Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

επίσης, θέλω να ρωτήσω, αν θυμάται κάποιος που είχε ανοίξει ''ειδικό λογαριαμό μηχανικού στην ΕΤΕ'' τι του είχαν ζητήσει..αριθμ.ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ?

 

 

αν και λογικά θα έχεις βρει άκρη σου λέω ότι εμένα μου είχαν ζητήσει τα εξής:

1. αστ. ταυτότητα

2. ταυτότητα μέλους τεε

3. εκκαθαριστικό εφορίας

4. Ε3

5. έναρξη δραστηριότητας

Link to comment
Share on other sites

αν και λογικά θα έχεις βρει άκρη σου λέω ότι εμένα μου είχαν ζητήσει τα εξής:

1. αστ. ταυτότητα

2. ταυτότητα μέλους τεε

3. εκκαθαριστικό εφορίας

4. Ε3

5. έναρξη δραστηριότητας

 

 

Κακώς τα έδωσες όλα αυτά. Το 4 (Ε3) δεν περιέχει κανένα παραπάνω στοιχείο από αυτά που τους αφορούν και περιέχουν τα 3 και 5. Τα δε 3 και 5 περιέχουν και τα δυο όσα στοιχεία τους αφορούν και άρα η κατάθεση και των δυο είναι πλεονασμός. Επίσης ένας Μηχανικός που θα πάει με το που εγγράφεται στο ΤΕΕ και παίρνει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, να ανοίξει λογαριασμό για να κάνει τη δουλειά του, προφανώς δεν θα έχει ούτε Ε3 ούτε εκκαθαριστικό που να τον αναφέρει ως ελ. επαγγελματία για να τους προσκομίσει (εφόσον δεν έχει υποβάλλει καν δήλωση ακόμα ως ελ. επαγγελματίας Μηχανικός). Άρα αυτά που ζητάνε τα βγάζουν ...από την κοιλιά τους και καλό είναι να τους κόβουμε τη φόρα. Επίσης έχω αρχίσει και φορτώνω με την κατάσταση με την ουρά στην ΕΤΕ. Δεν τίθεται θέμα να τρώω 1 και 1,5 ώρα κάθε φορά στην ουρά για να καταθέσω αμοιβή περιμένοντας γιαγιάδες, μαμάδες, παπούδες και λοιπούς. Να κόψουν το λαιμό τους να βρουν τρόπο να εξυπηρετούμαστε άμεσα (είτε με ειδικό γκισέ, ή με άλλους τρόπους κατάθεσης πέρα από το γκισέ). Αρκετά με την Εθνική...

Τώρα που το βλέπω γράφουμε σε άσχετο θέμα, οπότε ας κάνει έναν κόπο κάποιος mod να τα μεταφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Αν εγώ είμαι ο μηχανικός που θα εξουσιοδοτήσει ο ιδιοκτήτης για τη διεκπεραίωση του φακέλου, μπορεί συνάδελφος απ το γραφείο να την αναλάβει με δική μου εξουσιοδότηση?Όπως γίνεται δηλαδή με τις Ο.Α. ?

Link to comment
Share on other sites

Έχουν ζητήσει από κανέναν σας ως τώρα ταυτότητα στην Πολεοδομία; Αν όχι (όπως και σε εμένα άλλωστε), τι συζητάμε;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν στις αιτήσεις να αναγράφονται όλοι οι συνιδιοκτήτες όχι μόνο ο ένας. Τους χωρίζω με / σε όλα τα στοιχεία τους και είμαι εντάξει. Νομίζω είναι λάθος να έχεις τα στοιχεία μόνο του ενός, απλώς δεν ασχολούνται περισσότερο και τα διεκπεραιώνουν ούτως ή αλλως. Αλλά αφού γίνεται η δουλειά όλα καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά συγνώμη που ξαναρωτάω. Στις αιτήσεις, δύο αιτήσεις πρέπει να φέρνουμε?

Εγώ μια φορά που πήγα στην πολεοδομία μία πήγα και μου την έβγαλε αντίγραφο.

Link to comment
Share on other sites

Μία και βγάζουν επιτόπου φωτοαντίγραφο.

Όποτε έχω πάει δύο, την μία μου την επέστρεψαν για να μη τα μπερδέψουν!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.