Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Ημ/νια μετατροπής χρήσης


yorgho

Recommended Posts

Σε κτίριο που ρευματοδοτήθηκε (δηλαδή που σφραγίστηκε το στέλεχος για προσωρινή σύνδεση) τον Ιούλιο του 2010 μπορεί να γίνει ρύθμιση;

 

Στην υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη τι ημερομηνία μετατροπής μπαίνει; (φαντάζομαι προγενέστερη από 4/2010). Αλλά έτσι δεν έρχεται σε αντίθεση με υπεύθυνες δηλώσεις μηχανικού και ιδιοκτήτη που υπογράφησαν τον Ιούλιο του 2010;;;

 

Υ.Γ. Η ανασύσταση φακέλου που λέτε παραπάνω δεν χρειάζεται κάποιους μήνες για να γίνει;

Μέχρι να τελειώσετε με την ανασύσταση θα έχει παρέλθει η προθεσμία για τις δηλώσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με ενδιαφέρει και εμένα υπεύθυνη απάντηση στο παραπάνω ερώτημα του Brasco καθώς έχω παρόμοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η ημερομηνία που πρέπει να δηλωθεί ότι έγινε αλλαγή χρήσης είναι πριν τη δημοσιοποίηση του νόμου δηλαδή πριν τις 28.04.2010.

Δεν είναι απαραίτητη η ρευματοδότηση του ακινήτου πριν αυτή την ημερομηνία. Αρκεί να έχει γίνει η παρανομία.

Παράδειγμα:

Σε Η/Χ αρκεί να έχει χτιστεί η τοιχοποιία. Και επειδή κανείς δεν ελέγχει το πότε έχτισες τα τούβλα, μπορεί να χτίσεις σήμερα και να πεις ότι έχτισες τον Μάρτιο.

 

Γνώμη μου είναι ότι η έκπτωση γίνεται επί του συνολικού προστίμου και το παράβολο συμψηφίζεται με το υπόλοιπο.

Αυτό έχει ως συνέπεια πρόστιμα έως 277,78€ (για περίπτωση που έχουμε μόνο Η/Χ) να μην έχουν περαιτέρω επιβάρυνση πλην του παραβόλου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια περίπτωση που θα μπορούσε να υπαχθεί (άδεια προ της 2/7/2009-δημιουργία των χώρων προ της 28/4/2010), αλλά έχει πάρει ήδη ρεύμα τον Ιούνιο του 2010 χωρίς προηγουμένως να έχει κάνει αίτηση για ρύθμιση. Επίσης άλλη μια περίπτωση που πολυκατοικία δεν έχει πάρει ρεύμα ακόμη, θέλουν να κάνουν ρυθμίσεις, αλλά σκοπεύουν να διαμορφώσουν εσωτερικά τα υπόγεια μετά τη ρευματοδότηση. Αυτοί τι κάνουν; Γενικά υπάρχει πρόβλημα αν δηλωθεί ημερομηνία δημιουργίας των χώρων προγενέστερη της ρευματοδότησης για τον επιβλέποντα Μηχανικό;

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα...!

τώρα το ποιος θα το δει είναι άλλο θέμα...

 

έρχεσαι εσύ (ή εγώ ή άλλος) ως μηχανικός και δηλώνεις υπεύθυνα ότι όλα είναι σύμφωνα με την άδεια ( :smile: ) και η οικοδομή ρευματοδοτείται βάσει της δήλωσης αυτής. μετά από λίγο έρχεται ο ιδιοκτήτης και δηλώνει υπεύθυνα ότι "πριν πάρω ρεύμα την είχα κάνει την κουτσουκέλα μου" !! :confused:

 

αν πέσεις μέσα στο 10% που θα ελεγχθεί και πέσεις και σε υπάλληλο που θα συγκρίνει τις ημερομηνίες μπορείς πάντα να επικαλεστείς ότι η δήλωση του ιδιοκτήτη είναι ψευδής και το έκανε για να υπαχθεί στην ρύθμιση... ** αλλά αυτό είναι κάτι που πρέπει να το ξέρει ο ιδιοκτήτης γιατί σίγουρα μετά θα καταγγελθεί και τον βλέπω να πληρώνει πρόστιμα διατήρησης εκτός των επιπτώσεων λόγω ψευδούς δήλωσης...!

τρελά σενάρια αλλά όλα μέσα στην ζωή είναι... τι να πω...

 

(**τώρα, αν του την κάνεις εσύ ο ίδιος την ρύθμιση ...δεν μπορώ να σκεφτώ τι θα έχεις να λες μετά...)

 

σας ευχαριστώ πολύ tpanag και Brasco, χωρίς το ερώτημά σας δεν θα είχα προσέξει ότι έχω κι εγώ μια τέτοια περίπτωση!!! Δεν είχα προσέξει ημερομηνία ρευματοδότησης αν και ήξερα ότι είναι πρόσφατη!! θα τον έμπλεκα τον συνάδελφο που έδωσε το ρεύμα...

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει κιόλας δεκτή η αίτηση;

Πολλές πολεοδομίες απαιτούν η ημερομηνία μετατροπής να είναι μεταγενέστερη του χρόνου ρευματοδότησης. (ίσως έτσι κάπου καλύπτεται και η ίδια η υπηρεσία...)

Link to comment
Share on other sites

Η ημερομηνία που πρέπει να δηλωθεί ότι έγινε αλλαγή χρήσης είναι πριν τη δημοσιοποίηση του νόμου δηλαδή πριν τις 28.04.2010.

Δεν είναι απαραίτητη η ρευματοδότηση του ακινήτου πριν αυτή την ημερομηνία. Αρκεί να έχει γίνει η παρανομία.

 

 

Έχω μια διαφορετική άποψη ...

 

Ν3843/10, Αρθ.5, παρ.1α

"Επιτρέπεται ....χώρων ...οι οποίοι βρίσκονται μέσα στον εγκεκριμένο κτιριακό όγκο βάσει της οικοδομικής του άδειας, η οποία εκδόθηκε ή αναθεωρήθηκε έως 2.7.2009,"

 

Εγκ.5, Άρθ.5, Παρ.1α

" Δικαίωμα υπαγωγής στη ρύθμιση αυτή έχουν οι χώροι που η άδεια τους εκδόθηκε η αναθεωρήθηκε μέχρι τις 2.7.2009 και όχι οι χώροι που δημιουργούνται μετά την ημερομηνία αυτή με έκδοση Οικοδομικής Άδειας ή αναθεώρηση.

 

ΚΑΙ

 

εγκ.8, παρ1.

"Στην ρύθμιση περιλαμβάνονται οι χώροι, που έχουν μετατραπεί σε χώρους κύριας χρήσης σε κτίρια η οικοδομική άδεια των οποίων εκδόθηκε ή αναθεωρήθηκε έως 2.7.2009 ή σε κτίρια, τα οποία κατά τις ισχύουσες διατάξεις λογίζονται ότι έχουν οικοδομική άδεια έως 2.7.2009"

 

 

απ' όλα αυτά συμπεραίνω πως όσες άδειες έχουν εκδοθεί (ημ/νια σφραγίδας) έως την 2/7/09, συμπεριλαμβανομένων και εκείνων που δεν έχουν ξεκινήσει να ανεγείρονται ακόμα, εχουν το δικαίωμα υπαγωγής στην ρύθμιση.

και μου φαίνεται πολύ πιο σωστό να παίρνουν ρεύμα με δήλωση μηχανικού ότι έχουν κατασκευαστεί σύμφωνα με τα σχέδια της πολεοδομίας, και μετά να γίνεται η αίτηση για ρύθμιση...

Αλλιώς καταλήγει η δήλωση του μηχανικού να είναι ψευδής (εφόσον ρυθμίζεις πριν το ρεύμα)

Link to comment
Share on other sites

και μου φαίνεται πολύ πιο σωστό να παίρνουν ρεύμα με δήλωση μηχανικού ότι έχουν κατασκευαστεί σύμφωνα με τα σχέδια της πολεοδομίας, και μετά να γίνεται η αίτηση για ρύθμιση...

Αλλιώς καταλήγει η δήλωση του μηχανικού να είναι ψευδής (εφόσον ρυθμίζεις πριν το ρεύμα)

 

Ναι μεν αλλά....

Υπάρχουν και οι υπεύθυνες δηλώσεις του ιδιοκτήτη.

Η μία για την ρευματοδότηση με ημερομηνία π.χ. Ιούνιος/2010

και η δεύτερη για την ρύθμιση με σημερινή ημερομηνία,

η οποία όμως αναιρεί την πρώτη αφού θα έχει ως χρόνο "τέλεσης του αδικήματος" προγενέστερο αυτής της ψήφισης του νόμου - Απρίλιος/2010.

 

Άρα βάζοντας τις δύο δηλώσεις του ιδιοκτήτη δίπλα κάποια θα πρέπει να είναι ψευδής!!!

Link to comment
Share on other sites

αφού θα έχει ως χρόνο "τέλεσης του αδικήματος" προγενέστερο αυτής της ψήφισης του νόμου - Απρίλιος/2010.

 

αυτό από που προκύπτει?

το έχω ακούσει αλλα δεν το βλέπω.!!!:confused:

Link to comment
Share on other sites

και μου φαίνεται πολύ πιο σωστό να παίρνουν ρεύμα με δήλωση μηχανικού ότι έχουν κατασκευαστεί σύμφωνα με τα σχέδια της πολεοδομίας, και μετά να γίνεται η αίτηση για ρύθμιση...

Αλλιώς καταλήγει η δήλωση του μηχανικού να είναι ψευδής (εφόσον ρυθμίζεις πριν το ρεύμα)

 

Στα παραπάνω γραφόμενά σου τα οποία δεν παραθέτω μάλλον έχεις δίκιο τελικά. Για κάποιον περίεργο λόγο έχω μια εγκύκλιο η οποία υποψιάζομαι ότι ήταν προσχέδιο της 8/2010:

http://rapidshare.com/files/420520050/egkyklios.doc

η οποία αναφέρει τα παρακάτω:

"1) Στη ρύθμιση περιλαμβάνονται οι χώροι, που έχουν αλλάξει τη χρήση τους μέχρι την ισχύ του ν. 3843/10, δηλ. στις 28-4-10 και βρίσκονται σε κτίρια, που έχουν ανεγερθεί με βάση οικοδομική άδεια προ της 2.7.2009 και σε κτίρια προϋφιστάμενα του 1955. " όπως ήδη σου έχω γράψει σε άλλο θέμα.

Στις εγκυκλίους που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στο site του ΥΠΕΚΑ αυτή η "λεπτομέρεια" φαίνεται να έχει χαθεί πλέον.

Από εκεί και πέρα, στην εγκύκλιο 5/2010 και στο άρθρο 5/παρ. 6 λέει:

"Η σύνδεση με τους οργανισμούς κοινής ωφέλειας μπορεί να γίνει με την καταβολή τουλάχιστον της πρώτης δόσης, με συμπλήρωση στη σφραγίδα ηλεκτροδότησης του Ν.1512/85 ότι «ο χώρος…….ρυθμίστηκε με τη διαδικασία του Ν.3843/2010»", συμπεραίνω ότι αν δεν έχει πάρει ακόμα ρεύμα μια οικοδομή, θα πρέπει πρώτα να ρυθμίσει και μετά να πάρει ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.