Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

Κανονικά το πρόστιμο αποστέλεται στους ιδιοκτήτες αλλά στην πολεοδομία Συγγρού λένε οτι πάμε εκεί :confused:

 

Είναι υποχρέωσή τους να στείλουν το πρόστιμο στον ιδιοκτήτη. Το έκανε προχθές η Δήμου Αθηναίων σε πελάτη μου (παρά το ότι μου έλεγαν τα δικά τους περί "περαίωσης" κλπ. όταν ζήτησα αντίγραφο της αίτησης γιατί η δουλειά μου εμένα τελείωσε στην πληρότητα). Το θέμα είναι βέβαια ότι πρέπει να προσκομιστούν στη συνέχεια και μετά την πληρωμή του προστίμου τα παραστατικά για την περαίωση πίσω στην πολεοδομία (απαράδεκτο κατά τη γνώμη μου-ο κωδικός πληρωμής τι εξυπηρετεί τότε; ). Εκεί όμως αν θέλεις (και ανάλογα τι έχεις συμφωνήσει) κάνεις ακόμα μια αβαρία και εξυπηρετείς τον πελάτη σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@gx24

αυτό το λόγο έχουν οι θεματικές κατηγορίες. να βρίσκουμε αυτά που ζητάμε πιο εύκολα.

αν λοιπόν έψαχνες στο κατάλληλο σημείο θα το έβρισκες.

(Σελίγο θα κανω το link υπογραφή :))

 

@africa

για 233ε έρχονται στο γραφείο και τους κάνω την ΤΕ κ τους χαιρετώ με το mouse στο χέρι. ούτε πάω ούτε τιποταλλο

αν εχω συμφωνησει στην αμοιβη μ και την διαδικασία τοτε ναι παω να το παρω το πρόστιμο.

Ότι συμφώνησες

Link to comment
Share on other sites

@tpanag Δεν έχω συμφωνήσει τίποτα αφού ήξερα οτι σύμφωνα με τη διαδικασία τους στέλνουν το πρόστιμο... Αλλά γενικά νομίζω πολλά έκανα (και το μετάνιωσα) οπότε άς κάνουν και τίποτα μόνοι τους . Αυτοί είναι ικανοί να μου πούν να πάω και στην τράπεζα να τους πληρώσω το πρόστιμο :shock:

 

@jbosdas πολύ καλά έκανες. Για 233 ευρω... (και να ζητάνε και έκπτωση απο πάνω :shock:)

 

Βασικά θέλανε να μην ασχοληθούν αυτοί καθόλου (:rolleyes:)... Τους πήρα τα παράβολα, κατέθεσα τις αμοιβές μόνη μου, ουτε μια αίτηση δεν γράψανε... πηγαινοερχόμουν για τις αιτήσεις....Οκ , για την υπόλοιπη ζωή μου θα ασχολούμαι δηλαδή με τον ημιυπαίθριο τους?? :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Έχοντας μια περίπτωση όπου ο ψιλος κύριος είναι ανήλικος (12 χρονων) με ΑΦΜ και έχοντας ήδη διαβάσει τα παλιότερα μηνύματα σχετικά με το θέμα (όπως και του Tpanag στο 501 όπως επίσης και πιο πρόσφατα με διαφορετικές απόψεις), ήθελα να ρωτήσω αν έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον πρόσφατα και ποιος υπέγραψε αίτηση και υπεύθυνες δηλώσεις.

Θα πάω στην πολεοδομία την δευτέρα αλλά να μην το σκέφτομαι το Σαββατοκύριακο.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παρατάθηκε η κατάθεση φακέλων μέχρι τις 28/02/2011;

 

Το άκουσα στις ειδήσεις και το διάβασα και εδώ.

 

Ξέρει κανείς τίποτε σχετικό; Ισχύει; (Θα μου πείτε αν δεν το πει και το ΥΠΕΚΑ...)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω δύο πράγματα:

 

1. πρόκειται για ημιυπαίθριο στον οποίο έχει ψιλή κυριότητα το παιδί και επικαρπία ο πατέρας, αλλά από κεκτημένη ταχύτητα ο πατέρας (επικαρπωτής) έχει ήδη πληρώσει το παράβολο στην εφορία στο δικό του όνομα. Θα υπάρξει πρόβλημα αν καταθέσω τα παράβολα μόνο στο όνομα του επικαρπωτή? Στα υπόλοιπα χαρτιά αναφέρω τον ψιλό κύριο ως αιτούντα και σε παρένθεση τον επικαρπωτή

 

2. αν απαραίτητα πρέπει να αναφέρεται στο παράβολο το όνομα του ψιλού κυρίου γνωρίζετε αν γίνεται αλλαγή εύκολα?

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

2. αν απαραίτητα πρέπει να αναφέρεται στο παράβολο το όνομα του ψιλού κυρίου γνωρίζετε αν γίνεται αλλαγή εύκολα?

 

ευχαριστώ!

 

Το παράβολο έπρεπε να έχει κοπεί στο ΑΦΜ του αιτούντα. Αιτών πρέπει να είναι ο ψιλός κύριος, κατά συνέπεια το παράβολο που κόπηκε στο όνομα του επικαρπωτή, δυστυχώς πάει χαμένο...

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν βρίσκουμε την κάτοψη των αρχιτεκτονικών , μπορούμε να πάμε την κάτοψη των υδραυλικών η της πυροπροστασίας ας πούμε ?

 

Αλλωστε η δήλωση του ιδιοκτήτη περί αληθείας των σχεδίων νομίζω ότι τον καλύπτει .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.