Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Κάποιες ερωτήσεις και από εμένα αν μπορείτε να με βοηθήσετε:

 

Προς τακτοποίηση οικοδομή με 3 οροφοδιαμερίσματα και ενα parking στην πυλωτή (κύρια κατοικία).

1) Στα οροφοδιαμερίσματα προς τακτοποιήση είναι τα αίθρια (φωταγωγοί), παράβολο πληρώνεται 250€ ή 350€??

2)Στο ένα οροφοδιαμέρισμα ιδιοκτήτης πατέρας (1/2) με την μητέρα (1/2), και στα άλλα δυο ψιλή κυριότητα τα 2 παιδιά τους (ένα οροφοδ/μα σε κάθε παιδί), με επικαρπωτές τους γονείς. Τις αιτήσεις τις κάνουν οι γονείς για όλες τις ιδιοκτησίες???

3)Χρειάζονται συνολικά 4 αιτήσεις και αντίστοιχα 4 παράβολα (Α', Β', Γ' όροφος και parking) ή μία και ένα παράβολο για το σύνολο των τακτοποιήσεων στην οικοδομή???

4)Ο μηχανικός που είναι ο γιος και κατοικεί στο ένα διαμέρισμα, μπορεί να πάρει απαλλαγή για όλες τις αμοιβές των τακτοποιήσεων και τα ΦΕΜ?? Αν ναι που πρέπει να απευθυνθεί στο ΤΕΕ (νομικό τμήμα?? τηλ?) και τι π΄ρπει να κάνει σχετικά με την εφορία???

 

Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

νομίζω πως το παράβολο θα είναι 350 διότι ο νόμος λέει 250 για η/χ και 350 για όλους τους άλλους

τώρα

Σύμφωνα με την διευκρινιστικη εγκύκλιο 8/2010

 

17) Την αίτηση υποβάλλει ο κύριος του ακινήτου ή σε περίπτωση επικαρπίας ο ψιλός

κύριος. Σε περίπτωση συνιδιοκτησίας μπορεί να υποβάλει την αίτηση και ένας εκ

των συνιδιοκτητών χωρίς όμως να επιμερίζεται το ποσό του παραβόλου ή το ποσό

του προστίμου κατά την αναλογία του συνιδιοκτήτη στο ακίνητο.

 

όσον αφορά τις αιτήσεις κάθε ιδιοκτησία και αίτηση κατά συνέπεια και παράβολο

για το θέμα του μηχανικού νομίζω γίνετε αλλά καλύτερα να τηλεφωνήσεις στο τεε

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα είμαι νέος μηχανικός και ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

 

1. κάτοψη ορόφου και τοπογραφικό θέλουν x3? στην κάτοψη με την επισήμανση θέλει και σφαγίδα?

 

2.Στην υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη στο (Νέες χρήσεις χώρων και συνολική επιφάνεια) βάζω τα τετραγωνικά του Η/Χ, στο (Εμβαδό της γης που αντιστοιχεί στη συνολική επιφάνεια)??

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με την κατάθεση των αμοιβών στην ΕΤΕ.

 

Κατά την τακτοποίηση των ημιυπαίθριων χώρων της ιδιοκτησίας ενός πελάτη, έβαλα την αμοιβή στην τράπεζα αλλά αντί για τον κωδικό πληρωμής που είχε δώσει το ΤΕΕ για το συγκεκριμένο έργο της ιδιοκτησίας του, περάστηκε κατά λάθος ο κωδικός πληρωμής ενός άλλου έργου.

 

Από την εθνική μας είπαν ότι δεν μπορούν να αλλάξουν κάτι.

 

Τι χρειάζεται να κάνω;

Να ξανά βάλω τα χρήματα στην τράπεζα ώστε να φανεί ότι μπήκαν τα χρήματα στον σωστό κωδικό πληρωμής κ να δώσω αυτή την απόδειξη στην πολεοδομία;

 

Η να δώσω την απόδειξη που μου έδωσαν αρχικά (με τον λάθος κωδικό πληρωμής) εφόσον είναι στο όνομα του ιδιοκτήτη;

Link to comment
Share on other sites

Aν και σε λάθος θέμα...

 

1. Κάτοψη ορόφου, στέλεχος και τοπογραφικό μία φορά. Στην κάτοψη δεν απαιτείται σφραγίδα.

2. Τα τετραγωνικά του Η/Χ βάζουμε ως επιφάνεια και στη γη διαιρούμε τα τ.μ του Η/Χ με τον συντελεστή δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! να ρωτησω κατι για την ΑΠΥ. κοβουμε

α) 232,53 + 23% ΦΠΑ = 286,01

β) 232,53 - παρακρατηση φορου 10% (23,25) + 23% ΦΠΑ =262,76

 

εχω ακουσει και τα δυο,ο λογιστης μου ειπε οπως θελω. τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Πες του λογιστή σου ότι είναι χαζό-χαζος.

Πες του μήπως να αφαιρέσω και την αμοιβή σου για τις πολύτιμες συμβουλές που μου δίνεις;

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι ασχετη απο αυτα. Στην πορεια εστω οτι ειμαι στο αφορολογητο, θα μου επιστραφει μονο το ΦΠΑ? με το ΦΕΜ τι γινεται? το καταθετω? θα μου επιστραφει το ποσο? οπως καταλαβατε μιλαμε για μεγαλη ασχετοσυνη και με το λογιστη μου δε ξερω αν θα βγαλω ακρη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.