Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Κανονικά το ΦΕΜ υποβάλλεται εισ διπλούν. Ίσως είναι και θέμα υπαλλήλου, αλλά εγώ καταθέτω τρία και τα σφραγίζει όλα. Για το αρχείο μου έχω ΦΕΜ πρωτότυπο και απλή φωτοτυπία απο το διπλότυπο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το θεμα εχει ξανασυζητηθει, το γνωριζω, απλα το επαναφερω για να δω τι κανετε οι περισσοτεροι...

 

Αμοιβη για τακτοποιηση π.χ 284,56 + Φ.Π.Α = 350Ε

 

Ποια κατα τη γνωμη σας ειναι η σωστη διαδικασια? Η πιο νομιμη δηλαδη ( αν και προβλεπω να μην καταληγουμε καπου, γιατι ο καθενας θα κανει τα δικα του )

 

Περιπτωση 1η : Καταθετουμε στην ΕΤΕ 350 Ε, πληρωνοντας τις κρατησεις μας και το ΦΕΜ επι του καθαρου 284,56 και κοβουμε και αποδειξη στον πελατη 350Ε ( κυριοι, νομιμοτατοι και ωραιοι)

 

Περιπτωση 2η : Καταθετουμε στην ΕΤΕ τα ελαχιστα, 286,01, πληρωνουμε τις εισφορες στο καθαρο 232,53, κοβουμε αποδειξη 350Ε και πληρωνουμε ΦΕΜ επι του καθαρου 284,56

 

Περιπτωση 3η : Καταθετουμε στην ΕΤΕ 286,01, πληρωνουμε τις κρατησεις επι του καθαρου 232.53, κοβουμε αποδειξη 350Ε, πληρωνουμε το ΦΕΜ επι του καθαρου 232,53 και συμπληρωνουμε στην ΑΠΥ λιγο μπλα μπλα περι τρεξιματος και διεκπεραιωσης της τακτοποιησης.Στην ουσια δηλαδη, λεμε οτι για το τρεξιμο και την διεκπεραιωση δεν πληρωνουμε ΦΕΜ

 

ΚΑΙ ΟΙ 3 περιπτωσεις παιζουν στην αγορα εξω και το γνωριζουμε ολοι...καποιοι ειναι σωστοι, καποιοι οχι, εδω μεσα τι λετε?Ποια μεθοδο εφαρμοζετε?

Link to comment
Share on other sites

Την 3η ασυζητητί. Το "τρέξιμο" και η "διεκπεραίωση" δεν αποτελούν μελέτη και δεν εντάσσονται στον κώδικα αμοιβών. Κατά συνέπεια δεν έχουμε καμία υποχρέωση να τα δηλώνουμε στις ώρες απασχόλησης (οι οποίες ξεκάθαρα αφορούν την υπογραφή της τεχνικής έκθεσης) και να πληρώνουμε ΦΕΜ για αυτά.-

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα κανω το 2ο

Πληρωνω ΦΕΜ δηλαδη και για το τρεξιμο.

 

1) Η διαφορα ειναι μικρη

2)Το ΦΕΜ ετσι κι αλλιως θα το παρω πισω του χρονου, ειτε ως επιστροφη, ειτε ως εκπτωση απ το φορο

3) Σε πιθανο ελεγχο (λεμε τωρα) αντε πεισε τον υπαλληλο, γιατι το ΦΕΜ δεν συμβαδιζει με το τελικο ποσο στην ΑΠΥ

 

Θοδωρη, γενικα θεωρω οτι εχεις δικιο απλα δεν ειναι πιο πρακτικος ο 2ος τροπος για τους λογους που ανεφερα?

Link to comment
Share on other sites

Άμα το μπλοκάκι ΑΠΥ είναι "μεγάλο", γράφεις δύο εργασίες, με το ποσό από δίπλα, αθροίζεις κάτω και άσε τον ελεγκτή να ψάχνει φαντάσματα.

 

Άμα έχεις μικρό, τότε κόψε 2 να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για την περίπτωση που πέσεις σε ελεγκτή βλάκα.

Και με μία βέβαια κάνεις τη δουλεία σου μια χαρά με λίγο προσοχή στο τι θα γράψεις στον ελάχιστο είναι αλήθεια χώρο για αιτιολογία.

 

3 δαγκωτό και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Στο σύστημα πληρωμής του ΤΕΕ για την αμοιβή για ρύθμιση ημιυπαίθριου χώρου, έγινε λάθος στα στοιχεία του ιδιοκτήτη... Συγκεκριμένα μόλις με ενημέρωσε πως έχει 2 μικρά ονόματα που αναγράφονται στην ταυτότητά του, ενώ εγώ έχω περάσει μόνο το πρώτο. Η εντολή αμοιβής έχει βγει και έχει ήδη κατατεθεί και το ποσό στην Εθνική.

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν θα δημιουργηθεί κάπου πρόβλημα? Ή αν πρέπει να κάνω κάποια διορθωτική ενέργεια?

Link to comment
Share on other sites

salpigoal ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση... (σκέψου τον είχα βάλει να μου συμπληρώσει τα στοιχεία του μόνος του κ το ξέχασε...!)

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη, γενικα θεωρω οτι εχεις δικιο απλα δεν ειναι πιο πρακτικος ο 2ος τροπος για τους λογους που ανεφερα?

 

Όχι αδερφέ. Αν έρθουν να κάνουν έλεγχο, ας παιδευτούν λίγο. Κάνω σαφέστατη ανάλυση των εργασιών και των ποσών στις ΑΠΥ μου. Και ένα cent να γλυτώσω σε προκαταβολή φόρου προς το κράτος, θα συνεχίσω να το κάνω. 25 ευρώ; 25 ευρώ! Δεν πρόκειται να συνεχίζω να τους δανείζω άτοκα για να μου τα επιστρέφουν μετά από 1+ χρόνο.

 

@epetrou Δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Έχεις δηλώσει και ΑΦΜ και διεύθυνση και τηλέφωνα κλπ. στην εντολή. Η ταυτοποίηση του προσώπου συνεπώς, είναι πανεύκολη και αυτονόητη ακόμα και αν παρέλειψες το 2ο μικρό όνομα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και συγνώμη αν έχει απαντηθεί ήδη το ερώτημα, αλλά εάν έχει γίνει λάθος στο παράβολο και έχει το όνομα του μηχανικού και όχι του ιδιοκτήτη είναι πρόβλημα και πώς λύνεται; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.