Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα σύνταξης τοπογραφικών διαγραμμάτων


Recommended Posts

Πουθενά και σε κανένα σύστημα δεν έχεις δικαίωμα να εξαρτηθείς .

Εξάρτηση μόνο στο στρατό μπορείς να έχεις .

Δεν παίζουμε με τις λέξεις . Α! δεν είπες Hatt . Φτου και το πατάω .

Και αποκτώ δικαίωμα σε Hatt. Υπάρχει νομοθεσία και συγκεκριμένα δικαιώματα .

 

Όσο και αν σου φαίνεται περίεργο γίνονται τοπογραφικά σε ΕΓΣΑ 87 για συμβόλαια με κάθε προδιαγραφή . Και δεν δίνονται μόνο υπογεγραμμένα σκαριφήματα που με το ζόρι έχουνε διαστάσεις .

 

Πλέον οι πολεοδομίες ελέγχουν δικαιώματα σύνταξης τοπογραφικής μελέτης . Στάλθηκε εγκύκλιος .

 

Δεν είναι το ζήτημα τι μας αρέσει αλλά να τηρούνται και να διασφαλίζονται τα νόμιμα δικαιώματα . Κατά τη γνώμη μου η δημιουργία μιας εξειδικευμένης σχολής αυτόματα πρέπει να την καθιστά μοναδική στα δικαιώματα της .

Αυτό είναι προσωπική άποψη όμως . Επομένως ,ας σεβαστούμε τα υφιστάμενα νόμιμα δικαιώματα .

 

Και μόνο που σαν εναλλακτική λύση βρήκες την UTM αποδυκνείει γιατί ορθά ο νομοθέτης δε σου έδωσε δικαίωμα υπογραφής εξαρτημένου τοπογραφικού.

 

Δε βάλλω μόνο εγώ αλλά όλος ο ΣΑΤΜ για την τήρηση αμοιβών και δικαιωμάτων από μη έχοντες το δικαίωμα .

 

"Εαν τυχαινε να σπουδασω Α.Τ.Μ." από Kane

Ας μπει μια σειρά επιτέλους γιατί μόνο τυχαίο δεν είναι τι σπούδασε ο καθένας μας .

Link to comment
Share on other sites

Και συμπληρώνοντας τον thomas αν πω ότι δεν υφίσταται "ανεξάρτητο" τοπογραφικό διάγραμμα. Άσε τι κουταμάρες κάναμε τόσα χρόνια. Πέραν των διπλωματουχων ΑΤΜ, ΠΜ και πτυχιούχων Τοπογράφων ουδείς άλλος έχει δικαίωμα σύνταξης τοπογραφικών. (τελεία).

Δεν είναι κακία, δεν έχω όρεξη να ανοίξω καυγά, απλά δυστυχώς το ψωμί λιγόστεψε, μαζί του η ανοχή και ήρθε η ώρα να μπει (και θα μπει) τάξη στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

η εξάρτηση ενός τοπογραφικού διαγράμματος (ΕΓΣΑ 87 ή ΗΑΤΤ) δεν αποτελεί αυτοτελή τριγωνισμό .Αυτοτελή τριγωνισμό κάνουμε όταν θέλουμε να ορίσουμε ένα νέο επίσημο τριγωνομετρικό σημείο (ΓΥΣ), (ΟΚΧΕ) και την διόρθωση αυτού με την μέθοδο των ελάχιστων τετραγώνων. Με λίγα λόγια αν σου ζητήσουν (αφορά εργασία του κρατους ΓΥΣ ή μελετών του δημοσίου ΟΚΧΕ ) να ιδρύσεις νέο τριγωνομετρικό σημείο της ΓΥΣ η του ΟΚΧΕ ναι τότε δεν μπορείς να το υπογράψεις ως πολιτικός μηχανικός τε ούτε σαν τοπογράφος μηχανικός (ΒΔ 72).εν αντιθέση η εξάρτηση ενός τοπογραφικού διαγράμματος από το υπάρχον τριγωνομετρικό δίκτυο της ΓΥΣ η του ΟΚΧΕ δεν αποτελεί αυτοτελή τριγωνισμό.Αποτελεί απλή πολυγωνομετρία.

Επομένος τοπογραφικό διάγραμμα από το υπάρχον τριγωνομετρικό δίκτυο μπορείς να το υπογράψεις , είτε είσαι πολιτικός μηχανικός τε είτε είσαι τοπογράφος μηχανικός τε.

Link to comment
Share on other sites

Το τοπογραφικό διάγραμμα που συντάσσεται με τις ισχύουσες προδιαγραφές, είτε είναι εξηρτημένο είτε όχι, έχουν δικαίωμα να το συντάσσουν μόνο αυτοί που οι κανονιστικές διατάξεις που ισχύουν σήμερα ορίζουν. Και αυτοί είναι οι Διπλωματούχοι Αγρονόμοι Τοπογράφοι Μηχανικοί, οι Διπλωματούχοι Πολιτικοί Μηχανικοί των Πολυτεχνείων και των Πολυτεχνικών Σχολών και οι Πτυχιούχοι των τμημάτων Τοπογραφίας και Γεωπληροφορικής & Τοπογραφίας των ΑΤΕΙ.

Κάποιος έχει πτυχίο από τμήμα Πολιτικών Έργων Υποδομής ή από τμήμα Πολιτικών Δομικών Έργων.

Με ποια επιχειρήματα μπορεί να συντάσσει οποιοδήποτε τοπογραφικό διάγραμμα.

Και γιατί να το συντάσσει ; Γιατί δεν έχει άλλη δουλειά; ή γιατί είναι εύκολο να το συντάσσει; Και είναι πραγματικά εύκολο να συντάξεις ένα τοπογραφικό διάγραμμα;

Και ο καθένας μπορεί να ασκεί επάγγελμα σε οποιοδήποτε πεδίο μόνο με την αντίληψη ότι κάτι είναι εύκολο;

εύκολο είναι για μένα να είμαι δάσκαλος στο δημοτικό ή καθηγητής στο γυμνάσιο ή να βγάζω ακτινογραφίες ή να δίνω νομικές συμβουλές (μπορώ να βγάλω στην ανάγκη και χαλασμένα δόντια).

Θα γυρίσουμε την εποχή πριν 200 χρόνια όπου ο κάθε επαγγελματίας ασκούσε το επάγγελμα του ως εμπειροτέχνης. Αλλά και τότε ο κάθε ένας έκανε το επάγγελμα που είχε εμπειρία και ήξερε καλά και όχι όποιο θεωρούσε αυτός εύκολο ή προσοδοφόρο περιστασιακά.

Και μία παρατήρηση για τον επαγγελματικό τίτλο Πολιτικός Μηχανικός Τ.Ε. Γιατί δεν χρησιμοποιείται το τίτλο του πτυχίου το οποίο σας απένειμε η αντίστοιχη σχολή σας;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε 2016,

το "πολιτικός μηχανικός δομικών έργων" και "πολιτικός μηχανικός συγκοινωνιακών κ υδραυλικών έργων" δόθηκαν από Ιδρυμα Τεχνολογικής Εκπαίδευσης εξ ού προκύπτει και το Τ.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Και συμπληρώνοντας τον thomas αν πω ότι δεν υφίσταται "ανεξάρτητο" τοπογραφικό διάγραμμα. Άσε τι κουταμάρες κάναμε τόσα χρόνια. Πέραν των διπλωματουχων ΑΤΜ, ΠΜ και πτυχιούχων Τοπογράφων ουδείς άλλος έχει δικαίωμα σύνταξης τοπογραφικών. (τελεία).

Δεν είναι κακία, δεν έχω όρεξη να ανοίξω καυγά, απλά δυστυχώς το ψωμί λιγόστεψε, μαζί του η ανοχή και ήρθε η ώρα να μπει (και θα μπει) τάξη στο θέμα.

 

 

Έχεις απόλυτο δίκιο, το θέμα έχει συζητηθεί πολλές φορές, τα δικαιώματα είναι σαφώς καθορισμένα (καλώς ή κακώς αυτά είναι), όποιος θέλει να έχει περισσότερα δικαιώματα ας πάει να δώσει κατατακτήριες σε άλλη σχολή.

 

Σύμφωνα με το Ν.4663/1930 οι ΑΤΜ και οι ΠΜ έχουν πλήρη δικαιώματα σύνταξης τοπογραφικών διαγραμμάτων ενώ περιορισμένα δικαιώματα έχουν οι πτυχιούχοι πολιτικοί υπομηχανικοί και μετά την ίδρυση των ΤΕΙ μόνο οι πτυχιούχοι τοπογράφοι ΤΕ.

Βλέπετε και ΒΔ769/1972

Οι Αρχιτέκτονες έχουν δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικών μόνο αν είναι επαρκής η χρήση κορδέλας (γνωμοδότηση εισαγγελίας πρωτοδικών Αθηνών 1/12-01-1979).

 

Λοιπόν, αρκετά με αυτές τις κουβέντες...

 

"Εαν τυχαινε να σπουδασω Α.Τ.Μ." από Kane

Ας μπει μια σειρά επιτέλους γιατί μόνο τυχαίο δεν είναι τι σπούδασε ο καθένας μας .

 

Και επίσης δεν είναι τυχαία τα πράγματα που μάθαμε σε κάθε σχολή και με ποιο τρόπο πήραμε το ρημάδι που έχουμε κορνιζάρει στα γραφεία μας...

 

ΥΓ Ποτέ δεν θεώρησα σωστό να αντιπαρατίθεμαι με αποφοίτους ΤΕΙ και δεν θα το κάνω, αλλά πρέπει να τηρούμε κάποιους νόμους αυτοί που είναι...

Link to comment
Share on other sites

Spam : Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία εκτός κι αν είναι η πεθερά σου!!!

Σύνταξη ... θα πάρεις!!! Αν θα ζεις είναι το θέμα με αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Οι συνάδελφοι δομ. ΤΕ καλά κάνουν και συντάσουν Τοπογρ. Διαγράμματα. Βγάζουν μεροκάματο. Κάθε συζήτηση με αυτούς δεν έχει κανένα νόημα.Το πρόβλημα είναι στους συναδέλφους Μηχανικούς των Υπηρεσιών που δεν εφαρμόζουν τους νόμους. Αν τους τα επέστρεφαν πίσω, τότε μόνο θα τελείωνε μια για πάντα το θέμα. Οι παρατήρηση, μάλιστα έντονη, πρέπει να γίνεται στους ΥΠΑΛΗΛΛΟΥς ΤΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ. Αυτοί είναι η ρίζα του προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι nbr γιατί αν εσύ π.χ, υπογράψεις στατικά 5όροφης ή Η/Μ σε κανένα πολυόροφο και γίνει η στραβή, θα χάσεις την άδειά σου από το ΤΕΕ. Ανεξάρτητα με το τι και αν θα πάθει ο υπάλληλος που τα δέχτηκε (σιγά μη γίνει τίποτα). Οι συνάδελφοι ΤΕ όμως, παίζουν εκ του ασφαλούς. Το ΤΕΕ δεν έχει αρμοδιότητα πάνω τους για πειθαρχικό. Μήπως θα τους τραβήξει το αυτί ο σοβαρός φορέας που λέγεται ...ΕΕΤΕΜ; Ας γελάσω...

Εγώ από την ερχόμενη Δευτέρα ξεκινάω νταβαντούρια. Έχω 2 Δομικών Έργων για αρχή. Οι συνάδελφοι που μου τους "έδωσαν" φοβούνται μη χάσουν τη "συνεργασία". Δεν πειράζει, θα μπω εγώ μπροστά και θα αναλάβω εγώ το ρόλο του "Δον Κιχώτη" που δε με νοιάζουν τέτοιου είδους "συνεργασίες" και βλέπω μπροστά μου απλά κάποιους που τρώνε στεγνά το ψωμί μου. Τηλέφωνο πρώτα στον "συνάδελφο" για προειδοποίηση και αν δεν καταλάβει, ξεκινάμε με τα νόμιμα. Τελείωσε το παραμύθι.-

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε tpanag θα σε παρακαλούσα, να αναβάλεις τις ενέργειες που αναφέρεις και με νηφαλιότητα να το ξανασκεφτείς.

Στο ζήτημα των επαγγελματικών θεμάτων είναι άλλο ζήτημα το δίκαιο και το νόμιμο των απόψεων που εκφράζουμε όλοι μας και άλλο ζήτημα να αρχίζουμε να ενεργούμε ατομικά και μάλιστα προσωπικά κατά συναδέλφων.

Οι οποίοι είναι και αυτοί θύματα του στρεβλού συστήματος της εκπαίδευσης στα Πολυτεχνεία και στα ΤΕΙ, την παραγωγή ψευδαισθήσεων για το αντίκρισμα των σπουδών κτλ.

Και μάλιστα με τρόπο που δεν ταιριάζει στον επαγγελματισμό, την δημοκρατικότητα και το ήθος που από παράδοση έχουν να επιδείξουν οι διπλωματούχοι μηχανικοί.

Υπάρχουν συνδικαλιστικά και επαγγελματικά όργανα τα οποία μπορούν να προχωρήσουν στην υπεράσπιση εφαρμογής των διατάξεων και της νομοθεσίας σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα και αποτελεσματικά και χωρίς αντιπαραθέσεις και οξύνσεις που εκτιμώ ότι στη σημερινή συγκυρία δεν θα βοηθήσουν σε θετική κατεύθυνση. Ήδη ο ΠΣΔΑΤΜ έχει ξεκινήσει μεθοδευμένα έγγραφα και επαφές με υπηρεσίες με πολύ καλή ανταπόκριση.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.