Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κακοτεχνίες κατά τη σκυροδέτηση φέροντα οργανισμού κτηρίου


 

Recommended Posts

Δηλαδή ο επιβλέπων σε αυτό το όργιο κακοτεχνιών που βλέπουμε στις φωτό είναι άμοιρος ευθυνών? θέλετε να τρελαθούμε τώρα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 240
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ κ Ροδοπουλε Μου φαινεται λιγο δυσκολο αυτο.... μεχρι να το μαθουν θα σε κοιτανε παλι σαν ΑΤΙΑ....

 

@ Σπυριδουλα δεν μιλαω για κακοτεχνιες πχ, κακο σπατουλαριστο... Μιλαμε για τρελη αμελεια στο θεμα που συζηταμε...ΔΕΝ υπηρχε δονητης...Δεν εξηγειται αλλιως..

Link to comment
Share on other sites

Προς ποιόν η αποζημίωση; Και ποιός θα την ζητήσει; Ο επιβλέπων; Ή μήπως ο ιδιοκτήτης; Μάλλον ο 2ος -μιλάμε πάντα για αυτεπιστασία- οπότε ερχόμαστε σε αυτό που λέω πάντα: επιβλέπων = τεχνικός σύμβουλος.

 

terry, άλλο το "τί να σου κάνει ο μηχανικός σε τέτοιες περιπτώσεις" και άλλο το "δεν πατάω στην οικοδομή". Να μην τα μπερδεύουμε...

Δεν είπε κανείς οτι το παίζεις μάγκας... Είσαι μάγκας κατ'εμέ αν κάνεις όσα λές...Αλλά κάτσε να σου τύχει ιδιοκτήτης που του προτείνεις μέτρα και σε γράφει κανονικότατα, που δεν πληρώνει για δοκίμια και να δεις πως αναθεωρείς τις απόψεις σου μέσα σε ένα έργο μόνο ... Να δεις πως καταρρέει η επαγγελματική σου μαγκιά και πως αντιλαμβάνεσαι οτι είσαι έρμαιο στα χέρια του κάθε ένα: ιδιοκτήτη, μπετατζή, πρεσσαδόρου, οδηγού μπετονιέρας, σιδερά και ιδιοκτήτη μάντρας...

 

Τελικά όλα έχουν σχέση με το τί έχεις πάθει και πόσο έχεις μάθει...

 

Zavi, τα κατορθώματα αυτά τα έχεις κάνει σαν επιβλέπων ή σαν κατασκευαστής; Έχει άπειρη διαφορά και το ξέρεις.

 

Κ. Ροδόπουλε, μπορούμε να έχουμε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το τσιμεντομετρο;

 

 

Το τσιμεντομετρο εχω βαλει πληροφορίες στο οπλισμενο σκυρόδεμα/ενανθρακωση και διαβρωση

Link to comment
Share on other sites

@ acnt

Όταν δεν υπάρχει κατασκευαστής ο επιβλέπων τότε κάνει τα πάντα!

Και καλοπληρώνεται... (10% του κόστους)

Αν ο ιδιοκτήτης δεν είναι συνεργάσιμος με τον μηχανικό τότε παραίτηση, είναι πολύ απλό.

Δεν θα ρισκάρω τίποτα από την επιστήμη μου προκειμένου να φτιάξει ο κάθε ένας κουτσά - στραβά το σπίτι του στην δικιά μου πλάτη.

Link to comment
Share on other sites

βεβαια γιατι υπάρχει standard στο μηχανημα το οποίο εχει δεχθεί ο κατασκευαστής.

 

Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο ισχύει αυτό......

 

Η σύνθεση είναι αποκλειστική ευθύνη της προμηθεύτριας εταιρείας κ η μοναδική αμφισβήτηση προκύπτει μόνο ύστερα από τις μετρήσεις των δικιμίων πιστοποιημένου εργαστηρίου.

 

Οπότε,η σύνθεση δεν είναι λόγος επιστροφής του φορτίου.ΌΛΟΙ οι κανονισμοί δειγματοληψίας κ πιστοποίησης ποιότητας στην Ελλάδα όσον αφορά κατασκευές από σκυρόδεμα είναι POST MORTEM KAI MONO.To ίδιο ισχύει κ για το χάλυβα.(εγώ π.χ. ποτέ δεν κάνω δειγματοληψία στο χάλυβα γιατί δεν έχει νόημα,μόνο ραβδώσεις μετράω)

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος Ν/Τ δεν αποτελεί κατά τη γνώμη μου έγκυρη αιτία επιστροφής του φορτίου.Πείτε μου πού το λέει αυτό ο Κανονισμός για να μαθαίνω κ εγώ......

 

Το Ν/Τ αφορά μόνο κ μόνο τη σύνθεση,είναι σαν να λες ότι μπορείς να ελέγξεις επί τόπου του έργου αν είναι CEM I ¨η CEM II κ αν δεν είναι,να το επιστρέψεις.Δεν έχει υπόσταση κατά τη γνώμη μου τέτοια ένσταση.

 

ΤΟ ΜΟΝΟ που έχει υπόσταση είναι η θλιπτική αντοχή των δοκιμίων κ τα πιστοποιητικά του τσιμέντου (που και ΠΑΛΙ ο μηχανικός δεν έχει τρόπο ούτε να τα παραλάβει,ούτε να τα ελέγξει).Απλά,από την αντοχή σε θλίψη θα φανεί αν η σύνθεση ήταν σωστή,με δεδομένο φυσικά ότι η δειγματοληψία ήταν σωστή.

Link to comment
Share on other sites

@ κ Ροδοπουλε Μου φαινεται λιγο δυσκολο αυτο.... μεχρι να το μαθουν θα σε κοιτανε παλι σαν ΑΤΙΑ....

 

@ Σπυριδουλα δεν μιλαω για κακοτεχνιες πχ, κακο σπατουλαριστο... Μιλαμε για τρελη αμελεια στο θεμα που συζηταμε...ΔΕΝ υπηρχε δονητης...Δεν εξηγειται αλλιως..

 

terry κάνεις λάθος πιστεψέ με. Οταν κανουμε συμβολαιο επιβλεψεις και το υπογραφει ο εργολάβος τα βαζεις ολα μέσα. Αυτη την στιγμή με την κρίση δεν υπάρχει εργολάβος να το αρνηθεί. Στο φιναλε κάνεις την μελέτη επιβλεψης για να γλυτώσει μεροκάματα και να πουλήσει μουρη. Οταν πηρα το τσιμεντομετρο στην οικοδομή και ενα αλλο μηχανημα που υπολογίζει την ποιότητα της δονησης ο εργολάβος πηγε την αλλη μερα και πήρε δικά του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο ισχύει αυτό......

 

Η σύνθεση είναι αποκλειστική ευθύνη της προμηθεύτριας εταιρείας κ η μοναδική αμφισβήτηση προκύπτει μόνο ύστερα από τις μετρήσεις των δικιμίων πιστοποιημένου εργαστηρίου.

 

Οπότε,η σύνθεση δεν είναι λόγος επιστροφής του φορτίου.ΌΛΟΙ οι κανονισμοί δειγματοληψίας κ πιστοποίησης ποιότητας στην Ελλάδα όσον αφορά κατασκευές από σκυρόδεμα είναι POST MORTEM KAI MONO.To ίδιο ισχύει κ για το χάλυβα.(εγώ π.χ. ποτέ δεν κάνω δειγματοληψία στο χάλυβα γιατί δεν έχει νόημα,μόνο ραβδώσεις μετράω)

 

για το τσιμεντόμετρο απαντούσα στο θεμα εξτρα νερό στην βαρέλα. Συνηθως οι εταιρείες βάζουν επιπλέον αντοχή (το 16 βγανει 19) επειδη ξερουν τα πραγματα. Τωρα προσοχή οταν παιρνεις δειγμα το παιρνεις στα τελευταία 1-2 κυβικά ποτέ στην αρχή. Εχω βρει το 0.4 να ειναι 0.62. Πηρα δειγμα και η αντοχή ηταν 17. Γεμισαμε τρυπες και σπηλιες. Ποιος φταει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.