Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

1) Ωραία το δέχομαι, μη βαράτε. Όντως δεν (φαίνεται να) δημιουργεί ιδιαίτερο πρόβλημα.

 

2) Πρόσφατα έδωσα τιμή σε πελάτη 340Ε τελική. Πήρα στο χέρι 340Ε, η εντολή πληρωμής έλεγε 232,53+ΦΠΑ 23%, αυτά κατέθεσα στην ΕΤΕ, για αυτήν την αμοιβή πλήρωσα ΦΕΜ και η ΑΠΥ κόπηκε ως εξής:

1) Αμοιβή Ν. 3843/10 232,53Ε

2) Αμοιβή διεκπεραίωσης φακέλου 43,89Ε

ΣΥΝΟΛΟ 276,42Ε

ΦΠΑ 23% 63,58Ε

ΟΛΙΚΟ 340,00Ε

Δε νομίζω ότι υπάρχει τίποτα μεμπτό φορολογικά στο παραπάνω. Όπως όταν κάνω Τοπογραφικό για ιδιώτη που δεν πάει στην Πολεοδομία δεν χρειάζεται ΦΕΜ, όπως όταν κάνω εκτιμήσεις ακινήτων δεν πληρώνω ΦΕΜ.

Η άλλη λύση ήταν να αυξήσω τις ώρες απασχόλησης και να πιάσω τα 340Ε τελική. Προτίμησα το 1ο γιατί δε βλέπω το λόγο να πληρώνω τσάμπα ΦΕΜ και κρατήσεις εφόσον όπως έχει διατυπωθεί η αμοιβή μέσω ΤΕΕ αφορά ρητά και αυστηρά, την υπογραφή της τεχνικής έκθεσης μόνο και όχι το "τρέξιμο". Εγώ το τρέξιμο χρέωσα άρα δε βλέπω κανένα λόγο να το περνάω μέσω συστήματος αμοιβών.

Όποιος θέλει το εφαρμόζει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι λέτε βρε παιδιά; Αν κόψεις ΑΠΥ 276,42ευρώ πρέπει να πληρώσεις ΦΕΜ 27,64ευρώ!! Αλλιώς είναι παράνομο (για την εφορία μιλάω). Πως θα γίνει η διαστάυρωση για να πάρεις την επιστροφή σου;

Link to comment
Share on other sites

γιατί τότε δεν κόβεις 2 διαφορετικές ΑΠΥ

μια με το ποσό τις ελάχιστης για Ν. 3843/10

και μια δεύτερη με το υπόλοιπο ποσό με την αιτιολογία που αναφέρεις, διεκπεραίωση φάκελου

Link to comment
Share on other sites

@Γιάννης, από που προκύπτει επιτέλους ότι πρέπει σώνει και καλά να υπάρχει αντιστοιχία ΦΕΜ με αποδείξεις; Έχω ένα ολόκληρο 50φυλλο μπλοκ ΑΠΥ,στο οποίο δεν υπάρχει ούτε μία ΑΠΥ για την οποία να έχω πληρώσει ΦΕΜ! Εκτιμήσεις ακινήτων, τοπογραφικά προς ιδιώτες και παροχή σε οργανωμένα γραφεία! Απομονώστε το επιτέλους το θέμα εξάρτησης απόδειξης-ΦΕΜ! Η διασταύρωση για να πάρω την επιστροφή μου Γιάννη, θα γίνει με βάση τα αντίγραφα δηλώσεων ΦΕΜ που θα επιδείξω! Όπως ακριβώς συμβαίνει όταν περιμένω επιστροφή από το 20% της παρακράτησης για παροχή προς εταιρείες! Δεν έχει καμία σχέση το μπλοκάκι.

 

@salpigoal Δεν λέγομαι Παναγιώτης επιτέλους. :) Θόδωρος λέγομαι (το t στο nickname).

Link to comment
Share on other sites

Σε ιδιώτη δε δίνεις ΦΕΜ, ούτε παρακρατείται φόρος. Δεν έχει σχέση η ΑΠΥ με το ΦΕΜ.

Παρακράτηση για υπηρεσίες σε οργανωμένα γραφεία είναι 20% και επιστρέφεται-συμψηφίζεται ανάλογα με το εισόδημα, με βάση τη δήλωση αυτού που του γίνεται η παρακράτηση (εδώ τα οργανωμένα γραφεία).

ΦΕΜ (ποσοστό ανάλογα με το είδος εργασίας δηλ. άδειες, τοπογραφικό κλπ) το οποίο με βάση τις δηλώσεις ΦΕΜ επιστρέφεται-συμψηφίζεται.

Φόρος για υπηρεσία προς ιδιώτη δν προκαταβάλλεται και ο συμψηφισμός-επιστροφή του δε γίνεται, αφού δεν έχει αποδοθεί κιόλας...απλά υπάρχει το ποσό αυτό της αμοιβης του ιδιώτη ως έσοδο στα βιβλία μας και στις φορολογικές μας δηλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μα μπορείς να κόψεις οποιαδήποτε απόδειξη χωρίς να προκαταβάλεις φόρο;;

 

Ε δε σου έγραψα μόλις, ότι έχω ένα ολόκληρο 50φυλλο μπλοκ έτσι; Δεν έχει παρακρατηθεί ΦΕΜ τουλάχιστον. Συνάδελφοί μου ασχολούμενοι αμιγώς με Τοπογραφικά προς ιδιώτες, ποτέ δεν πληρώνουν ΦΕΜ για δουλειές εκτός Πολεοδομίας. Μην προβληματίζεσαι. Έτσι είναι. Κανονικά και το ίδιο φορολογούμαστε όλοι. Απλά προκαταβολή φόρου γίνεται μόνο όπου προβλέπεται (παροχή σε εταιρείες) ή όπου ελέγχεται (Πολεοδομίες).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.