Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υψηλή αποχή στις εκλογές ΤΕΕ 2010


TheoTDM900

Recommended Posts

Ρε παιδιά, εγώ που πήγα πάντως κατά τις 11.30, είχε λαοθάλασσα. Ειδικά στο έλα, περίπου κατά τις 12.30, είχε σχηματιστεί ουρά στον Κηφισό, περίπου 2.5 - 3.0 χλμ. (άρχιζε λίγο πιο πάνω απ' το ΙΚΕΑ).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην Εύβοια (Χαλκίδα ) η συμμετοχή ήταν μεγαλύτερη από παλαιότερα Είχε μεγάλες ουρές στα εκλογικά τμήματα και παρόλα αυτά ο κόσμος ψήφιζε Οσο για την Κυριακή εγώ τουλάχιστον σαν ελεύθερος επαγγελματίας μάλλον ήταν απόδραση από την εργασία παρά χάσιμο (Η Χαλκίδα έχει πολύ ωραία παραλία και όχι μόνο)

Link to comment
Share on other sites

η συμμετοχή για άλλη μια φορά εξευτελιστική.

 

Μπράβο στα μούτρα μας.:-x

 

Και το αποτέλεσμα δε μπορώ να πω... Συγκλονιστικό! Ακριβώς η κατανομή ποσοστών που θα υπήρχε αν γίνονταν προχθές βουλευτικές εκλογές! Μετά μιλάμε για χρεοκοπία του πολιτικού συστήματος στην Ελλάδα και υποτίθεται ότι κάτι ράγισε μέσα μας τους τελευταίους μήνες...

Link to comment
Share on other sites

Προβληματισμοί:

1. Ειναι τυχαία η μαζική προσέλευση των κομματικά ενταγμένων συναδέλφων και κατά συνέπεια τα ανάλογα εκλογικά αποτελέσματα?

2. Γιατί το γεγονός ότι η φορολογία μας πλέον θα είναι δυσβάστακτη, ότι τα πτυχία των κολλεγίων αναγνωρίστηκαν σε μια νύχτα, η οικοδομική δραστηριότητα έχει πέσει στο ναδίρ, η διαφθορά στις υπηρεσίες είναι πλέον παροιμιώδης κλπ, χωρίς να κουνηθεί φύλλο δεν οδήγησαν μαζικά στους μηχανικούς στις κάλπες?

3. Είναι τυχαία η μαζική προσέλευση των συναδέλφων Δ.Υ.? Μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι αν και αποτελούν το 10-15% των μελών του ΤΕΕ συμμετέχουν σε ποσοστό 70% στις εκλογές και αντίστοιχα υψηλά ποσοστά στα διάφορα όργανα.

Link to comment
Share on other sites

Και το αποτέλεσμα δε μπορώ να πω... Συγκλονιστικό! Ακριβώς η κατανομή ποσοστών που θα υπήρχε αν γίνονταν προχθές βουλευτικές εκλογές! Μετά μιλάμε για χρεοκοπία του πολιτικού συστήματος στην Ελλάδα και υποτίθεται ότι κάτι ράγισε μέσα μας τους τελευταίους μήνες...

 

Συμφωνώ. Νικήτής των εκλογών ο συνδυασμός που υποστηρίζει και υποστηρίζεται από την κυβέρνηση της σημερινής Ελλάδας του ΔΝΤ που χρεοκοπεί χωρίς ελπίδα για το αύριο, που στοχοποιεί τους μηχανικούς και τους απαξιώνει σε κάθε επίπεδο. Και το ανάποδο είχε γίνει όταν ήταν η προηγούμενη κυβέρνηση.

Τελικά αρχίζω να κατανοώ αυτό που έχω καταλάβει εδώ και πολύ καιρό. Ο Έλληνας δυστυχώς ενδιαφέρεται μόνο για την πάρτη του χωρίς να τον ενδιαφέρει ο συνάνθρωπός του, ο συντοπίτης του, ο συνάδελφός που βουλιάζοντας θα τον πάρει μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει,η κατάσταση δεν είναι καλή.

 

Εγώ ας πούμε τρέχω σε διαγωνισμούς ΔΕ κ βλέπω κάτι μίζερα παππούδια να δίνουν 65-70%.Κ άλλους 50 να έρχονται μπας κ κληρωθούν.Κ πάντα χαλάει η δουλειά.

 

Κ η κατάσταση αυτή διότι,

 

  1. ο κόσμος δεν κτίζει
  2. οι προϋπολογισμοί για τα ΔΕ περικόπηκαν
  3. υπάρχει κακή ψυχολογία
  4. οι τσογλαναρίες του παρελθόντος έκαναν μέσω του ΤΕΕ χοντρές μπίζνες

Όμως,τα πρόσωπα που κατέβαιναν πλέον είναι αρκετά νέα.Κ αν δεν έχουμε ελπίδα,ούτε συνδικαλισμό,απλά θα μας το φορμάρουν για ''όσο-όσο''.

 

Όσοι δεν πήγατε,την επόμενη φορά ξανασκεφτείτε το.......βλέπετε ήδη τί παθαίνουν με το ΔΝΤ αυτοί που δεν συνδικαλίζονται.Αλλά κ όσοι δεν συνδικαλίζονται δεν περνάνε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

...

3. Είναι τυχαία η μαζική προσέλευση των συναδέλφων Δ.Υ.? Μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι αν και αποτελούν το 10-15% των μελών του ΤΕΕ συμμετέχουν σε ποσοστό 70% στις εκλογές και αντίστοιχα υψηλά ποσοστά στα διάφορα όργανα.

 

Γι΄αυτο ακριβως μιλησα για φαρσα προηγουμενως. Διοτι το ΤΕΕ με τη συνθεση του δεν εκπροσωπει σε καμια περιπτωση τον Ελευθερο Επαγγελματια Μηχανικο, τον ιδιωτη Μηχανικο. Ειναι κατεξοχην κομματικος μηχανισμος νομης μικροεξουσιων αλλα και μεγαλοθεσεων που εκπροσωπει τους βολεμενους Δ.Υ, και αυτους που φιλοδοξουν να γινουν βολεμενοι.

 

Πηγα δυο τρεις φορες να ψηφισω, οπως και για τον ΣΠΜΕ και απογοητευτηκα πληρως. Κατι γεροντια, κατι ξερακιανες 55αρες κυριες της κλασικης Αριστερας (κλασικες φατσες Δ.Υ) και κατι νεολαιοπαιδα ΔΑΠιτες και ΠΑΣΠιτες. Χαλια δηλαδη.

 

ΚΑι μην μου πει κανεις "ναι αλλα εχεις δυναμη να τα αλλαξεις αυτα"...ναι εχω δυναμη..οση δυναμη εχω και οταν ψηφιζω για τις εθνικες εκλογες. Η ψηφος μου ισοδυναμει με την ψηφο του τελευταιου κομματικοσκυλου..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι το να προδικάζεις αποτελέσματα και "μια από τα ίδια - πάω δεν πάω" είναι εντελώς λάθος.

 

Αν ήταν έτσι να μην γινόταν το 21 ούτε το ΟΧΙ ούτε το Πολυτεχνείο ούτε ο Μάης του 68 στη Γαλλία ούτε τπτ.

 

Με εκπλήσσει που συνάδελφοι που εκτιμώ για τη διάθεση και αγωνιστική τους παρουσία (έστω στα γραπτά) να παραιτούνται έτσι.

 

Δλδ αν είχαμε συμμετοχή θα είχαμε δικομματισμό στο 56% ?

 

τεσπά....τι να πω ?

 

Ο καθένας είναι υπεύθυνος των πράξεών του.

 

Αλλά το κακό είναι πως επηρεάζει και εμένα η όλη αυτή στάση απαξίωσης και άρνησης.

 

Συνάδελφοι ξυπνήστε.

 

Φιλικά Theo

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα που εθεσα να παιρνονται οι αποφασεις οχι απο τα οργανα του ΤΕΕ,αλλα μεσω ηλεκτρονικης ψηφου απο ολα τα μελη,πως το βλεπεις?ειναι ρεαλιστικο?

Link to comment
Share on other sites

όχι και δείχνει τεμπελιά Πάρη.

 

Σκέψου και το γεγονός πως μόνο τους μεγάλους ευνοεί η αποχή.

 

Δλδ τα κατάφεραν.

 

Απαξίωσαν τα πάντα και συμμετέχουν μόνο αυτοί που "χρειάζεται".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.