Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ ο νόμος "Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης κλπ"


achille

Recommended Posts

Σε υπόγειο όπου υπάρχει και μέρος μπαζώματος (μισό υπόγειο και μισό μπάζωμα), ο ιδιοκτήτης το έχει κάνει όλο κατοικία. Η αλλαγή χρήσης του μπάζωμα μπορεί να τακτοποιηθεί?

Link to comment
Share on other sites

Όταν ενα διαμέρισμα γίνει τεχνικό γραφείο χρειάζεται αλλαγή χρήσης;

 

Μπορεί να γίνει αν επιτρέπεται από τις χρήσεις γης της περιοχής. Χρειάζεται, όμως, μεγάλη προσοχή στη διερεύνηση των επιτρεπόμενων χρήσεων γης (πότε εγκρίθηκε το σχέδιο πόλης κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Ο συντελεστής για να υπολογίσουμε το "πρόστιμο" πάει κλιμακωτά με τα τετραγωνικά του χώρου η όχι? Δηλαδή αν έχω έναν χώρο 90 τετραγωνικά, και είναι σε ακίνητο πρώτης κατοικίας, θα κάνω υπολογισμό τα πρώτα 25τμ με συντελεστή 5%, τα υπόλοιπα 50τμ με 7%, και τα υπόλοιπα 15τμ με 9% ή πρέπει να υπολογίσω 90τμ με 9%?

 

Από ότι έχω καταλάβει το πρόστιμο ΔΕΝ πάει κλιμακωτά - θα υπολογίσεις και τα 90 τμ με το συντελεστή 9%.

Αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει διαφορετικά ας μας ενημερώσει...

Εάν το δεχόντουσαν κλιμακωτά θα ήταν πραγματικά πολύ οικονομικότερο ιδιαίτερα για τους υπόγειους χώρους όπου συνήθως τα τμ είναι αρκετά και επιβαρύνονται επιπλέον καθώς στον υπολογισμό του προστίμου χρησιμοποιούμε την τιμή ζώνης και όχι την αντικειμενική.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε,

Θα ήθελα να ρωτήσω για μία περίπτωση που μου έτυχε....

Στη γωνία ενός διαμερίσματος υπάρχει ένας χώρος ο οποίος έχει 2 πλευρές ανοικτές. Φαίνεται λοιπόν ως μπαλκόνι αλλά δεν εξέχει από τον εγκεκριμένο όγκο του κτιρίου. ('οπως νομίζω)

Αυτό υπάγεται στη ρύθμιση;

 

Επειδή είναι εντός εγκεκριμένου ιδεατού στερεού, θεωρείται μήπως ημιυπαίθριος και άρα τακτοποιείται;

Γίνεται το μπαλκόνι να μην προεξέχει; Συγνώμη που ρωτάω τέτοια θέματα αλλά ως νέος δε τα ξέρω και τόσο καλά. Χάνομαι στη νομοθεσία κάπου κάπου.

Link to comment
Share on other sites

@Thodoris4

Για το αν είναι εξώστης οπότε δεν μπαίνει στη ρύθμιση ή αν είναι ημιυπαίθριος οπότε ρυθμίζεται το καλύτερο είναι να δεις στο διάγραμμα κάλυψης της άδειας ως τι έχει υπολογιστεί.

Πάντως αν είναι ΗΧ θα πρέπει λογικά στη γωνία να ορίζεται με υποστήλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία ερώτηση με δύο σκέλη:

 

α. σε μία ιδιοκτησία (π.χ μεζονέτα) έχω ενα η/χ και ενα υπόγειο τότε κάνω μία φορα τα χαρτια και παραδίδω ένα φάκελο.σωστά;

 

β. τώρα αν ένας μένει σε μία πολυκατοικία και έχει ένα διαμερισμα (π.χ στον 2ο οροφο) με η/χ και παράλληλα έχει και το υπόγειο που το έχει τροποποιήση τότε τι κάνουμε; πάλι παραδίδω ένα φάκελο ή παραδίδω 2 φακέλους;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα πως οριζεται ως εξωστης και ειναι μεσα απο το περιγραμμα των οψεων εντός του ιδεατου στερεου...

 

και μπαλκονι να ειναι αφου λεει τα κλειστα μπαλκονια εκτος του περιγραμματος του στερεου.

Link to comment
Share on other sites

α. σωστά

β. Αν το υπόγειο συνιστά χωριστή ιδιοκτησία και όχι παρακολούθημα του διαμερίσματος τότε καταθέτεις δύο φακέλους.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.