Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

Δεν είπα ότι δεν φαίνεται στο πρόγραμμα, απλώς είναι επιλογή.... και επίσης δεν φαίνεται ούτε στο υπόδειγμα του ΥΠΕΚΑ... το βλέπεις αν θέλεις από τη σελίδα τους.

 

Ετσι κι αλλιώς είναι μπαρούφα... βάζεις μια ημερομηνία π.χ. 30 Ιουλίου 2005 και ο άλλος θεωρεί ότι θυμάσαι ότι τότε κλείστηκε;

 

Τί ακριβώς δείχνει η ημερομηνία αυτή;

 

***** ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ ******

Μόλις έμαθα από συνάδελφο ότι στο Κερατσίνι ζητάν 3 φορές τα σχέδια... Μάλιστα μου είπε ότι δίνουν και στον ιδιοκτήτη μία σειρά πίσω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2. Καθόλου παράτυπο δεν είναι. Προβλέπεται στις περιπτώσεις μη άμεσα επικυρωμένων σχεδίων (φωτοτυπία της φωτοτυπίας κλπ.). Δες την ερμηνευτική 6/2010 παρ.6. Επίσης να συμπληρώνετε μαζί με αυτό στην ΥΔ "και περιλαμβάνουν όλες τις τυχόν αναθεωρήσεις" (μου το ζήτησαν και αυτό στην Παλλήνη).

 

παράτυπο (και παράνομο και ό,τι θες) είναι να συμπληρώνουμε ΥΔ άλλου, αφού μάλιστα τις έχει υπογράψει. Άλλα και βολικό ;)

 

πολεοδομία κεντρικού τομέα Αθηνών (Συγγρού), σήμερα:

Χαλαρή η κατάσταση (ίσως και λόγω εκλογών), με δέχτηκε αμέσως υπάλληλος, πολύ χαλαρός έλεγχος (δε μου ζήτησε τίποτα περίεργο), αρνήθηκε όμως να μου δώσει το αντίγραφο της αίτησης με τις σφραγίδες (!!!!!!!!!). Όταν διαμαρτυρήθηκα μου είπε ότι το αντίγραφο θα το πάρω όταν πάρει σφραγίδα περαίωσης και μου έδωσε τον φάκελο να τον πάω στο πρωτόκολλο. Διάλογος με την πρωτόκολλη (μη μου βάλετε αστεράκια, με Ο το έγραψα):

-Αφήστε το φάκελο σε αυτή τη στοίβα και πάρτε τα τηλέφωνά μας να μας καλέσετε από βδομάδα για τον αριθμό πρωτοκόλλου.

-Μα δε μου έδωσαν ούτε αντίγραφο της αίτησης. Ούτε αριθμό πρωτοκόλλου θα πάρω;

-Μα κύριε, δείτε πόσοι φάκελοι έχουν μαζευτεί, έχει πέσει και το σύστημα, δεν έχουμε και υπαλλήλους κλπ κλπ..

-Καταλαβαίνετε ότι δεν γίνεται να σας αφήσω έναν φάκελο και να φύγω χωρίς κάποιου είδους αποδεικτικό... Θα πάρω λοιπόν το αντίγραφο της αίτησης, όπως προβλέπει ο νόμος, κι εσείς πρωτοκολλήστε το όποτε μπορείτε.

-Όχι κύριε, σε αυτήν την πολεοδομία ο φάκελος χρειάζεται 2 αιτήσεις (!!!!!!!!!). Αν θέλετε πάρτε μία φωτοτυπία...

 

Να μην τα πολυλογώ, πήρα τη μία αίτηση και τους άφησα μία (και μία φωτοτυπία, επειδή είμαι καλός) στο φάκελο...

Επίσης το πρόστιμο το βγάζουν σε 2 μήνες και δεν το στέλνουν με ταχυδρομείο αλλά πρέπει να πάμε ξανά να το πάρουμε.

 

Συνάδερφοι μεγάλη προσοχή στη συγκεκριμένη πολεοδομία, μη φύγετε με άδεια χέρια και μετά ψάχνετε τους φακέλους σας... Οι τύποι είναι απαράδεκτοι.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

την αίτηση του ιδιοκτήτη την καταθέτουμε μια φορά?

Τελικά αυτό που πέρνουμε πίσω είναι το δεύτερο αντίγραφο της υπευθυνης δήλωσης με κάποια σφραγίδα πάνω?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα συνάδελφοι...επειδή λείπει σήμερα ο υπάλληλος στην πολεοδομία και έχω ραντεβού με πελάτη το απόγευμα...θέλω να ρωτήσω όποιον γνωρίζει σε εκτός σχεδίου περιοχή, υπάρχει οριζόντια σύσταση (4 συνιδιοκτήτες στο σύνολο).Ο πελάτης θέλει να τακτοποίηση το υπόγειο.Το ερώτημα είναι χρείαζονται υπογραφές και που,από τους άλλους συνιδιοκτήτες? και επίσης για την έκταση γης? τι σ.δ. χρησιμοποιω?αυτός έχει επιφάνεια γηπέδου 1244.40 τ.μ. σε σύνολο 5219,49 τ.μ....ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

@castor-troy

2 αιτήσεις, την μία την παίρνεις πίσω με σφραγίδες πληρότητας και καταχώρησης φακέλου (και τέλος περαίωσης)

1 υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη

 

@sirter

δες εδώ:

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=16221&highlight=%E5%EA%F4%FC%F2+%F3%F7%E5%E4%DF%EF%F5&page=6 ποστ #55

 

όσο για τις υπογραφές, δεν αλλάζει κάτι που είναι εκτός σχεδίου. Αν το υπόγειο είναι κοινόχρηστο, κανονικά θέλει συναίνεση από συνιδιοκτήτες για να είναι όλα οκ (μπορεί όμως να μην το δει κανείς...)

Link to comment
Share on other sites

2 υπεύθυνες δηλώσεις, όχι 1!! Και δεν παίρνουμε καμία πίσω...μόνο αντίγραφο της αίτησης με σφραγίδες καταχώρησης και πληρότητας παίρνουμε πίσω!

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς εαν για συγγενή 2ου βαθμού μπορούμε να κάνουμε τη μελέτη για τη ρύθμιση χωρίς αμοιβή? Και αν ναι ποια διαδικασία ακολουθούμε? Ευχαριστώ.........

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρον ο υπολογισμός του αυγούστου για την εύρεση του Σ.Δ. αλλά με τα δικά μου δεδομένα καταλήγει σε αδιέξοδο ...

 

Eμβαδόν οικοδομής βάση οικοδομικής αδείας =55,08 m2

Εμβαδόν διατηρούμενου χώρου = 47,45 μ2 (υπόγειο)

Oλικό εμβαδόν oικοδομής εαν προσμετράτο στην δόμηση ο διατηρούμενος χώρος = 55.08+47,45=102.53 m2.

Απαιτούμενο εμβαδόν γηπέδου : [(55.08-200)/0,02 ]+4000= -3246 m2

Εμβαδόν γηπέδου βάση της οικ. Αδείας =1244.40 m2

 

Προκύπτουσα έκταση γης = …….-1244.40=……m2

 

καμια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

@sirter

κοίτα,

το δικό σου είναι γήπεδο κάτω από 4000μ2, μάλιστα κάτω και από 2000μ2, οπότε υποθέτω ότι είναι κατά παρέκκλιση, οκ?

λες ότι συνολικά έχουν χτιστεί 102,53μ2

 

αν δε με μπερδεύει η κούρασή μου (και η βαβούρα που έχω στο κεφάλι αυτήν την ώρα), ο πραγματοποιούμενος ΣΔ στο γήπεδό σου είναι:

102,53/1244, οκ?

 

μ' αυτόν τον ΣΔ μάλλον πρέπει να υπολογίσεις την έκταση γης σου...

 

 

θέτω κι ένα ερώτημα:

ο ψιλός κύριος μπορεί να δηλώσει ότι η κατοικία που μένει είναι α' κατοικία, εφόσον δεν έχει άλλο σπίτι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.