Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Ok το κατάλαβα, θα βάλω το όνομα του ενός συνιδιοκτήτη στις εντολές πληρωμής (τώρα ποιον απο τους 2 είναι άλλο θέμα......)

Βέβαια ΦΕΜ θα πληρώσω 2 ξεχωριστά έτσι? ή σε 1 ΦΕΜ θα γράψω και τις 2 ΑΠΥ, περνώντας ολόκληρη την αμοιβή σε αυτό?

 

Όχι στο έργο (και άρα και στην εντολή πληρωμής) θα βάλεις όλα τα ονόματα. ΦΕΜ πληρώνεις ένα. Αριθμό ΑΠΥ δε γράφεις στο ΦΕΜ (καταχρηστικά και καθ'υπέρβαση το ζητάνε ορισμένες ΔΟΥ όπως έχουμε πει). Θα σου έλεγα πάντως να αποφύγεις να κόψεις 2 ΑΠΥ. Αυτός που κάνει την αίτηση, αυτός ας πάρει απόδειξη. Τι να κάνουμε τώρα... Άσε που λογιστικά νομίζω ρυθμίζεται το θέμα (απλή αναφορά ότι υπάρχει και συνιδιοκτήτης στην 1 και μοναδική ΑΠΥ) και φωτοτυπία αυτής στη δήλωση του 2ου αν σώνει και καλά θέλει απόδειξη. Τα φορολογικά τους ας βρουν τρόπο να τα φτιάξουν. Δε θα το λύσουμε και αυτό το ζήτημα εμείς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχεις δίκιο. Με τις εντολές πληρωμης εννοούσα την κατάθεση με το γραμμάτιο είσπραξης για την αμοιβή στην τράπεζα. Στο myTEE και τους 2 θα έβαζα.

 

Ευχαριστώ για τη συμβουλή!

Link to comment
Share on other sites

@tpanag

αλήθεια, γιατί τον αποτρέπεις από το να κόψει δύο ΑΠΥ; τι σε ανησυχεί;

σε ένα μεγάλο έργο όλα τα χρήματα με μιας τα παίρνεις; δεν κόβεις απόδειξη κάθε φορά (ή σχεδόν) που παίρνεις χρήματα; άσε που κάποιες φορές μπορεί να αλλάζει χρόνος ανάμεσα στις δύο πληρωμές, οπότε επιβάλλεται να είναι 2 οι ΑΠΥ...

επομένως, δεν νομίζω ότι υπάρχει κανένα πρόβλημα. φτάνει το συνολικό ποσό να είναι ίσο (ή μεγαλύτερο) από την επίσημη αμοιβή (ΕΤΕ) όταν αυτή υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

Με "ανησυχεί" το ότι δε θα βγάζουμε άκρη μετά. Για τα "μεγάλα έργα" καλά το λές, αλλά όπως επίσης λες, γίνεται το "σπάσιμο" γιατί γίνεται και η πληρωμή τμηματικά. Δεν είναι δυνατόν όμως αμοιβές τάξης μεγέθους 300-400 ευρώ για δουλειά που πληρώνεται εφάπαξ και τελειώνει σε 2 μέρες, να αρχίσουμε να τις "σπάμε" σε 2-3-4 αποδείξεις. Αυξάνει την πολυπλοκότητα των φορολογικών μας (το λιγότερο). Μετά θα ψάχνουμε να βρούμε, ποιός είναι ο τάδε;, γιατί του είχαμε κόψει απόδειξη;, σε ποια εντολή πληρωμής αντιστοιχεί;, ΦΕΜ πληρώθηκε; Δηλαδή από τον ηλεκτρολόγο που έρχεται για μερεμέτι, ζητάνε να σπάσει τα 200 ευρώ σε 4 αποδείξεις των 50 για να πάρει μια το κάθε μέλος της οικογένειας; Ούτε για αστείο!

Τέλος πάντων κάντε ό,τι θέλετε. Εγώ δε μπαίνω στη διαδικασία να κάνω και τον φορολογικό τους σύμβουλο. Με έναν άνθρωπο μιλάω, από έναν παίρνω τα λεφτά, σε έναν κόβω απόδειξη. Τα άλλα ας τα βρούνε μεταξύ τους. Στην τελική ας κρατήσουν τις αποδείξεις από τρεις Σαββατιάτικες εξόδους τους παραπάνω για το αφορολόγητο, που το παίζουν υπεράνω και ντρέπονται τον σερβιτόρο να κρατήσουν την απόδειξη και την αφήνουν επιδεικτικά στο τραπέζι. Εκεί ντρέπονται και το παίζουν "large". Σε εμάς δε ντρέπονται...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Κυκλοφορούσε κάπου στο forum ένα συμπληρωμένο έντυπο ΦΕΜ αλλά δε μπορω να το βρω. Μήπως το έχει κάποιος? Στο αναλυτικό δελτίο συμπληρώνουμε κάτι? Δεν έχω συμπληρώσει ποτέ έντυπο ΦΕΜ και θα εκτιμούσα τη βοήθειά σας. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί πάλι ο σύνδεσμος σε προηγούμενο ποστ #647 στο ίδιο thread:

 

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=114

 

Στο αναλυτικό δελτίο εγώ συμπληρώνω:

- στοιχεία μηχανικού

- στοιχεία ιδιοκτήτη / ή εργολάβου (εάν είναι πολλοί συνιδιοκτήτες τους γράφω όλους και βάζω το ΑΦΜ αυτού που έχω κόψει την ΑΠΥ)

- στοιχεία έργου: συμπληρώνω μόνο τη διεύθυνση και τη σύντομη περιγραφή (ρύθμιση ν.3843/2010)

Link to comment
Share on other sites

απο ενα γρηγορο ψαξιμο δεν βρηκα το θεμα, ειμαι σιγουρος οτι θα εχει συζητηθει ομως.

 

στην πολεοδομια αργυρουπολης σημερα ζηταγαν και το εντυπο το λευκο για το ΦΕΜ εκτος απο το διπλοτυπο. πρωτη φορα αυτο. και μαλιστα θελαν το πρωτοτυπο. οποτε ρε παιδια στα φορολογικα μας τι θα εχουμε τελικα? γνωριζει κανεις? ο λογιστης επιμενει οτι θελει το διπλοτυπο το οποιο σε ολους τους φακελους αγνοειται η τυχη του (χαμενο στην αρχειοθετηση της καθε πολεοδομιας).

Link to comment
Share on other sites

εγώ δίνω πάντα και το λευκό και κρατώ αντίγραφο

όταν δεν υπάρχουν οδηγίες αυτα συμβαίνουν

 

κατά τη γνώμη έπρεπε να καταθέτουμε 3 φορές το λευκό στην εφορία

και να μας επιστρέφονται 2 ΄

1 για το αρχείο μας + 1 για πολεοδομία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.