Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ ο νόμος "Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης κλπ"


achille

Recommended Posts

Αγαπητέ soundholics, και εγώ αυτής της άποψης είμαι !!!

Ημερομηνία μετατροπής του χώρου, που θα αναγράφεται στην Υ.Δ. του ιδιοκτήτη, ένα μήνα πρίν την δημοσίευση του Νόμου !!!

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΙΟΝΥΣΟΠΟΥΛΕ, αλλά αυτό το ΠΡΕΠΕΙ να μπει PPETROS γιατι είσαι τόσο απόλυτος? Γιατι τα υποδείγματα ΥΠΕΚΑ δεν αναφέρουν τίποτα?

myri, ο νόμος είναι σαφής και αναφέρει ότι η ημερομηνία μετατροπής του χώρου μπαίνει στην Υ.Δ.

 

Φίλε soundholics, ρωτάς γιατί είμαι απόλυτος και την ίδια στιγμή απαντάς ο ίδιος. Το λέω γιατί το αναφέρει το ΦΕΚ. Οπως ίσως ξέρεις από ανάλογες περιπτώσεις, αν υπάρξει κάποιο μελλοντικό πρόβλημα με οτιδήποτε άλλο πλην του ίδιου το Νόμου (ερμηνευτικές, σχόλια, εγκύκλιοι, υποδείγματα κ.λ.π.) πάντα υπερ-ισχύει ο Νόμος. Αρα όταν αναφέρεται ρητώς εκεί, πρέπει να μπεί, κατά την άποψη μου. Οποιος θέλει φυσικά μπορεί να μην το βάλει. Τώρα τα υποδείγματα, δεν ειναι πανάκεια. Οδηγός είναι ουσιαστικά για να μην έχει ο καθένας κάτι τελείως διαφορετικό.

 

Θα διαφωνήσω και για την ημερομηνία που πρέπει να το δηλώνεις, αφού δεν ξέρω κατα πόσο θα ισχύει το 2004 σε τέτοιες περιπτώσεις. Εξάλλου, αμα θέλουμε να στηριχτούμε και μόνο στο νόμο και τι αναφέρει, γράφει ότι .

"6. Για τους χώρους που προβλέπονται στην παράγρα−

φο 1 του άρθρου 5, οι οποίοι διατηρούνται σύμφωνα

με τις διατάξεις του νόμου αυτού, δεν επιβάλλονται

πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης ούτε άλλες κυρώ−

σεις. Για τους χώρους αυτούς δεν οφείλονται επίσης

αναδρομικά οποιεσδήποτε εισφορές φορέων κοινωνι−

κής ασφάλισης ή άλλες επιβαρύνσεις για την αλλαγή

χρήσης που έχει συντελεστεί."

Κατα την γνώμη μου, θα πρότεινα Ημερομηνία Μετατροπής Χώρου 1 Απριλίου 2010 και δεν τους χάλασε.

 

Την άποψη μου την έχω πει ποιό πάνω. Επαναλαμβάνω, ο καθένας ας κάνει ότι νομίζει καλύτερο. Οτι ημερομηνία μπει πριν 28/4/2010 είναι αποδεκτή βάσει ΦΕΚ.

 

κάθε ΥΔ που πάει στην Πολεοδομία πρέπει να θεωρείται το γνήσιο της υπογραφής

εκτός αν υπογράφουμε οι ίδιοι μπροστά στον υπάλληλο

 

@Myri, το διευκρίνησες αυτό από κάπου? Δηλ., πέρα της εξουσιοδότησης (που αυτή θεωρήται) πρέπει να υπάρχει και γνήσιο της υπογραφής στην Υ.Δ. του ιδιοκτήτη?

Link to comment
Share on other sites

Το γράφω ξεκάθαρα στο ΦΕΚ για την ημερομηνία. Άρα δεν είναι παράλογη απαίτηση απο τις Πολεοδομίες. Και εγώ τώρα το πρόσεξα και διόρθωνα τις ΥΔ που έχω για κατάθεση αυτη την εβδομάδα. Το θέμα είναι σε περίπτωση που κάπιος δεν θυμάται την ημερομηνία μετατροπής ή ο χώρος έχει κλείσει απο τον εργολάβο πριν την αγορά απο τον πελάτη, τι ημερομηνία βάζουμε;

Link to comment
Share on other sites

ppetro, έχει δίκιο ο συνάδελφος ΔΙΟΝΥΣΟΠΟΥΛΟΣ και εσύ, αυτό ακριβώς γράφω πιο πάνω, απλά μου κάνει εντύπωση που δεν αναφέρουν τπτα τα υποδείγματα ΥΠΕΚΑ.

Εφόσον όμως κινούμαστε με βάση το νόμο, γιαυτό σου αναφέρω πιο πάνω την παράγραφο 6, για να καταρρίψω την επιχειρηματολογία σου, περι δήλωσης μετατροπής του χώρου προ το 2004. Δεν βλέπω κανένα λόγο να κάνει κάποιος κάτι τέτοιο. Ίσα ίσα θεωρώ πιο εύλογο να δηλωθεί ημερομηνία λίγο πριν την δημοσίευση του νόμου 3843.

Link to comment
Share on other sites

erling καλημέρα,

ξέρω, θα πεις ότι ο νόμος είναι σαφής !!! φυσικά και είναι !!!

Αυτό όμως που με προβληματίζει είναι αυτή η ρημάδα η αξιοπιστία του κράτους μας.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον όμως κινούμαστε με βάση το νόμο, γιαυτό σου αναφέρω πιο πάνω την παράγραφο 6, για να καταρρίψω την επιχειρηματολογία σου, περι δήλωσης μετατροπής του χώρου προ το 2004. Δεν βλέπω κανένα λόγο να κάνει κάποιος κάτι τέτοιο. Ίσα ίσα θεωρώ πιο εύλογο να δηλωθεί ημερομηνία λίγο πριν την δημοσίευση του νόμου 3843.

 

Οk. Τα είπα πιο πάνω. Εδωσα 2 ακραίες ερμηνίες (ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει). Δώσαμε όλες τις δυνατές περιπτώσεις όλοι μας και ας αποφασίζει ο καθένας συνάδελφος τι ημερομηνία θα προτείνει στους ιδιοκτήτες να μπει στην Υ.Δ.

Link to comment
Share on other sites

ERLING, αυτό που μας κάνει να ψάχνουμε την ιδανική ημερομηνία μετατροπής του χώρου, είναι ακριβώς ταλόγια που απαντά ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΙΟΝΥΣΟΠΟΥΛΟΣ πιο πάνω:

 

"η ρημάδα η αξιοπιστία του κράτους μας"

 

PPETROS, πολύ καλά έκανες και το ανέλυσες... Σάμπως ξέρουμε και τι να περιμένουμε?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν λοιπόν λοιπόν λοιπόν λοιπόν ΤΟ ΒΡΗΚΑ!!!!!!!

 

Πού χρειάζεται η ημερομηνία μετατροπής της χρήσης του χώρου?

 

Απάντηση:άρθρο 8 Ν 3843/2010...................

 

''Σε περίπτωση μη υποβολής δήλωσης ή μη ολοκλή−

ρωσης της διαδικασίας διατήρησης των χώρων που

προβλέπονται στην παράγραφο 1 του άρθρου 5, εφαρ−

μόζονται οι ισχύουσες περί αυθαιρέτων διατάξεις για

την κατεδάφιση και επαναφορά των χώρων αυτών στη

χρήση που προβλέπεται από την οικοδομική άδεια, τα δε

πρόστιμα που επιβάλλονται υπολογίζονται ως εξής:

α. Πρόστιμο ανέγερσης σε ποσοστό 30% επί της αξίας

του αυθαιρέτου, όπως αυτή υπολογίζεται με βάση την

επιφάνεια του αυθαιρέτου επί την τιμή ζώνης που ισχύει

στην περιοχή του ακινήτου, σύμφωνα με το σύστημα

αντικειμενικών αξιών του Υπουργείου Οικονομικών κατά

το χρόνο διαπίστωσης της παράβασης.

β. Πρόστιμο διατήρησης σε ποσοστό 5% επί της αξίας

του αυθαιρέτου, όπως αυτή υπολογίζεται με βάση την

επιφάνεια του αυθαιρέτου επί την τιμή ζώνης που ισχύει

στην περιοχή του ακινήτου, σύμφωνα με το σύστημα

αντικειμενικών αξιών του Υπουργείου Οικονομικών κατά

το χρόνο διαπίστωσης της παράβασης, και επιβάλλεται

για κάθε έτος διατήρησής του από τη μετατροπή της

χρήσης του χώρου μέχρι την κατεδάφιση των κατασκευ−

ών με τις οποίες ο χώρος άλλαξε χρήση ή την έκδοση

ή αναθεώρηση οικοδομικής αδείας.''

 

Δηλαδή,αν δεν ολοκληρωθεί η πληρότητα εντός 15 ημερών ή δεν καταβληθεί τουλάχιστον η πρώτη δόση του προστίμου στον προβλεπόμενο χρόνο,ΙΣΧΥΕΙ Η ΑΥΤΟΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ!!!!!!Γι' αυτό κ οι πονηρίδηδες πρέπει να το κρατάνε σε excel!!!!!

 

Ορίστε,καλύφθηκε και αυτό.....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@Zavi, έτσι είναι. Αυτό είχα πει και εγώ πιο πάνω....

 

"1. Δεν ολοκληρωθεί η τακτοποίηση -> επιβάλεται πρόστιμο."

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.