Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ ο νόμος "Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης κλπ"


achille

Recommended Posts

Με έχει μπερδέψει αυτή η εγκύκλιος για την εφαρμογή του Ν.3843 όσον αφορά το εξής:

Υπαίθριος χώρος ή πέργκολα τελευταίου ορόφου (πάνω από νόμιμη κάλυψη ΟΧΙ εξώστης) που είναι ΕΝΤΟΣ του ιδεατού στερεού ΚΑΙ ΕΝΤΟΣ του νόμιμου ύψους περιλαμβάνεται στη ρύθμιση;

 

Έχω ακριβός την ίδια περίπτωση. Θα πάω σήμερα στην Πολεοδομία να ρωτήσω αν και προσωπική μου άποψη διαβάζοντας την εγκύκλιο είναι ότι δεν μπορούν να συμπεριληφθούν τέτοιες περιπτώσεις στη ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

παρομοίως και εγώ αυτό το συμπέρασμα έβγαλα

----------

Παιδιά επιβεβαιώστε μου κάτι αν μπορείτε

 

καταργήθηκε το 1,80 βάθος ΗΧ έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε, μου έτυχε μία περίπτωση όπου ο εργολάβος -κατασκευαστής της οικοδομής έχει, κατόπιν συνεννόησης με τον οικοπεδούχο, χωρίσει σε έναν ημιόροφο την αίθουσα συγκέντρωσης των κατοίκων (που προορίζεται για συνέλευση) και έχει διαμορφώσει δύο χώρους έναν για τον ίδιο και έναν για τον οικοπεδούχο με αποτέλεσμα να θέλει με αυτή τη ρύθμιση να το τακτοποιήσει. Έχει κατασκευαστεί η οικοδομή εδώ και χρόνια.

Μπορεί να το κάνει αυτό και αν ναι πως φαίνεται ότι του ανήκει ο χώρος αυτός;

 

κατά τη γνώμη μου μπορεί μόνο αν εξασφαλίζεται η αποκλειστική χρήση του χώρου αυτού από αυτούς, στον κανονισμό της πολυκατοικίας.

 

martha1

 

παντως ενα συνηθισμενο θεμα που θα προκυψει ειναι το εξης.μετα την τακτοποιηση των οποιων αυθαιρεσιων μπορεις να κανεις αλλαγη χρησης?

η προσθηκη η αδεια εσωτερικων διαρρυθμισεων κλπ?

 

Αυτό που κατάλαβα,είναι ότι με αυτή τη ρύθμιση διατηρούν την χρήση που έχουν σήμερα για 40 χρόνια, χώροι που προέκυψαν καθ υπέρβαση των όρων δόμησης. Άρα, κατά τη γνώμη μου, δεν μπορούν να αλλάξουν χρήση στο μέλλον.

Αν μπορεί να κάνει προσθήκη, γιατί δεν νομιμοποιεί τα μέτρα της υπέρβασης?

Οι εσωτερικές διαρρυθμίσεις.... ας μας πει κάποιος τη γνώμη του...;)

Link to comment
Share on other sites

ε... όχι και τόσο... αλλά τουλάχιστον δεν θα μπορεί κανένας να διεκδικήσει την χρήση παρά μόνο την.... πρόσβαση :P

 

Αλλά γιατί... ο κανονισμός έχει πολύ ισχυρή νομική ισχύ, και γίνεται αποδεκτός απ΄όλους ανεξαιρέτως. Νομίζω πως δεν θα υπάρξει πρόβλημα όσο αφορά τους κοινόχρηστους χώρους που έχουν αποκλειστικές χρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Και αν στην άδεια σου είχες μέρος υπογείου ενώ στην πράξη το έκανες όλο υπόγειο, εντάσσεται και αυτό???

 

Κατά την γνώμη μου όχι.

Μπορεί να τακτοποιηθεί μόνο το μέρος του υπογείου που βρισκόταν στην άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

δεν εχω ακούσει τι θα γίνει με άδειες που εκδόθηκαν ή αναθεωρήθηκαν μετα τις 2/7/09, θα πρέπει να γίνει τελική θεώρηση μέχρι καποια ημερομηνία? και αν ναι, έμεις τι θα δηλώνουμε υπεύθυνα, οτι ολοκληρώθηκαν οι εργασίες βάση αδείας αλλα έχουμε και αυτες τις υπερβασεις??

 

Με τις αμοιβές καταλήξανε, θα μας βάζουν να κόβουμε ελάχιστη αμοιβή?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.