Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Ημ/νια μετατροπής χρήσης


yorgho

Recommended Posts

Που την στηρίζεις στην ΔΟΚΚ, το οποίο λάθος συμπεραίνει περί του χρόνου διότι δεν προκύπτει από τον νόμο.

 

Εγώ είμαι της άποψης πως μπορεί να ρυθμιστεί ότι έχει άδεια πρό 2.7.09 και έχει γίνει προ της ημερομηνίας της δήλωσης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Δεν μπορεί να ενταχθεί (πόθεν συνάγεται; )

2. Δηλώνεις κανονικά και βάζεις τον Επιβλέποντα σε κίνδυνο;

3. Δηλώνεις κανονικά και δεν πρόκειται να κάνουν τίποτα στον Επιβλέποντα;

 

1.Μπορεί να ενταχθεί

2.Δεν σε ενδιαφέρει.Ο καθένας είναι υπεύθυνος για την υπογραφή του.Το πώς το διαχειρίζεται ο κάθε συνάδελφος το θέμα είναι καθαρά προσωπική του υπόθεση.Εκτός από μηχανικοί είμαστε κ επιτηδευματίες.Εσένα σε ενδιαφέρει να εφαρμόσεις εσύ τις διατάξεις, δεν σε απασχολεί αν τις εφάρμοσε άλλος συνάδελφος.Εγώ π.χ. στη συγκεκριμένη περίπτωση που υπογράφω επίβλεψη, ΔΕΝ πρόκειται να ρισκάρω ποινικό.Υπάρχουν κομμάντος που ρισκάρουν για ένα κομμάτι (μπαγιάτικο) ψωμί.

3.Δεν σε ενδιαφέρει.

 

@salpigoal:

 

Κοίτα φίλε,γνωρίζω συμβ/φο που μεταβίβασε ημιυπαίθριο ρυθμισμένο.Είναι δικό τους θέμα αν θα εφαρμόσουν ή όχι το νόμο.Αν θες τροποποίηση σύστασης,τότε μπορείς κ από τώρα (θεωρητικά πάντα).

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι, διαβάζω καπου τρεις σελίδες και βλέπω ότι άσκοπα συνδιαλέγεστε.

Όπως αναφέρθηκε, έχει κατατεθεί στη βουλή τροπολογία η οποία ορίζει ότι θα αρκει απλως η αλλαγή της χρησης να εχει γινει πριν την δήλωση του χώρου από ιδιοκτήτη (παει περιπατο το 28-4). Αυτό θα ισχύσει προφανως μετά τη δημοσίευση του νόμου.

 

Συνεπώς μετά τη δημοσίευση του Νόμου «Σύσταση Εθνικού Συμβουλίου Οδικής Ασφάλειας.... κλπ» θα είναι επιτρεπτό εάν έχω οικοδομική άδεια προ της 2-7-2009, την όποια αλλαγή χρήσης έχω ήδη κάνει ή θα κάνω μέχρι και την ημέρα που επιτρέπεται να καταθέσω δήλωση, να τη δηλώσω τότε (αφού την κάνω δηλαδή) και ο χώρος να υπαχθεί κανονικότατα.

 

Αν δεν καταλαβατε καλά μας λένε: Τρεχάτε κλείστε Η/Χ και πιλωτές, φτιαξτε πατάρια ΑΜΕΣΑ και ελάτε μετά να τα δηλώσετε (μη φοβάστε θα σας δόσουμε και παράταση - αρκει να μάσουμε χρημα).

 

Οπότε ξεχάστε την 28-4, όλες οι ημερομηνίες μεχρι την κατάθεση της δήλωσης "καλές" είναι και δεν υπάρχουν έτσι ποινικές ευθύνες για μηχανικούς και συμβολαιογραφους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μα για αυτό δεν πίεζε και σύνδεσμος ιδιοκτητών ???

Γιατί απορούμε?

Τα κατάφερε.... Απλά ο νόμος ποτέ δεν έλεγε για την 28.4.2010. Εφεύρεση της ΔΟΚ ήταν

Link to comment
Share on other sites

παιδιά επειδή βλέπω πως αλλάζουν γνώμη από εγκύκλιο σε εγκύκλιο

 

θέλω να επισημάνω πως οι εγκύκλιοι δεν είναι παρα ερμηνίες του νόμου και όχι υπερανω αυτού

 

υπάρχουν δε εγκύκλιοι που έρχονται σε αντίθεση μεταξύ τους πχ για τους βοηθητικούς χώρους σε pilotis

Link to comment
Share on other sites

Απλά ο νόμος ποτέ δεν έλεγε για την 28.4.2010. Εφεύρεση της ΔΟΚ ήταν

 

O Νόμος δεν το λέει, αλλά το λέει η εγκύκλιος 5.Κ αν το λέει η εγκύκλιος, σημαίνει ότι κανένα βόδι στις Πολεοδομίες δεν πρόκειται να δεχθεί φάκελο με ημ/νία μετατροπής χώρου μετά τις 28.4.10.

 

Οπότε, πρέπει-για να γλυτώσετε χρόνια ζωής κ τα νεύρα σας-η ημ/νία μετατροπής της χρήσης να είναι πριν τις 28.4.10.

 

Αυτό που λέει όμως η myri είναι σωστό.Η εγκύκλιος δεν είναι υπεράνω του Νόμου.Απλά θα γλυτώσετε χρόνο κ νεύρα.

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια της σχετικής εγκυκλίου του θέματος και μετά από ερωτήματα πολεοδομικών υπηρεσιών διευκρινίζουμε τα παρακάτω με σκοπό τη διευκόλυνση της απρόσκοπτης εφαρμογής της διαδικασίας που ορίζεται στο Κεφάλαιο Β’ «Υπερβάσεις δόμησης και αλλαγές χρήσης, ειδικό πρόστιμο διατήρης, περιβαλλοντικό ισοζύγιο» του ν. 3843/10 «Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης και αλλαγές χρήσης, μητροπολιτικές αναπλάσεις και άλλες διατάξεις» (ΦΕΚ 62 Α’).

 

1) Στη ρύθμιση περιλαμβάνονται οι χώροι, που έχουν αλλάξει τη χρήση τους μέχρι την ισχύ του ν. 3843/10, δηλ. στις 28-4-10 και βρίσκονται σε κτίρια, που έχουν ανεγερθεί με βάση οικοδομική άδεια προ της 2.7.2009 και σε κτίρια προϋφιστάμενα του 1955.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος για την Εγκ 5?

Γιατί αυτή που έχω εγώ δεν το λέει..

 

Μάλλον λες την Εγκ 8, όπου λέει:

Σχετ : Η υπ’ αριθ. 5/10 Εγκύκλιος του Υπουργείου μας.

Σε συνέχεια της σχετικής εγκυκλίου του θέματος και μετά από ερωτήματα πολεοδομικών υπηρεσιών διευκρινίζουμε τα παρακάτω με σκοπό τη διευκόλυνση της απρόσκοπτης εφαρμογής της διαδικασίας που ορίζεται στο Κεφάλαιο Β’ «Υπερβάσεις δόμησης και αλλαγές χρήσης, ειδικό πρόστιμο διατήρης, περιβαλλοντικό ισοζύγιο» του ν. 3843/10 «Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης και αλλαγές χρήσης, μητροπολιτικές αναπλάσεις και άλλες διατάξεις» (ΦΕΚ 62 Α’).

 

1) Στην ρύθμιση περιλαμβάνονται οι χώροι, που έχουν μετατραπεί σε χώρους κύριας χρήσης σε κτίρια η οικοδομική άδεια των οποίων εκδόθηκε ή αναθεωρήθηκε έως 2.7.2009 ή σε κτίρια, τα οποία κατά τις ισχύουσες διατάξεις λογίζονται ότι έχουν οικοδομική άδεια έως 2.7.2009

 

υ.γ. Φεύγω τα λέμε αύριο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.