Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγω θα μπορουσα να τα αναλαβω ολα αυτα εκ μερους της τοπογραφου??

 

 

Φυσικά και μπορείς, αλλά εννοείται ότι όποιος υπογράφει, αυτός εκδίδει στο ονομά του εντολή πληρωμής, αυτός πληρώνει ΦΕΜ στο όνομά του, κόβει απόδειξη, πληρώνει ΦΠΑ κλπ. Μην τυχόν και τα κάνεις όλα στο δικό σου όνομα δηλαδή και την βάλεις απλά να σου υπογράψει! (Σου το τονίζω επειδή βλέπω ότι δεν ξέρεις τα του ελ. επαγγέλματος).

Link to comment
Share on other sites

γιατι αν ειναι ετσι να παω να τα σκασω σε καποιο γραφειο να μου ταχτοποιηση το θεμα να τελειωνουμε!!

 

δωσ'το καλύτερα κάπου κ τέλος

(ΕΤΕ =εθν. τραπεζα ελλαδος, ΦΕΜ=παρακράτηση φόρου)

Link to comment
Share on other sites

ελευθερος επαγγελματιας ειμαι σε γραφειο με 8ωρο!!

καλα σιγουρα δε θα τα εκοβα ολα αυτα στο ονομα μου!

στο δικο της ονομα, απλα δε θελω να τη ταλαιπωρησω αν εχει διαδικασια!

αν ομως μπορουσα εγω να τα εχω κανονισμενα ολα, κ εκεινη μονο τη τζιφρα ειχε καλος!!

κ το φπα θα της το πληρωνα!!εννοειτε!!

Link to comment
Share on other sites

Δώστης και κάτι ρε Δημήτρη και τέλος. Πρέπει να της πληρώσεις ΦΠΑ, φεμ 24€ τσμεδε εμπ 7,5€ κρατήσεις τράπεζας και κάτι για τον κόπο της. Αν έχεις διακίωμα υπογραφής φακέλω έκδοσε ένα μπλόκ ΑΠΥ. Και τέλος.

 

υγ. Και κάτι που ξέχασα ανάλογα την κλίμακα πόσο θα φορολογηθεί έσοδα μείον έξοδα πρέπει να πληρώσεις και την φορολογία της.

 

υγ. 2 πολλά είπα έ? Κάνα 180 μένει καθαρό δώστο της και ας σου κάνει δώρο αφού επιθυμεί , εκείνη την διεκπαιρέωση. :):):)

Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης προβλημα: Υπέβαλα 4 τακτοποιήσεις στην πολεοδομία. Μου επιστρεψαν τα 2 μπλε χαρτια απόδειξη είσπραξης (χ4 φορές) αλλά τα πράσινα (Α4 απόδειξη είσπραξης) μόνο για τους 2 φακέλους. Μου είναι απαραίτητα αυτά ? Επρεπε να τα κρατήσουν και για τους 4 φακέλους?

Επίσης ποιά είναι η καταληκτική ημερομηνια εξοφλησης εφαπαξ του προστιμου απο τη στιγμή που βγει από την πολεοδομία?

Οποιος συνάδελφος ξέρει ας με ενημερώσει παρακαλώ. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι λές, μπλέ και πράσσινα χαρτιά μακάρι να ανακατευόταν ο καθένας με ότι τον αφορούσε αλλά εν συντομία το εξής. Τα μπλέ μικρά έντυπα είναι ένα για την δημόσια αρχή (που υποβάλεις) και δύο για σ, τον πελάτη και τον μηχανικό. Δεν πειράζει αν τα έχασες αλλά μην ξεχάσεις την ΑΠΥ όπου θα υποβάλεις με την φορολογική σου δήλωση. Αν λές για τα έντυπα εισφοράς ΤΣΜΕΔΕ ΕΜΠ, πάλι ένα υποβάλεις, ένα κρατάς.

Link to comment
Share on other sites

Γινε λιγο πιο συγκεκριμενος γτ εγω δεν καταλαβα...

Απο την ΕΤΕ παιρνεις 3 αντιγραφα για ΚΑΘΕ καταθεση...Το παρασινο παει στο φακελο, το γραφει και με υδοτογραφημα, διαγωνια..Τα μπλε τα κανεις οτι θες..(συνηθιζεται να κρατας το ενα και το αλλο να παει στον ιδιοκτητη...)

 

 

ΥΓ. Χωρις να εχω κανενα προβλημα με το συναδελφο. Βλεπω ατομα που δεν εχουν βγαλλει ουτε μιση ΟΑ, δεν εχουν γνωση ΓΟΚ και κτηριοδομικου και κανουν τακτοποιησεις χωρων..Και τοπογραφοι που φωναζουν για τα τοπογραφικα... Δεν με πειραζει, την κατασταση του κλαδου σχολιαζω...Τη δουλεια μου δεν την παιρνετε, δεν εχω κανει ουτε μια τακτοποιηση... Αλλα ακουω συναδελφους, απληρωτους στην Αθηνα να λενε "Εκανα 6 τακτοποιησεις και εβγαλλα 1300Ε σε 3 μερες..και η εταιρεια μου χρωσταει αλλα 1300Ε για δυο μηνες..." Φανταζομαι ποσα λαθη θα εγιναν σε αυτες τις τακτοποιησεις, οι οποιες δεν θα ελεγχουν και θα τις βρουνε μπροστα τους ιδιοκτητες και μηχανικοι...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι δεν υπάρχει λόγος να γίνεστε επιθετικοί με νεους συναδέλφους. Οι καιροί είναι δύσκολοι και εφόσως ο νόμος επιτρέπει σε τοπογράφους μηχ. να κάνουν τακτοποιήσεις δεν είναι κακό να το πράττουν. Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια, γίνατε απόλυτα κατανοητοί. Σας εύχομαι καλές δουλειές.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια.

Προέκυψε ένας πελάτης ο οποίος έχει στο ονομά του 3 διαμερίσματα και θέλει να τακτοποιήση τους Υ/Χ.

 

Η ελάχιστη αμοιβή μου είναι 3 * 232,53€?? Πρέπει να υποβάλλω στο ΤΕΕ 3 έργα?? Στην εθνική τράπεζα θα καταθέσω 3 γραμμάτια??

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.