Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κακοτεχνίες κατά τη σκυροδέτηση φέροντα οργανισμού κτηρίου


 

Recommended Posts

Εστω ότι κατά την σκυροδέτηση ζητά ο εργολάβος συμπλήρωμα για να τελειώσει. Και τον κρεμάει το εργοστάσιο και το στέλνει μετά από 2 ώρες. Τι κάνεις τότε ως επβλέπων ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 240
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφου δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα, εγω οικοδομη δεν ξαναπαω...

 

Οk, αν γινει μλκ δεν μπορεις να κανει και πολλα, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να κανεις και τιποτα....

Link to comment
Share on other sites

Τελικα φτασαμε να κανουμε σεναρια χωρις να ξερουμε τα αιτια. Ας μας πει ο φιλος με το προβλημα τι έγινε?

 

Τωρα με την μικρη μου εμπειρια λεω. Δεν ξερω ποσα κυβικά χρειαζομαι? με ενα 5% αποκλιση? δεν ξερω απο πριν το εργοστασιο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέω terry είναι να μην λέμε και πολλά-πολλά...

Πρώτα να αποκτήσουμε εμπειρία έχοντας 10-15 επιβλέψεις -και όχι κατασκευές- στην πλάτη μας και μετά να κρίνουμε διότι όλα μπορεί να συμβούν σε όλους μας...

Btw για τις τρύπες, ούτε τις μικρές, που λες οτι δεν δέχεσαι, ξέρεις με πόσους τρόπους σου ρίχνουν νερό δίχως να πάρεις είδηση;;;

 

Είσαι σίγουρος οτι δεν σου ρίχνουν νερό;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει συμφωνω οτι χρειαζεται εμπειρία αλλα και παλι τα προβληματα ειναι τραγικά. Στο φιναλε θα πληρωσει ο ανθρωπος αλλο ενα και παντα με τον φοβο. Μηπως τελικα οδηγουμαστε στο αυτοσυμπυκνωμενο? οπως ολος ο αλλος κόσμος? Καποτε ρωτησαν εαν χρειαζεται να εχεις μπαρμπα μηχανικό και να σε μαθει?

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε οτι λες το γνωριζω, δεν μπορεις να κανεις το χωροφυλακα....αλλα μπορεις να εχεις να συννενοηση με ολους...

 

Για το νερο....εισαι πανω απο τη βαρελα...κοιτας τα βανακια, ρευστοποιητης επι τοπου....εεε αν εχει και κανενα μπετονι και σου βαζει νερο, χαλαλι του....τι να σου πω τωρα....

 

Αν τηρεις καποιες προδιαγραφες, αποφευγεις πολλα...και ναι οιυτε τρυπουλα δε θα δεις...

 

Εγω ΔΕΝ θα ανεχομουνα αυτη την κατασκευη...τελος....θα δηλωνα παραιτηση...ναι χοντρο ειναι, αλλα αυτο θα εκανα...

 

Ελα να σου δειξω δουλεια μαστορα απο κατσικοχωρι, που δεν καταλαβαινεις γρι οταν μιλαει, μπονιες παιζαμε για να καταλαβει οτι η πετρινη κατασκευη θελει και θεμελιωση (ναι ναι δεν ηθελε κατα τα λεγομενα του), αυτο για ρχη και πολλα αλλα, εχω και φωτο απο το πριν και το μετα...

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι τον πελατη τον κόβεις απο την αρχή. Εαν καταλαβαίνει του εξηγείς τα προβληματα. Εφαγα τα σωθικά μου για να σας πω περι διαβρωσης κλπ. Πεστου οτι δεν ειναι αστεια πραγματα. πεστου οτι εαν πεσουν τα μπετα λαθος υπαρχει προβλημα και κόστος. Τωρα σαφως δεν το κάνουν ολοι. Αλλοι συνειδητά και άλλοι επειδή δεν ξερουν. Τελικά αυτος που έχει το προβλημα ειναι ο μηχανικός οχι ο μπετατζης. Εαν εχει τοπικό γραφείο τοτε αλιμονο. Τελικά μήπως στο Πολ/χνειο θα πρεπει να κανουμε και κανενα εργαστηριο ή εστω μαθημα κακοτεχνιών. Θελω να δω ποιος θα το προτείνει και τι θα πει το ΤΕΕ? Τωρα πειτε μου την ρημάδα την ρυτίνη ποιος του την ειπε? ο μπετατζης?

Link to comment
Share on other sites

Κυριε Καθηγητα εχω πολλες φορες πει σε συζητησεις με συναδελφους αλλα και ακαδημαικους οτι ειναι απαραιτητο οι φοιτητες να βλεπουν κακοτεχνιες κατα τη διαρκεια των σπουδων τους.. Σε συνδυασμο με το θεωρητικο μερος παντα της μορφωσης τους, ειναι απαραιτητο να γνωριζουν πως οταν δεν ακολουθεις τη σωστη διαδικασια τοτε εχεις κακοτεχνιες και οι επιπτωσεις τους στην πραξη μπορει να ειναι μοιραιες.. Καλος ή κακος η αγνοια κινδυνου στον χωρο μας μπορει να δημιουργησει πολυ ασχημες καταστασεις μεσομακροπροθεσμα..

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμένα προβλήματα, δεν τα συζητώ... Δεν χρειάζεται... Άλλωστε είπα: ενίσχυση με μανδύες. Τελεία και παύλα. Σχολιάζω το "φταίει ο επιβλέπων" ως πανάκεια και πόσο μάλλον από συναδέλφους.

Για το νερο....εισαι πανω απο τη βαρελα...κοιτας τα βανακια, ρευστοποιητης επι τοπου....εεε αν εχει και κανενα μπετονι και σου βαζει νερο, χαλαλι του....τι να σου πω τωρα....
Ψαξτο καλύτερα και όταν περιμένεις βαρέλα, κάνε καμια βολτα με το αυτοκίνητο σου, να δεις που όλο και θα την δεις κάπου σταματημένη να ρίχνει νερό...
Link to comment
Share on other sites

Τοτε φιλτατε παρε ενα τσιμεντομετρο μαζί σου και μέτρα επι τόπου. Στειλε και το φορτίο πισω και παρε και τον μηχανικό παραγωγης του εργοστασίου. Να δεις γέλια που θα γίνουν. Εαν παιρνεις απο σοβαρη εταιρεία θα βρεις το δικιο σου επιτόπου. Απο εμπειρία προσωπική. Μην ξεχνας οτι τους θαβεις με το ISO που εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.