Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ ο νόμος "Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης κλπ"


achille

Recommended Posts

εκει εχει κολλησει μια αδεια μου θελω να κανω διαχωρισμο ενος διαμερισματος σε 2 μετα απο τακτοποιηση και απλα περιμενω.....

 

εχεις καταθεσει στην πολεοδομια και περιμενεις απαντηση?

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω καταθεσει αλλα τι απαντηση να περιμενω δεν εχω καταλαβει γιατι αμα ειναι οποιος πληρωσει προστιμο να μην μπορει να εκδοσει νεα αδεια τοτε οι μισες οικοδομες της ελλαδας δεν θα μπορουν να ακνουν τιποτα....

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω καταθεσει αλλα τι απαντηση να περιμενω δεν εχω καταλαβει γιατι αμα ειναι οποιος πληρωσει προστιμο να μην μπορει να εκδοσει νεα αδεια τοτε οι μισες οικοδομες της ελλαδας δεν θα μπορουν να ακνουν τιποτα....

 

ποιεε μισες ,ολες σχεδον οικοδομες της ελλαδας θες να πεις.εχω κι εγω την εξης περιπτωση.σε τριοροφη οικοδομη υπηρχαν Η/Χ.κλειστηκαν εκ των υστερων καθ' υπερβαση του σ.δ.πηραν εξαιρεση απο κατεδαφιση με βαση το αρθρο 9 του 1512 για μικροπαραβασεις το 2000.εμεινε εκει το θεμα.σημερα σκεπτεται ο ιδιοκτητης αν πρεπει εκτος απο την εξαιρεση που ηδη εχει να κανει και τακτοποιηση και μετα αλλαγη χρησης σε τμημα κτιριου.

Link to comment
Share on other sites

αν έχει περιθώριο όγκου,επιφάνειας,.......κλπ απο τους συντελεστες και απο αυτο που ήδη έχει δομηθεί στην άδεια ολα καλά,αν όχι όμως τι γίνεται ????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται στην περίπτωση που είναι ημιτελής ο χώρος;

Θα πρέπει πρώτα να ολοκληρωθούν οι εργασίες και μετά να τακτοποιηθεί ή το αντίθετο;;

Link to comment
Share on other sites

εφ'όσον η άδεια έχει εκδοθεί πριν την 01/07/2009 και αφού ουσιαστικός έλεγχος δεν γίνεται (ούτε αυτοψία, ούτε καν φωτογραφίες κατατίθενται), μπορείς να κάνεις την τακτοποίηση χωρίς να έχει κτιστεί ολοκληρωτικά. Καλού κακού πάντως φρόντισε να είσαι στο στάδιο της τοιχοποιίας ώστε ο χώρος να δείχνει κλεισμένος.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα

Θα ήθελα να ρωτήσω όποιον ξέρει να μου πει τί ισχύει για τις μελέτες που προτοκολλήθηκαν πριν από τις 22-7-2009 των οποίων η άδεια δεν έχει ακόμα εκδοθεί. Τελικά πάνε με 20% ημιυπαίθριους ή με 15%? Με το νόμο του Σουφλιά άλλαξαν και αυτοί, έπειτα εκδόθηκε απόφαση αντινομάρχη(για την Θεσσαλονίκη τουλάχιστον που με ενδιαφέρει) ότι υπάγονται στον ΓΟΚ2000, μετά πάλι το ΥΠΕΧΩΔΕ έβγαλε ανακοίνωση ότι δεν εξαιρείται από τη "Σουφλιά" αλλά στο τέλος (τις ημέρες του Πάσχα συγκεκριμένα) ο Νομάρχης Θεσσαλονίκης τις επανένταξε στον ΓΟΚ2000 (20% η/χ δηλαδή)....Τώρα με το νέο ΦΕΚ τί γίνεται???? Θα μας τρελάνουν!!!

Ξέρει κανένας να με διαφωτίσει?

Link to comment
Share on other sites

«Διευκρινήσεις και ερμηνευτική εγκύκλιος για το Νόμο 3843/2010 περί διατήρησης αυθαίρετων χώρων και τροποποίησης του Γ.Ο.Κ.»

 

http://www.ypeka.gr/ypeka/Default.aspx?tabid=512&language=el-GR

 

http://www.ypeka.gr/ypeka/LinkClick.aspx?fileticket=YfxDQHxsGvY%3d&tabid=512&language=el-GR

 

http://www.ypeka.gr/ypeka/Default.aspx?tabid=362&sni[524]=303&language=el-GR

 

Δεν ξέρω αν έχει ξαναδημοσιευθέι η εγκύκλιος εδώ , ίσως λύνει κάποιες απόριες.

 

Τεχνική Έκθεση Μηχανικού και παραστατικό αμοιβής μηχανικού όπως αυτή προκύπτει σύμφωνα με τον κώδικα ελάχιστων αμοιβών του ΤΕΕ με συνημμένα , Στέλεχος Οικοδομικής Άδειας, Τοπογραφικό, Κάτοψη ορόφου με επισήμανση της επιφάνειας που άλλαξε χρήση
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα

Θα ήθελα να ρωτήσω όποιον ξέρει να μου πει τί ισχύει για τις μελέτες που προτοκολλήθηκαν πριν από τις 22-7-2009 των οποίων η άδεια δεν έχει ακόμα εκδοθεί. Τελικά πάνε με 20% ημιυπαίθριους ή με 15%?

Ξέρει κανένας να με διαφωτίσει?

 

Συνάδελφοι, οι απαντήσεις βρίσκονται στο ΦΕΚ 62/2010 με λίγο πιο προσεκτική μελέτη :

"6. Αιτήσεις για έκδοση οικοδομικών αδειών που έχουν υποβληθεί πριν την ημερομηνία έναρξης ισχύος των άρθρων 40 και 41 του ν. 3775/2009 μπορούν να εκδίδονται ή να αναθεωρούνται, σύμφωνα με τις διατάξεις που ίσχυαν κατά το χρόνο υποβολής τους και αφορούν τις διατάξεις του ΓΟΚ που τροποποιήθηκαν με τα άρθρα 40 και 41 του ν. 3775/2009, για έξι μήνες από την ημερομηνία έναρξης ισχύος του παρόντος νόμου."

 

Δηλαδή ισχύουν ως είχαν (20% Η.Χ) για ακόμη 6 μήνες

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε, μου έτυχε μία περίπτωση όπου ο εργολάβος -κατασκευαστής της οικοδομής έχει, κατόπιν συνεννόησης με τον οικοπεδούχο, χωρίσει σε έναν ημιόροφο την αίθουσα συγκέντρωσης των κατοίκων (που προορίζεται για συνέλευση) και έχει διαμορφώσει δύο χώρους έναν για τον ίδιο και έναν για τον οικοπεδούχο με αποτέλεσμα να θέλει με αυτή τη ρύθμιση να το τακτοποιήσει. Έχει κατασκευαστεί η οικοδομή εδώ και χρόνια.

Μπορεί να το κάνει αυτό και αν ναι πως φαίνεται ότι του ανήκει ο χώρος αυτός;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.