Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανοίγουν 6 επαγγέλματα, κλείνουν γραμμές του ΟΣΕ


stayros

Recommended Posts

ναι αλλά αν ο πελάτης πληρώσει π.χ. 5000e για την άδεια θα σου ζητήσει και την αντίστοιχη απόδειξη πλέον...

houston, we' ve got a PROBLEM

 

Τρίχες. Το μέτρο των αποδείξεων το εξουδετέρωσαν αυξάνοντας τον ΦΠΑ. Με 23% (ή 25% πολύ σύντομα), απλά δε συμφέρει να ζητάς αποδείξεις και να πληρώνεις τον ΦΠΑ με δεδομένους τους συντελεστές φορολόγησης που ισχύουν καθώς και το ότι απαιτείται 30% του εισοδήματος σε αποδείξεις. Τα σούπερ μάρκετ και τις βενζίνες να μαζέψει ένας μέσου εισοδήματος καθάρισε και στα υπόλοιπα απλά δεν χρειάζεται αποδείξεις. Τόσο βλάκες είναι... (ή πονηροί αλλά ας μην το πάμε πιο μακριά).

 

(Ήδη με το που κλείσαμε τον Απρίλιο, προσωπικά υπολόγισα ότι δε χρειάζομαι άλλες αποδείξεις με το εισόδημα που εκτιμώ ότι θα έχω ως το τέλος του έτους. Ίσως λίγες ακόμα από σούπερ μάρκετ).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όποιος γουστάρει λοιπόν,προσπερνάει το βραχάκι της ''ευθύνης'' κ ξεκινάει να γίνεται ανταγωνιστικός.Εξ' άλλου,η αμοιβή μας εξαρτάται ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ.Κακός πελάτης=κακή ή καθόλου αμοιβή,άσχετα από την κατοχύρωση των ελαχίστων.Καλός πελάτης=καλή αμοιβή,πολύ πάνω από τις ελάχιστες.

Αγαπητέ zavi. Εντάξει σωστά όλα τα παραπάνω.

Να γίνω ανταγωνιστικός. Δηλαδή να εκπονήσω μελέτες (ας πούμε στατικές, αρχιτεκτονικές, τοπογραφικές κτλ) με έμπνευση, με ποιότητα, οικονομικές, σε μικρότερο χρονικό διάστημα, με πρωτοτυπία, με ασφάλεια, μελέτες πλήρεις, με σύγχρονα λογισμικά κτλ).

Και να πληρωθώ για όλα τα παραπάνω με τι ποσό; Με το 30% της σημερινής κατώτερης αμοιβής; ή με το 10%;

Γιατί με τις σημερινές συνθήκες στην χώρα μας με το πλήθος μηχανικών το οποίο αυξάνεται με γεωμετρική πρόοδο και με ύπαρξη και άλλων παραγόντων (προβληματικές κρατικές υπηρεσίες, νεφελώδης νομοθεσία, οικονομική κρίση κτλ) εκεί θα διαμορφωθεί η αμοιβή.

Δηλαδή και να βελτιώσω τον εξοπλισμό και να εργαστώ με μεγαλύτερη ένταση και να εντείνω όλες τις πνευματικές και σωματικές δυνατότητές μου και να μη πληρωθώ στο τέλος.

Το να γίνουμε ανταγωνιστικοί σε πλαίσιο χωρίς κατοχύρωση μιας κατώτερης αμοιβής μάλλον οδηγεί στην αποχώρηση από το ελεύθερο επάγγελμα των μηχανικών που θα εργάζονται με τα παραπάνω χαρακτηριστικά.

Ενώ αντίθετα σε πλαίσιο με κατοχυρωμένη την κατώτερη αμοιβή (για μελέτες πάντα μιλάμε) δίνει την δυνατότητα να αναπτυχθεί ο ανταγωνιστικός μηχανικός που προτείνεις και συμφωνώ και εγώ.

Η ανταγωνιστικότητα επομένως χρειάζεται να αναπτύσσεται και να την επιδιώκουμε για να υπάρξει βελτίωση την ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών και όχι για να μειωθεί η αμοιβή αυτών που παρέχουν αυτές τις υπηρεσίες.

Εξάλλου η πολιτεία με αυτό τον σκοπό έχει θεσμοθετήσει κατώτερη αμοιβή. Για να εκπονούνται μελέτες που να καλύπτουν το ελάχιστο σε ασφάλεια, υγιεινή, ποιότητα, οικονομία κτλ

Link to comment
Share on other sites

* αρχιτεκτόνων σχετικά με την ελάχιστη αμοιβή.

 

* μηχανικών σχετικά με την ελάχιστη αμοιβή.

 

Με τον παραπάνω διαχωρισμό αφήνουν την εντύπωση ότι οι αρχιτέκτονες δεν είναι μηχανικοί ή μου φαίνεται;

 

Η κατάργηση των ελαχίστων αμοιβών είναι δίκοπο μαχαίρι.

Ως μηχανικός ξέρω ότι δεν με συμφέρει. Όποιος δεν έχει γραφείο αλλά έχει δηλώσει επαγγελματική έδρα το σπίτι του θα μπορεί να κάνει καλύτερη τιμή από κάποιον που έχει γραφείο και θα παίρνει τις δουλειές.

 

Ως κατασκευαστής ξέρω ότι με συμφέρει αφάνταστα. Ο αδερφός μου είναι πολ/μηχ, εγώ μηχ/μηχ. Θα κόβουμε απόδειξη 10€ για τις μελέτες στις δουλειές μας (μπορούμε να κάνουμε και διαφορετικά με το νέο φορολογικό σύστημα;).

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά αν ο πελάτης πληρώσει π.χ. 5000e για την άδεια θα σου ζητήσει και την αντίστοιχη απόδειξη πλέον...

houston, we' ve got a PROBLEM

 

Αν θελει αποδειξη..5000*1.23(ΦΠΑ)=6150Ε...Μηπως το ξανασκεφτει????

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση στα ερωτήματά σας για "μαύρη" αμοιβή είναι απλή. Πόθεν έσχες, ηλεκτρονικές διασταυρώσεις, κοπή τιμολογίων και αποδείξεων on-line, έλεγχος των καταθέσεων. Σε λίγο θα βάλουν στις ταμειακές τέτοια ρύθμιση που να φαίνεται και ποιος παίρνει την απόδειξη λιανικής. Τί να τα κάνεις τα λεφτά αν δεν μπορείς να τα εμφανίσεις πουθενά;

Link to comment
Share on other sites

Αν θελει αποδειξη..5000*1.23(ΦΠΑ)=6150Ε...Μηπως το ξανασκεφτει????

 

Μην ξεχνάς ότι ο πελάτης που θα φτιάξει σπίτι έχει και κάποιο Α εισόδημα, αρκετά πάνω από το αφορολόγητο.

Από τα 18.000€ ήδη ο φορολογικός συντελεστής είναι 24% (>ΦΠΑ). Αν σου δώσει μαύρα 5000€ θα φορολογηθεί γι'αυτά ανάλογα με το εισόδημα του έως 40%. Ίσως κάποιος ο οποίος τα βγάζει μαύρα να σε πληρώσει μαύρα, αλλά αν είναι επαγγελματίας και θέλει να τα περάσει στα έξοδα η απόδειξη είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι επαγγελματιας ναι...Αλλα εγω δεν εχω προβλημα να του κοψω 5000Ε αποδειξη...ο ιδιωτης εχει....και στην τελικη, αφου εκει θα παει το πραμα....εγω με αποδειξη 5000Ε μπορει να δωσω 2000Ε στην εφορια...οποτε και με "διακανονισμο" παλι δεν του κοβεις αποδειξη....(μην ακουσω "ααα μα τι λες τωρα...φοροδιαφυγη....τζζζ")..

 

@cna Σε αλλη χωρα ή σε αλλη εποχη... Μια χαρα διακινεις το μαυρο χρημα..

-καθε βραδυ μπουζουκια

-ρουχα

-ταξιδια

-εστιατορια

Τωρα αν φτιαξεις κανα σπιτι θα κοψεις και τις αποδειξεις σου...

και δε μιλαμε για εκατομυρια Ε που δεν μπορεις να τα κρυψεις..για 10000-20000 μια χαρα μαυρα τα παιρνεις...

 

@sdim ειναι τετοια η κατασταση που εχει χτιστει τοσα χρονια που ολοι σχεδον εχουν και ενα μαυρο ενοικιο, ποουλανε και 5τν λαδι, 2 τν πορτοκαλια, 100 προβατα και εχουν πλεονασμα μαυρου χρηματος που εξισσοροπει το ασπρο εισοδημα, οποτε η αποδειξη μου του ειναι αχρηστη, γτ αν την βαλλει στην εφορια θα βγουν εσοδα-εξοδα με αρνητικο προσιμο....

 

Αυτη η κατασταση πρεπει να αλλαξει...Το κρατος δεν εχει προβλημα μονο απο τα πολλα εξοδα...ΚΥΡΙΩΣ εχει προβλημα με τα μηδενικα εσοδα....

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι αν θα εισπραττει το ΦΠΑ το κρατος.

 

Το θεμα ειναι οτι, είτε κοβεις αποδειξη ή οχι, δεν θα έχεις πλεον τις ιδιες απολαβές με πριν.

 

Πιστευω οτι οι αμοιβες μετα την καταργηση θα διολισθησουν 30-40% κατω.

Link to comment
Share on other sites

Το κέρδος μας θα παραμείνει το ίδιο, τα έσοδα του κράτους θα μειωθούν και το κόστος για τον πελάτη θα μειωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Αν μαθαιναμε οτι οι ελαχιστες οπως ειναι σημερα ειναι υψηλες σε σχεση με αλλες χωρες, τι θα λεγαμε? θα συμφωνουσαμε στο να πεσουν 20% ?

 

πώς το φανταζεσαι φιλε sdim οτι το κερδος σου θα μεινει ιδιο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.