Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

καλημέρα!

Έχω έναν πελάτη ο οποίος μόλις άκουσε για παράταση μου είπε να κρατήσω το φάκελό του και να τον καταθέσω τον Ιούνιο (ή ίσως και ποτέ αν το μετανιώσει τελικά). Το θέμα είναι πως έχουν πληρωθεί και τα παράβολα και η αμοιβή στην ΕΤΕ.

Αν καταθέσω φάκελο μετά από τόσους μήνες, θα γίνει δεκτή η αμοιβή; Και αν τελικά αποφασίσει να μην προχωρήσει με την τακτοποίηση τί γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί να μην γίνει δεκτή;

Η αμοιβή αφορά το έργο σου το οποίο το εκτέλεσες. Δηλαδή την σύνταξη της τεχνικής έκθεσης με ημερομηνία αυτήν της ΑΠΥ που έκοψες..

Όσον αφορά με το "τι γίνεται". Τίποτα δεν γίνεται. Ο καθένας πήρε ότι έπρεπε. Εσύ την αμοιβή σου και ο πελάτης την τεχνική έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

αντικειμενικες αξιες οι οποιες επηρεαζουν το προστιμο όποτε ανεβουν

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Σήμερα είδα στην τηλεόραση ότι ισχύουν νέες αντικειμενικές αξίες για Ψυχικό νομίζω είπε και ανέβηκαν κάπου 30% μέχρι και 60%. Κάτι τρελές τιμές μέχρι 6500 Ε /τ.μ. η τ.ζ. !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά, να κάνω και εγώ μια ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος. Μου ήρθε μια κυρία, με ένα κατάστημα στο Μαρούσι που έχει κλειστό Η/Υ χώρο, για να τσεκάρει αν μπορεί να τον τακτοποιήσει, γιατί ο μηχανικός του εργολάβου, της είπε πως επειδή είναι η περιοχή Αμιγούς Κατοικίας και ο χώρος της για τακτοποίηση, κατάστημα, δεν το δέχεται η Πολεοδομία Αμαρουσίου. Πέρασα σήμερα να ρωτήσω αλλά είχαν στάση...οπότε τζίφος και πρέπει να ξαναπάω την Δευτέρα. Έχει τύχει καμία τέτοια περίπτωση σε κανέναν?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

η πελατισα τι αγορασε ;κατάστημα η κατοικία;

 

Κατάστημα αγόρασε, και στα σχέδια της αδείας κατάστημα φαίνεται, με ένα Η/Υ χώρο στο πίσω μέρος...

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί της είπαν ότι δεν μπορεί να το τακτοποιήσει...

Link to comment
Share on other sites

κατι αλλο παίζει....η αδεια ειναι μετα τις 2/7/09;,ηλεκτροδοτηση πότε;

δες συμβόλαια....οι πολεοδομίες συνήθως δεν μπαινουν στα xωραφια της αδειας...αν εχει εγκριση για κατάστημα στο σχεδιο δεν το αναιρούν.....αλλιώς ειναι αυθαιρετο το κατάστημα,το τοπογραφικο γραφει ορους δομησεως ,τοχεις;;γράφει αμιγης κατοικια;πιστεύω οτι ειναι μια απο τις μπακάλικες δικαιολογίες των εργολάβων.....μ΄ηπως έχει αναθεώρηση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.