Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μία ερώτηση για επιβεβαίωση...

Πάνω στο τοπογραφικό γράφει ΣΔ=3 και %καλυψης=70%

Αν διαρέσω την καλυπτόμενη επιφάνεια με το εμβαδόν οικοπέδου βγαίνει 0.7.

Για να βρω έκταση γής διαιρώ με το 3;

 

Και μία δεύτερη ερώτηση επειδή είμαι εκτός Αθηνών...

Το Παγκράτι σε ποια πολεοδομία υπάγεται;

Ξέρει κανείς εαν ζητάνε κάτι περίεργο εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια διαφορά (θετική ή αρνητική) αν στην ημερομηνία μετατροπής της χρήσης βάλω το 2007 αντί του 2001? (οικ.άδεια βγήκε το 1999, σύνδεση με Δεη το 2001)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Έχει μήπως κανέις σας πρόσφατη εμπειρία από την πολ. Αγ. Παρασκεύης;

Ξέρω ότι μέχρι πριν λίγο καιρό τουλάχιστον, για ημιυπαίθριους δεχόντουσαν καθημερινά εκτός Τρίτης, γνωρίζει κανείς αν έχει αλλάξει κάτι σε αυτό;

Τι ώρα πρέπει να πάει κανείς το πρωί για να ξεμπερδέψει εντός της ημέρας;

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα διαμέρισμα την επικαρπία έχουν οι γονείς και την ψιλή κυριότητα ο γιός ( η μεταβίβαση έγινε πριν 1 έτος περίπου ). Για τους γονείς είναι α΄κατοικία. Ο γιός έχει άλλο ένα διαμέρισμα στο ονομά του στο οποίο και μένει, δεν το έχει δηλώσει ως α΄κατοικία. Μπορεί να δηλωθεί το διαμέρισμα που έχει την ψιλή κυριότητα για ένα περίπου 1 έτος ως α΄κατοικία?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με το αστυνομικό τμήμα που βάζουμε στην αίτηση από τους μισούς ακούω οτι μπαίνει το τμήμα που εκδόθηκε η ταυτότητα κ αλλοι λένε οτι μπαίνει αυτο του ακινήτου....

 

rocknrolla εκταση γης = τμ ΗΧ / ΣΔ

castor troy και εγω προτιμω να βάζω πρόσφατες ημερομηνίες.. δεν ξέρεις τι θα γινει στο μελλον. ρωτα τους ιδιοκτήτες αν συμφωνούν ετσι κι αλλιως αυτοι το δηλώνουν

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα διαμέρισμα την επικαρπία έχουν οι γονείς και την ψιλή κυριότητα ο γιός ( η μεταβίβαση έγινε πριν 1 έτος περίπου ). Για τους γονείς είναι α΄κατοικία. Ο γιός έχει άλλο ένα διαμέρισμα στο ονομά του στο οποίο και μένει, δεν το έχει δηλώσει ως α΄κατοικία. Μπορεί να δηλωθεί το διαμέρισμα που έχει την ψιλή κυριότητα για ένα περίπου 1 έτος ως α΄κατοικία?

 

Διαβασε το συμβολαιο της γονικης παροχης...

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα διαμέρισμα την επικαρπία έχουν οι γονείς και την ψιλή κυριότητα ο γιός ( η μεταβίβαση έγινε πριν 1 έτος περίπου ). Για τους γονείς είναι α΄κατοικία. Ο γιός έχει άλλο ένα διαμέρισμα στο ονομά του στο οποίο και μένει, δεν το έχει δηλώσει ως α΄κατοικία. Μπορεί να δηλωθεί το διαμέρισμα που έχει την ψιλή κυριότητα για ένα περίπου 1 έτος ως α΄κατοικία?

 

δυστυχώς δεν μπορεί να το δηλώσει ως πρώτη κατοικία, αφού μένει αλλού...

 

edit: συμπέσαμε, συνάδελφε salpigoal :). Τι περιμένεις, όμως, να λέει το συμβόλαιο; Αφού ο άνθρωπος βάζει άλλη διεύθυνση στην φορολογική του δήλωση...

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δεν μπορεί να το δηλώσει ως πρώτη κατοικία, αφού μένει αλλού...

 

 

Και εδώ κάπου θα ξαναρωτήσω: έχω ένα διαμέρισμα στην Αθήνα για το οποίο είχα πάρει απαλλαγή Α' κατοικίας (είτε με άμεση αγορά σαν έτοιμο από κατασκευαστή, είτε με επιτόκιο δανείου Α' κατοικίας έχτισα σε οικόπεδο που αγόρασα). Βρήκα δουλειά πέρυσι το καλοκαίρι για 2 χρόνια και πήγα και νοίκιασα στην Πάτρα διαμέρισμα για να μείνω. Το της Αθήνας το νοίκιασα σε άλλον. Το Ε1 μου, εννοείται ότι και πέρυσι αλλά και φέτος, θα βάλω τα στοιχεία του διαμερίσματος στην Πάτρα (γιατί εκεί μένω) και το δικό μου ιδιόκτητο στην Αθήνα προφανώς θα το δηλώσει ο ενοικιαστής μου στο δικό του Ε1 εφόσον εκεί μένει. Δε μπορώ να ρυθμίσω τον ημιυπαίθριό μου επειδή δεν το αναφέρω στο Ε1; Από που προκύπτει ότι πρέπει να τους πηγαίνουμε Ε1 για να αποδείξουμε ότι είναι Α' κατοικία το δηλούμενο για ρύθμιση; Από που προκύπτει ότι από το Ε1 βγαίνει καν συμπέρασμα περί Α' κατοικίας;

Link to comment
Share on other sites

κοίτα,

όταν έχεις μόνο ένα σπίτι στην ιδιοκτησία σου, το οποίο μάλιστα έχει πάρει απαλλαγή ως πρώτη κατοικία, είναι η πρώτη σου κατοικία.

Αν έχεις 10 ακίνητα τι θα κάνεις; θα δηλώνεις κατά περίπτωση ως πρώτη σου κατοικία όποιο σε βολεύει κάθε φορά;

 

Φυσικά και δεν ζητιέται φορολογική δήλωση. Τα πρόστιμα όμως πάνε εφορία. Λες τα αητόπουλα που καραδοκούν να κάνουν εισπράξεις να μην το διασταυρώσουν;

 

έτσι απλά σκέφτομαι.

 

edit: εξ άλλου, στη συγκεκριμένη περίπτωση, ο ιδιοκτήτης έχει μόνο ψιλή κυριότητα και στο συγκεκριμένο μένει ο επικαρπωτής -πώς θα το δηλώσει κι αυτός ως πρώτη κατοικία;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.