Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ ο νόμος "Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης κλπ"


achille

Recommended Posts

δεν έχει άδεια λειτουργίας;

 

διάβασε και εδώ:

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=3295&page=2

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=38451&postcount=16

 

επίσης έχω την εντύπωση πως δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης για ιατρεία, οδοντιατρεία

απλά θέλει θεώριση των σχεδίων από μηχανικό

 

δεν είμαι βέβαιη 100% διότι δεν έχω βγάλει ποτε τέτοια άδεια

αν θες ρώτα στο κατάλληλο θέμα να επιβεβαιώσει κάποιος που έχει ασχοληθεί

Link to comment
Share on other sites

για πυροσβεστικη θελει αλλαγη χρησης.το θεμα ειναι τι να κανω?τακτοποιηση σε ολο τον οροφο Η τακτοποιηση η/χ και νομιμοποιηση αλλαγης χρησης στο νομιμο η και τακτοποιηση ολου και μετα νομιμοποιηση αλλαγης χρησης στο νομιμο?αληθεια μετα την τακτοποιηση του η/χ μπορουμε να βγαλουμε κανονικα αδειεσ εσωτερ. διαρρυθμισεων, αλλαγων χρησεων κλπ στο νομιμο τμημα?αναπαντητο ακομα.

?

Link to comment
Share on other sites

εγώ προσωπικά θα έκανα πρωτα την αλλαγή χρήσης και μετά την τακτοποίηση

(λάθος)

 

 

πάνως επιμένω πως δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης

αυτό με την πυροσβεστική δεν το ξέρω, είχα την εντύπωση πως δεν ανακατεύεται με τις χρήσεις, απλά ελέγχει τις προδιαγραφές ή επιβάλλει πρόσθετα μέτρα κατά την κριση της

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

σε μια οικοδομή που έχω για ρύθμιση ΗΧ οι διαστάσεις των ΗΧ στις κατόψεις είναι διαφορετικές από ότι στο διάγραμμα κάλυψης! Σε κάποια διαμερίσματα οι ΗΧ στην κάτοψη φαίνονται μικρότεροι κατά 20-30 εκ αλλά στο διάγραμμα έχει υπολογιστεί μεγαλύτερος....

Η πραγματικότητα είναι όπως στο διάγραμμα.

Αν ρυθμίσω ότι φαίνεται στην κάτοψη την οποία και θα προσκομιστεί στο φάκελο ίσως ο ιδιοκτήτης μελλοντικά να μην είναι ΟΚ διότι θα υπολείπονται τμ προς ρύθμιση! Τραβηγμένο ?

Διάγραμμα κάλυψης δεν προσκομίζουμε - δε θέλουν ούτε να το δουν....

Τι λέτε να κάνω? Να πάω σύμφωνα με τις κατόψεις ή με την πραγματικότητα?

Link to comment
Share on other sites

πως να κανω αλλαγη χρησης με κλεισμενο η/χ?και αν βγαλεις σημερα αλλαγη χρησης απο κατοικια σε γραφειο εννοειται οτι ο (ανοικτος) ηχ ειναι σε χρηση κατοικιας.η αδεια αλλαγης χρησης θα ειναι μετα το 2009 αρα δεν γινεται τακτοποιηση.η πυροσβεστικη ζηταει την παθητικη πυροπροστασια της αδειας.οντως πρεπει να γινουν σεμιναρια.

Link to comment
Share on other sites

και εμένα με ενδιαφέρει το θέμα σου viki85

εγώ σκέφτομαι να κάνω ό,τι γράφει η κάτοψη

 

βέβαια στη δική μου περίτωση ο ΗΧ στην κάτοψη>από ΔΚ οπότε ο πελάτης είναι καλυμμένος σε κάθε περίπτωση

 

μήπως να βάλεις το δυσμενέστερο ;;;;

 

-------

άσχετο, πάντως παιδιά βλέπω κάτι μελέτες ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ

απορώ με την αδιαφορία ορισμένω συναδέλφων

 

ακόμη και κατάστημα συνάντησα σε εγκεκριμένο σχέδιο όπου δεν αναγράφεται ούτε η χρήση ούτε το εμβαδό

δε μιλάω για ελεύθερα ύψη και άλλα ψιλα

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο αργά, αλλά όποιος προλάβει καλό είναι να έρθει εδώ.

 

ssouanis μας πεφτει λιγο μακρια η θεσσαλονικη.αν εισαι εκει ,και αν το θυμηθεις μπορεις να ρωτησεις γιαυτο το θεμα που συζηταμε με τη myri και το ppetros?ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

η αδεια αλλαγης χρησης θα ειναι μετα το 2009 αρα δεν γινεται τακτοποιηση.η πυροσβεστικη ζηταει την παθητικη πυροπροστασια της αδειας.οντως πρεπει να γινουν σεμιναρια.

ναι έχεις δικιο , λάθος μου

κάνε τη ρύθμιση κατευθείαν σε χώρο οδοντιατρείου

μη γράψεις ούτε γραφείο ούτε κατοικία

 

--------

λογικά μπορείς να πας την παθητική της παιλάς άδειας

αν και νόμιζα πως η πυροσβεστική ζητά ενεργητική που στα ιατρεία είναι 2πυροσβστήρες και μια ΠΦ και exit κατ'ελάχιστο

 

ψάξε το να μην παιδεύεσαι

Link to comment
Share on other sites

......κάνε τη ρύθμιση κατευθείαν σε χώρο οδοντιατρείου

μη γράψεις ούτε γραφείο ούτε κατοικία

Τελικά μπορεί να γίνει ρύθμιση σε όλο τον όροφο, σαν να κάνουμε αλλαγή χρήσης;;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.