Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος να μου πει τι γίνεται στην περίπτωση τακτοποίησης παταριού (23τμ) σε κατάστημα στο οποίο είναι τρεις συνιδιοκτήτες. Πιο συγκεκριμένα, πόσα παράβολα των 350 ευρώ πρέπει αν εκδοθούν, και πόσες αμοιβές μηχανικού;

Ευχαριστώ

 

Διάβασε και λίγο παραπάνω αλλά αν τακτοποιείται 1 αίτηση, υπογράφουν όλοι οι συνιδιοκτήτες, 1 παράβολο των 350€ και μία αμοιβή με απόδειξη στο όνομα του ενός από τους 3.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...3) Τρίτη: Ματς-τελικός (ελπίζω) με την πολεοδομία...

 

Το ματς κατέληξε με νικητή ...εμένα!! :grin: :-D

 

Δέχτηκε να δείξω απλά το πρωτότυπο δήλωσης ΦΕΜ και να το πάρω πίσω για την εφορία μου...(αφήνοντας αντίγραφο στο φάκελο)

 

 

τελικός βέβαια δεν ήταν γιατί έχουμε κι άλλες υποθέσεις άρα...

 

...to be continued!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω αναλάβει εναν ημιυπαίθριο ιδιοκτησίας δύο συζύγων(50-50).

Είχα διαβάσει σε κάποιο site ότι μπορεί να γίνει τακτοποιηση με αίτηση μόνο ενός από τους δύο, οπότε έχω συγκεντρώσει όλα τα έντυπα στο όνομα του συζύγου.

Μπορώ να τα καταθέσω ή είναι απαραίτητο να γίνουν όλα (αίτηση -εξουσιοδότηση -υπ.δήλωση) και από τους δύο?Εαν ναι τότε η εντολή πληρωμής στο ΤΕΕ εκδίδεται και στους δύο με ποσοστό συμμετοχής 50-50?

Υπαρχει περίπτωση να επαρκούν μόνο τα στοιχεία του ενός?

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχη περίπτωση η πολεοδομία μου είχε ζητήσει αίτηση από τον ένα και τις υπεύθηνες δηλώσεις και από τους δυο. Στις αμοιβές βάζεις και τα δυο ονόματα όπως και στην ΑΠΥ και στο ΦΕΜ. Το παράβολο στον ένα από τους δύο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνήθως βάζω αίτηση, ΑΠΥ και παράβολο στον ένα (ιδιο σε ολα), Υπ. δηλώσεις, εξουσιοδότηση, ΤΕΕ και στους δύο.

 

Αν επαρκούν του ενός δεν ξέρω, ίσως με εξουσιοδότηση του ενός στον άλλο ( ; )

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα..

Εχω να κάνω καποιους ημιυπαίθριους αλλα δεν ξερω πως να παρω κωδικο πληρωμης απο το τεε.. Μπορει να μου πει καποιος ποια ειναι η διαδικασια? μπαινω στις αμοιβες ιδωτικων εργων και συμπληρωνω τα πεδια? και μετα?

και οταν ειναι δυο ιδιοκτητες βαζω και τα δυο ονοματα?

Link to comment
Share on other sites

Στις αμοιβές βάζεις και τα δυο ονόματα όπως και στην ΑΠΥ και στο ΦΕΜ. Το παράβολο στον ένα από τους δύο

 

Δε μπαίνουν δυο ονόματα, ούτε στην ΑΠΥ, ούτε στο ΦΕΜ. Είναι παράτυπο κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μπαίνουν? Είναι σύζυγοι με κοινή φορολογική δήλωση. Στο ΦΕΜ η εφορία περνάει στον υπολογιστή το ένα όνομα απλά στο έντυπο γράφεις τα στοιχεία του ενός και τον άλλο τον προσθέτεις από κάτω. Τουλάχιστον εγώ έτσι το έκανα και το δέχτηκαν

Link to comment
Share on other sites

Δε μπαίνουν δυο ονόματα, ούτε στην ΑΠΥ, ούτε στο ΦΕΜ. Είναι παράτυπο κάτι τέτοιο.

 

Αυτό το ξέρουμε μετά βεβαιότητας; Γιατί εγώ έχω κόψει πολλές ΑΠΥ σε δύο ονόματα. Και στα αντίστοιχα ΦΕΜ έχω επίσης βάλει δύο ονόματα, με το ΑΦΜ του δευτέρου να είναι βεβαίως έξω από το σχετικό κουτάκι.

 

Μην παρεξηγηθώ: Δεν σε αμφισβητώ, απλώς ρωτάω για να βγάλω μία άκρη, σε περίπτωση που μπορείς να με παραπάμψεις σε κάποιο συγκεκριμένο στοιχείο (π.χ. τον κώδικα αμοιβών).

Link to comment
Share on other sites

μπερδεύτικα λίγο, στον φάκελο, ως αποδεικτικό αμοιβής μηχανικού βάζουμε το απόκομμα απο την εθνική τράπεζα " απόδειξη είσπραξης αμοιβών μηχανικών", έτσι?

Νομίζω οτι την απυ την δίνουμε στον πελάτη όχι στον φάκελο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.