Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους, δεν έχω ασχολιθεί ιδιέτερα με το θέμα της ρύθμισης και μου έτοιχε ένα περιστατικό πρόσφατα. ήθελα να ρωτήσω τι κλίμα επικρατεί στις αμοιβές ? δίνονται κατώτερες από τις ελάχιστες για σχετικά απλές περιπτώσεις ή η πλειοψηφία διατηρεί την ελάχιστη αμοιβή? ευχαριστώ πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Η αμοιβή είναι ούτως ή άλλως πολύ χαμηλή, ειδικά αν σκεφτείς τρέξιμο-έξοδα για διεκπεραίωση σε όλη την Αθήνα. Προσωπικά είμαι κατά του μη νόμιμου. Μην τους μαθαίνουμε στη λιανεμπορική, γιατί σύντομα θα έρχεται να σου ζητάει άδειες με 500 ευρώ. Άμα θέλει μανάβικο να τον στείλεις στη γωνία.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη... να επαναφέρω λίγο το θέμα του ΦΕΜ γιατί με αυτό το κράτος που έμπλεξα δεν βγάζω άκρη...

 

Ο ελεγκτής (στην Παλλήνη) δεν τα περνάει χωρίς πρωτότυπο ΦΕΜ και χωρίς στρόγγυλη.

 

Η εφορία μου (ΧΑΛΚΙΔΑ) μου δίνει ΕΝΑ μόνο πρωτότυπο για την φορολογική μου δήλωση. Και ΧΩΡΙΣ στρόγγυλη...

 

Δεν ξέρω τι να κάνω πια! Του πήγα έγρωμες φωτοτυπίες και μου λέει "είναι παράνομες οι έγχρωμες, πάρτα πίσω...". Ποιος νόμος τα λέει όλα αυτά ρε παιδιά;;;

Δηλαδή #$%#&^ καμμιά ώρα και θα *&%%$$ .... να μην πω...

 

Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω...

14 χρόνια δουλεύω σε διάφορες πολεοδομίες και ποτέ δεν μου ζητάγαν καν το έντυπο ΦΕΜ. Τους έφτανε το μπλε της εφορίας...

Link to comment
Share on other sites

δεν μου έτυχε ως τώρα να μου ζητήσουν το έντυπο ΦΕΜ το οποίο κρατάω για την δήλωσή μου.

έχω ετοιμάσει όμως απάντηση, σε περίπτωση που μου ζητηθεί:

θα δώσω αντίγραφο, το οποίο θα ζητήσω από τον υπάλληλο να επικυρώσει ο ίδιος, αφού θα του επιδείξω το πρωτότυπο (δημόσια αρχή δεν είναι; τι στο καλό...)

το πρωτότυπο είναι φορολογικό μου στοιχείο και δεν θα το δώσω (βέβαια, στην δικιά μου εφορία πάντα το σφραγίζουν).

Link to comment
Share on other sites

Και απλο αντιγραφο μπορεις να κρατησεις για την δηλωση σου.

Η εφορια εχει κρατησει κι αυτη αντιγραφο, και επισης το εχει περασει και στο συστημα της με συγκεκριμενο αριθμο που αναγραφεται πανω στο ΦΕΜ.

Μπορει πολυ ευκολα να γινει η διασταυρωση....

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναπάω στην εφορία με τα πρωτότυπα και αντίγραφα και θα πω να μου βάλουνε στρόγγυλη.... για να δούμε!

1) Παρασκευή: Ματς με το ΤΣΜΕΔΕ (νίκησα εγώ 4-1)

2) Δευτέρα: Ματς με την εφορία

3) Τρίτη: Ματς-τελικός (ελπίζω) με την πολεοδομία

 

Πως να αντέξω τόσους απανωτούς αγώνες;;; :(

Link to comment
Share on other sites

@ salpigoal

εννοείται ότι αυτό που λες είναι αυτό που λέει η λογική :)

δεν το 'χω όμως σίγουρο ότι έτσι σκέφτεται και ο κάθε ελεγκτής-έφορας...

αν, ας πούμε, βάλω στα έξοδά μου ΑΠΥ συναδέλφου σε φωτοαντίγραφο, θα μου το δεχτούν; είναι κι αυτό ένα στοιχείο που μπορεί να διασταυρωθεί αλλά δεν θα το δεχτούν...

αν το καλοσκεφτείς, η μισή και βάλε χαρτούρα που ανταλλάσσουμε στις υπηρεσίες είναι άχρηστη γιατί όλα τα στοιχεία κάπου υπάρχουν και μπορούν να διασταυρωθούν. Τα μαζεύουμε όμως και τους τα πάμε...

και, σε καμιά περίπτωση δεν θα' θελα να κάτσω να τα λέω με τον ελεγκτή... (που μπορεί να βρει ό,τι του'ρθει και να μου το βαφτίσει παράβαση του ΚΒΣ...)

 

 

@ Γιάννης

εσύ το είπες πρώτος:

:???:

(όσες φορές κι αν το ακούσω, δεν το χορταίνω...:))

 

υπομονή, δεν ήρθαν ακόμα τα χειρότερα... σήμερα δίνουμε μάχες για ένα διακοσάρικο -αύριο;

Link to comment
Share on other sites

@ hotpepper

Και στη ΔΟΥ μου, μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα σε περίπτωση ελέγχου αν οι δηλώσεις ΦΕΜ που έχω κρατήσει είναι φωτοτυπίες. Είναι άλλωστε αυτονόητο από τη στιγμή που μπορεί εύκολα να ελεγχθεί αν όντως πληρώθηκε το ποσό του ΦΕΜ αφού αναγράφεται αριθμός διπλοτύπου πληρωμής πάνω στη δήλωση.

Το βασικό πρόβλημα του Γιάννη είναι αυτό:

"Η εφορία μου (ΧΑΛΚΙΔΑ) μου δίνει ΕΝΑ μόνο πρωτότυπο για την φορολογική μου δήλωση. Και ΧΩΡΙΣ στρόγγυλη..."

και αυτό γιατί δε θα του το δεχτεί η Πολεοδομία (ούτε καν για τον ίδιο σε περίπτωση ελέγχου).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.