Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βόθροι


Recommended Posts

Ποικίλει σημαντικά ανάλογα με την χωρητικότητα, το είδος, την περιοχή, το υλικό κατασκευής, το έδαφος στο οποίο θα γίνει η εκσκαφή κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Ποικίλει σημαντικά ανάλογα με την χωρητικότητα, το είδος, την περιοχή, το υλικό κατασκευής, το έδαφος στο οποίο θα γίνει η εκσκαφή κλπ...

 

η περιοχή είναι ορεινή 900μ υψόμετρο, και μιλάμε για ενοικιαζόμενα δωμάτια 5 σύνολο, reception - cafe, συνολικά είναι 300 τετραγωνικά με 60 τετραγωνικά υπόγειο από αυτά.

 

εχω μπερδευτεί λίγο με στεγανούς - απορροφητικούς κτλ. και δεν ξέρω και καθόλου τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Για ένα στεγανό βόθρο χωρητικότητας 20m³ λογάριαζε γύρω στα 3500€ ~ 4500€. Ωστόσο μπορεί να είναι και πολύ λιγότερο εφόσον δεν είναι και τόσο ...στεγανός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλημέρα,σε καταστήματα τι ισχύει???Έχω μία άδεια για κατάστημα εμπορείας οικοδομικών υλικών(μάντρα δηλ.) εκτός σχεδίου,τι υπολογισμός βόθρου υπάρχει σε αυτή την περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τον σχεδιασμό ενός βόθρου εξοχικιής κατοικίας? Διάβασα την Υ.Α. 221/65 και το κείμενο για τα ιδιωτικά συστήματα αποχέτευσης που είναι στα downloads.

 

1) Από ότι κατάλαβα η Υ.Α. στο άρθρο 9 ορίζει ότι για να φτιάξεις απορροφητικό βόθρο (δηλαδή μία δεξαμενή από Ο.Σ. π.χ. κυλινδρικού σχήματος χωρίς πάτο αλλά με καπάκι ) πρέπει να φτιάξεις και σηπτική δεξαμενή. Στην πράξη όμως στα σπίτια δεν φτιάχνουν ένα απλό βόθρο (με πάτο ή χωρίς πάτο δεν ξέρω) και αμελείται η σηπτική δεξαμενή?

 

2) Έστω ότι έχω 4 υπνοδωμάτια άρα 1,5*4 = 6 άτομα. Η μέγιστη ημερίσια κατανάλωση είναι λοιπόν 6*1,5*100λτ = 900λτ/ημέρα ή 0,9Μ3/ημέρα? Μετά πως χρησιμοποιώ τον πίνακα VI του άρθρου 9 για να βρω τις διαστάσεις του απορροφητικού βόθρου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.