Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Συμφωνώ με τον tpanag και έρχομαι να προσθέσω πως αφού υπάρχει η δυνατότητα για συμπληρωματική δήλωση, άρα μήπως δεν είναι λάθος (ρωτάω) αν σε μία απόδειξη γράψουμε τρεις εργασίες για τον ίδιο πελάτη και δώσουμε στην ΔΟΥ ένα αρχικό ΦΕΜ και δύο συμπληρωματικά?

Έτσι σε κάθε φάκελο θα υπάρχει και από μια απόδειξη πληρωμής.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα συναδελφοι. Θα ήθελα να ρωτήσω αν στις περιπτώσεις μηχανικών άνω της δεκαετίας η ελάχιστη αμοιβή βγαίνει όντως κάτι λίγο παραπάνω από 286,01Ε. Πχ η ωριαία εργασία μηχανικού για 3,34 ώρες έχει τιμή μονάδος πχ 300 και βγάζει αμοιβή με φπα 286,59Ε. Και τι γίνεται στην περίπτωση αυτή όταν ήδη έχει κοπεί ΦΕΜ 23,25Ε (δηλ για αμοιβή 232,53Ε)??

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι για δεκαετίας και άνω, 11 χρόνια που είμαι εγώ η ελάχιστη βγαίνει 233,69 ο φπα 53,75 το σύνολο το υπολογίζεται. Παραπάνω δεν βάζω, αει που θα πάω να πληρώνω και κερατιάτικα΄.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη με ρωτανε για προστιμα και δεν ξερω τι ακριβως να απαντησω.

 

Η επιφανεια που υπολογιζεται για το προστιμο ειναι τα τετραγωνικα

ολων των επιφανειων για τακτοποιηση η πρεπει να διαιρεσω

αυτα τα τετραγωνικα με τον Σ.Δ. πανω σε αυτο το αποτελεσμα

υπολογιζεται το προστιμο;

 

σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα πριν απαντήσεις να έχεις διαβάσει τουλάχιστον μια παράγραφο από τον νόμο, αλλιώς πες "δεν ξέρω" και στείλ'τους αλλού.

Και για να σε βοηθήσω να μην ψάχνεις οριστε ΕΔΩ ο Νομος, ΕΔΩ οι διευκρινιστικές εγκύκλιοι.

Και θά'θελα να μου απαντήσεις σε παρακαλώ:γιατί να κάθομαι κ να διαβάζω εγώ την νομοθεσία για να απαντήσω σε κάτι που δεν αφιερώνεις ούτε 1/2 ώρα από τον πολύτιμο χρόνο σου? επειδή βαριέσαι?:evil:

Link to comment
Share on other sites

πάντως μου το ζητούν το νουμερο της ΑΠΥ στην εφορία μου

 

πλέον δε με απασχλέι διότι μετα τις νεες αμοιβές κόβω αμέσως την απόδειξη

απλά ο πελάτης λαμβάνει πολλές αποδείξεις για το ίδιο έργο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σε περίπτωση που την υψηλή κυριότητα του υπο τακτοποίηση χώρου, την έχουν 2 ή περισσότεροι ιδιοκτήτες (π.χ. πατέρας που κράτησε την επικαρπία και τα δύο του παιδιά έχουν την ψιλή κυριότητα), πόσες Α.Π.Υ. υποχρεούμαι να κόψω ; Το θέμα των υπεύθυνων δηλώσεων και των εξουσιοδοτήσεων το έχω λύσει, όλοι λέει (βάσει λεγομένων υπαλλήλου πολεοδομίας) πρέπει να κάνουν από μία υπεύθυνη δήλωση ξεχωριστά (κ αντίστοιχα εξουσιοδότηση προς έναν).

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εκοβα σε αυτον που θα πληρωνε....

Αν σε πληρωσουν και δυο (μισα-μισα δλδ) θα εκοβα δυο αποδειξεις και 2 ΦΕΜ και δυο κρατησεις..(καλα κρατησεις και ΦΕΜ μπορεις να κοψεις και ενα αλλα εγω κοβω δυο γτ τα κανω συλλογη...χαχα). Αν σε πληρωσει ο ενας τοτε κοψε μια ΑΠΥ και στην αιτιολογια βαλλε και τα δυο ονοματα....

Link to comment
Share on other sites

Θενξ για την γρήγορη απάντηση. Δηλαδή, δεν θα γίνω μπακάλης αν για την ελάχιστη αμοιβή (252,53 + ΦΠΑ) κόψω 126,27+ΦΠΑ σε καθέναν από αυτούς ; Μου φαινόταν λίγο κουφό (φαντάσου και να ήταν 6 ή 7). Φορολογικά στέκει γιατί από τη στιγμή που τακτοποιείς εκ μέρους 2 ή περισσοτέρων, θα πρέπει να τους επιμερίσεις το κόστος. Τέλος πάντων, σε ευχαριστώ και πάλι Παϊ(Terry).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.