚΑΙ ΟΙ ΤΕΣΣΕΡΙΣ!:lol:

Κάνε και κανέναν αγιασμό καλού κακού!

 

Όσο για Αστυνομίες κλπ τα είχα όλα κανονισμένα.....

 

Αυτό ήταν ακόμα μεγαλύτερο κατόρθωμα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω μαγκας δεν το παιζω, τη γνωμη λεω απο τη μικρη εμπειρια ποιυ εχω...

 

Αλλα μην ακουω "τι να σου κανει και ο επιβλεπων..??"

 

Τσατιζομαι.... Γτ επικρατει αυτη η νοοτροπια, κανεις δεν παταει στη οικοδομη (αφου μεχρι το μεσημερι κανει PR στην πολεοδομια) και μετα παω εγω και με κοιτανε τα μαστορια σαν ΑΤΙΑ....Αντε να επιβληθεις μετα και να του πεις "Αντε γ#$%, μαθε τη δουλεια σου. Αν δεν την ξερεις τραβα σπιτι σου..."

Link to comment
Share on other sites

οι επιλογές σου είναι από τίποτα μέχρι κ αποζημίωση από την προμηθεύτρια εταιρεία.
Προς ποιόν η αποζημίωση; Και ποιός θα την ζητήσει; Ο επιβλέπων; Ή μήπως ο ιδιοκτήτης; Μάλλον ο 2ος -μιλάμε πάντα για αυτεπιστασία- οπότε ερχόμαστε σε αυτό που λέω πάντα: επιβλέπων = τεχνικός σύμβουλος.

 

terry, άλλο το "τί να σου κάνει ο μηχανικός σε τέτοιες περιπτώσεις" και άλλο το "δεν πατάω στην οικοδομή". Να μην τα μπερδεύουμε...

Εγω μαγκας δεν το παιζω, τη γνωμη λεω απο τη μικρη εμπειρια ποιυ εχω...
Δεν είπε κανείς οτι το παίζεις μάγκας... Είσαι μάγκας κατ'εμέ αν κάνεις όσα λές...Αλλά κάτσε να σου τύχει ιδιοκτήτης που του προτείνεις μέτρα και σε γράφει κανονικότατα, που δεν πληρώνει για δοκίμια και να δεις πως αναθεωρείς τις απόψεις σου μέσα σε ένα έργο μόνο ... Να δεις πως καταρρέει η επαγγελματική σου μαγκιά και πως αντιλαμβάνεσαι οτι είσαι έρμαιο στα χέρια του κάθε ένα: ιδιοκτήτη, μπετατζή, πρεσσαδόρου, οδηγού μπετονιέρας, σιδερά και ιδιοκτήτη μάντρας...

 

Τελικά όλα έχουν σχέση με το τί έχεις πάθει και πόσο έχεις μάθει...

 

Zavi, τα κατορθώματα αυτά τα έχεις κάνει σαν επιβλέπων ή σαν κατασκευαστής; Έχει άπειρη διαφορά και το ξέρεις.

 

Κ. Ροδόπουλε, μπορούμε να έχουμε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το τσιμεντομετρο;

Link to comment
Share on other sites

Εγω μαγκας δεν το παιζω, τη γνωμη λεω απο τη μικρη εμπειρια ποιυ εχω...

 

Δεν το λέω για σένα βρε....Τα λέω για ένα μπουμπούκι σε άλλο θρεντ,που ΓΚΡΈΜΙΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ το τοιχείο επειδή του έτυχε τοπικά απόμιξη......μιλάμε ΓΙΑ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΗ που νευρίασε κιόλας επειδή του είπα ότι είναι υπερβολικός!(περσινό θρεντ)

 

Zavi, τα κατορθώματα αυτά τα έχεις κάνει σαν επιβλέπων ή σαν κατασκευαστής; Έχει άπειρη διαφορά και το ξέρεις.

 

Ως Επιβλέπων μόνο αλλά και ως Επιβλέπων κ Κατασκευαστής.

 

Γενικά,δουλειά σαν απλή μπίζνα χωρίς τις ευθύνες του μηχανικού δεν έχω κάνει μέχρι στιγμής.

 

Κοιτάξτε,τα πράγματα είναι δύσκολα στη γενιά μας.Το 203 ας πούμε,είναι ΚΛΑΣΣΙΚΟ παράδειγμα συνεργείου που αποφασίζουν να κάνουν διάλειμμα΄με τη βαρέλα μισογεμάτη.

 

Καλά,είχα πάθει πλάκα όταν το είχα πρωτοδεί αυτό,η βαρέλα να μην έχει αδειάσει κ ΤΣΟΥΠ! να βγάζουν όλοι τις μπύρες κ τα σάντουιτς,νόμιζα ότι μπήκα σε σκουληκότρυπα κ μεταφέρθηκα σε παράλληλο σύμπαν........

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με acnt! Λες και όλοι οι υπόλοιποι σε αυτό το φόρουμ είμαστε από το πρωί μέχρι το βράδυ στο γιαπί και στην σκυροδέτηση είμαστε με τις γαλότσες μας δίπλα στον μπετατζή και μετράμε τα δευτερόλεπτα της δόνησης!

άλλο αυτό και άλλο αν ο οπλισμός ακουμπάει στα καλούπια ή στην μόνωση και εσύ τον παραλαμβάνεις

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση που σχολιαζουμε ΣΙΓΟΥΡΑ δεν φταιει το επιπλεον νερο...

 

 

Κ. Καθηγητα, εγω αγοραζω ενα τσιμεντομετρο, μετραω και βγαζω Ν/Τ 0.8 (λεμε τωρα), μπορω να πω στην εταιρεια οτι μετρησα με το ταδε μηχανημα και το μειγμα δεν μου κανει , παρτο πισω...???

 

βεβαια γιατι υπάρχει standard στο μηχανημα το οποίο εχει δεχθεί ο κατασκευαστής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.