Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Σε λίγο θα σου στείλω σε πμ κάποια πράγματα που πρέπει να διαβάσεις.

Ας μην ξηλώσουμε το θέμα αυτό που αφορά τον νόμο 3843.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εχω ακουσει και τα δυο,ο λογιστης μου ειπε οπως θελω. τι λετε?

 

Τελικά οι λογιστές είναι εγγύηση για την κ-α-τ-α-σ-τ-ρ-ο-φ-ή*. Με συναίσθηση του τι λέω, δεν έχω γνωρίσει ούτε έναν που να μην είναι άσχετος με τα θέματα των Μηχανικών. Σήμερα ο λογιστής του αδερφού μου (τον οποίον είχε περί πολλού και δεν είχα λόγο να αμφισβητώ), πέταξε κοτσάνα όταν τον ρώτησε αν συμφέρει να του κόψω κανονικά απόδειξη ή να του κάνω άτυπη δωρεά για ρύθμιση Η/Χ: "να κόψει δελτίο αυτοπαράδοσης-άτυπη δωρεά γίνεται για χρηματικό ποσό ή εμπορεύματα". Προφανώς δε γνωρίζουν ούτε καν το ότι δίνουμε λόγο στο ΤΕΕ για το που παρέχουμε υπηρεσίες, και δεν πουλάμε ...πατάτες ώστε να μπορούμε να ισχυριστούμε ότι τις πήραμε από το μανάβικό μας για δική μας χρήση...

 

*Κάθε φορά που ακούω τέτοιες κοτσάνες, θυμάμαι έναν (πολύ-4ψήφιο) παλιό Μηχανικό εργοδότη μου, όταν πριν μερικά χρόνια μου είχε πει: "όοοχι! Μη μπλέκεις με λογιστές! Έχουν κάψει κόσμο! Φέρε τη δήλωσή σου να την κάνουμε μαζί όταν έρθει η ώρα" και είπα από μέσα μου "τι λέει τώρα ο γέρος...".

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. 2 ερωτήσεις:

 

1.ο κωδικός πληρωμής για το έργο δίνεται μόνο ηλεκτρονικά?

Κάτι έχει γίνει με τον κωδικό μου στο mytee και δεν μπορώ να μπω..

τους έχω στείλει mail και fax..καμία απάντηση!!

 

2. στην ΕΤΕ (αν και όταν πάρω τον κωδικό), συμπληρώνω ένα γραμμάτιο?

ΤΣΜΕΔΕ+ΕΜΠ+ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ=7,15

τα 232,53 +ΦΠΑ στο ίδιο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Σε ιδιοκτητη πολυκατοικία, με ίδιο ιδιοκτητη και συνιδιοκτητη την γυναίκα του.

εχουμε 4 ΗΧ και 4 pilotis σε κατοικίές (συνολικα 8 δηλαδή ιδιοκτησίες).

Θα κάνω 8 φακέλους συνολικά ή θα κάνω ένα φακελο και θα τα βάλω όλα τα παράβολα μεσα και τα σχέδια οσες φορες χρειάζονται?

Ευχαριστώ για αυτην την μικρή διευκρίνηση

Link to comment
Share on other sites

4 pilotis σε κατοικίές (συνολικα 8 δηλαδή ιδιοκτησίες).

 

Διευκρίνησε τι σημαίνει το παραπάνω και μπορώ να σου πω αν θα κάνεις 4 ή 8 φακέλους. Έναν μόνο πάντως δεν κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Εννοώ ότι 4 υμιυπαιθριοι υπάρχουν σε 4 διαφορετικές κατοικίες και απο τις pilotis δημιουργήθηκαν 4 νέα διαμερίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. 2 ερωτήσεις:

 

2. στην ΕΤΕ (αν και όταν πάρω τον κωδικό), συμπληρώνω ένα γραμμάτιο?

ΤΣΜΕΔΕ+ΕΜΠ+ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ=7,15

τα 232,53 +ΦΠΑ στο ίδιο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Ένα γραμμάτιο αμοιβών μηχανικού για την κατάθεση και ένα την καταβολή τσμέδε κλπ

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΠΑ (23%) δεν επιστρέφεται ποτέ. Συμψηφίζεται όμως με το ΦΠΑ των αγορών που έχεις κάνει για την δουλειά. Αν για παράδειγμα πρέπει στο τρίμηνο να αποδώσεις ΦΠΑ 1000€ και το ΦΠΑ από αγορές (αναλώσιμα, κτλ) είναι 400€, τότε θα πληρώσεις 600€. Αν συμβεί το αντίθετο τότε δεν σου επιστρέφει ΦΠΑ στο χέρι το κράτος αλλά στο χρωστάει και θα συμψηφιστεί στο επόμενο τρίμηνο.

 

Ο λογιστής σου έχει εμπειρία με μηχανικούς; Αν όχι άλλαξε λογιστή το συντομότερο. Η φορολογική νομοθεσία για εμάς έχει πολλά παράθυρα και ακόμα περισσότερες παγίδες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.