Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Επίσης , τι εννοεις ότι σου λενε "μη ξεχάσεις τη στρογγυλή" ? Μα καλα, ο πολίτης σφραγίζει τα έγγραφα με τη στρογγυλή της ΔΟΥ?

 

Πηγαίνω πρώτα στο "εισόδημα-προκαταβλητέοι φόροι", δίνω τα αντίγραφα της δήλωσης, την καταχωρούν στο σύστημα και υπογράφει η υπάλληλος όλα τα αντίγραφα, εκδίδει και το διπλότυπο. Κρατά το ένα αντίγραφο, μου δίνει το άλλο (προχθές μου είπε να δώαω τρεις όπως είπα άρα πήρα δυο πίσω). Στη συνέχεια με αντίγραφα και διπλότυπο, πάω στο ταμείο να πληρώσω. Αφού πληρώσω, μου λένε να πάω στη γραμματεία, όπου πηγαίνω για να πάρω στρογγυλή και φεύγω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού πληρώσω, μου λένε να πάω στη γραμματεία, όπου πηγαίνω για να πάρω στρογγυλή και φεύγω.

 

Αααα μάλιστα. Τώρα καταλαβα. Κάποιος πρεπει να τα πει και σε εμας τους νεους...αυτοί πάντως δεν ειναι προθυμοι. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ΔΟΥ στο σφραγίζουν με στρογγυλή αμέσως μόλις τους τα δώσεις και πριν πληρώσεις...ίσως για να μην το ξεχάσει κάποιος...ούτως ή άλλως χωρίς το διπλότυπο δεν έχει νόημα το ΦΕΜ αφού πρέπει να το καταθέσεις...

Link to comment
Share on other sites

Όχι εννοούσα πως το καταθέτουμε ούτως ή άλλως στην ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να φύγουμε μόνο με σφραγισμένο το έντυπο ΦΕΜ και χωρίς διπλότυπο, δηλαδή χωρίς να πληρώσουμε !

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ΔΟΥ στο σφραγίζουν με στρογγυλή αμέσως μόλις τους τα δώσεις και πριν πληρώσεις...ίσως ...

και σε εμένα έτσι κάνουν ο ίδιος άνθρωπος σφραγίζει μόνο το ένα

Link to comment
Share on other sites

τι καλα η κάθε ΔΟΥ κάνει τα δικά της

 

και μετά αυτοί οι άνθρωποι μας ελέγχουν κιόλας σε ότι αφορά τους τύπους

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους!

Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Είμαι μηχανικός διορισμένη σε υπηρεσία και θα ήθελα να μάθω πόσο εύκολο είναι να πάρω απαλλαγή αμοιβής από το ΤΕΕ για να μπορέσω να τακτοποιήσω τον δικό μου ημιυπαίθριο καθώς και του αδελφού μου.Ξέρετε τι ακριβώς χρειάζεται? Έψαξα αρκετά στο forum αλλά βρήκα μόνο περιπτώσεις ελευθέρων επαγγελματιών. Κανένας δημόσιος υπάλληλος που να το έχει κάνει???

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.