Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όρια χειμάρρου


Recommended Posts

Έχεις δίκιο DIMITRIS80, τι μετρητική πληροφορία να πάρεις από ένα χάρτη κλίμακας 1:10000???

Ωστόσο εγώ για τον καθορισμό της γραμμής της ζώνης προστασίας ΠΕΠ δεν σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω το χάρτη. Αντίθετα,σκεφτόμαι - σύμφωνα με το ΦΕΚ του ΓΠΣ - να φέρω τη γραμμή της ΠΕΠστα 20μ. από τη βαθιά γραμμή του ρέμματος, την οποία έχω μετρήσει στο ύπαιθρο. (για το υπόψη ρέμα η ζώνη προστασίας ΠΕΠ ορίζεται στα 20μ. εκατέρωθεν της βαθιάς γραμμής του ρέμματος σύμφωνα με το ΦΕΚ)

 

Άλλωστε, και διορθωσέμε με αν κάνω λάθος, στο Τοπογραφικό πρέπει να γράψω:

Α) ότι τμήμα της ιδιοκτησίας βρίσκεται εντός ΠΕΠ ενώ το υπόλοιπο στην περιοχη παραγωγικής δραστηριότητας (βιομηχανική - βιοτεχνική χαμηλής και μέσης όχλησης Β Μ-Χ) σύμφωνα με το ΓΠΣ του Δήμου &

Β) για τη διασφάλιση των συμφερόντων του πελάτη μου το εμβαδόν της ιδιοκτησίας που βρίσκεται εντός περιοχής ΠΕΠ και το εμβαδόν της ιδιοκτησίας που βρίσκεται εντός Β Μ-Χ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια χαρά ακούγεται, και αφού περιγράφεται ο τρόπος με τον οποίο τίθεται το όριο ΠΕΠ στο ΦΕΚ, μάλλον καλυμμένος είσαι!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συναδελφοι μπορεί κάποιος να μου πει πότε ένα ρέμα είναι οριοθετημένο???

Ποιος βγάζει αυτές τις αποφάσεις σχετικά με τα ρέματα και που μπορώ να βρω πότε ένα ρέμα είναι οριοθετημένο???

 

Post#2

 

Χρησιμοποιούμε την αναζήτηση. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, DOOM

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει γίνει η οριοθέτηση τότε θα έχει δημοσιευθεί και το ΦΕΚ. Πληροφορίες θα βρεις στην ΤΥΔΚ και στην περιφέρεια. Για το ερώτημά σου υπάρχουν κι εδώ στο φόρουμ πολλά θέματα, για το πότε ένα ρέμα είναι οριοθετημένο.

Link to comment
Share on other sites

Η οριοθέτηση των ρεμάτων θεσπίστηκε με τον ν. 880/79 και, στη συνέχεια, ορίστηκαν οι κανόνες δόμησης κοντά σε ρέματα με τον Κτιριοδομικό Κανονισμό (ΥΑ 3046/304/1989, ΦΕΚ 59/Δ/1989).

 

Τα ρέματα, συνήθως, οριοθετούνται υποχρεωτικά όταν περιλαμβάνονται στην έκταση που πολεοδομείται για την ένταξή της σε σχέδιο πόλης.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

συνάδελφοι μήπως μπορείται να μου πείτε ,άν είναι δυνατόν μετά απο χάραξη προσωρινής οριογραμμής του ρέματος απο την τοπογρ. υπηρ. της πολεοδομίας που αναφέρει ότι δεν απαιτούνται τεχνικά έργα παρά μόνο η συντήρηση της ήδη υπάρχουσας ξερολιθιάς σε 2 σημεία του ενός μέτρου, μπορεί να εκδοθεί οικοδομική άδεια με απόσταση του κτιρίου απο την προσωρινή οριογραμμή του ρέματος 5,00 μ.? δεδομένου ότι δεν μπορεί να τηρηθεί η απόσταση των 10 μ. ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εάν το ρέμα (χείμαρος) είναι διευθετημένο μπορείς να πάς στην γραμμή διευθ/σης.

Άν υπάρχει τεχνικό έργο αλλά το ρέμα δεν είναι διευθετημένο και το τεχνικό έργο αναγνωρίζεται απο την ΔΤΥ της Νομαρχίας πας στα 10μ.

Άν δεν υπάρχει τεχνικό έργο πας στα 20μ με την επιφύλαξη ύπαρξης Ζ.Ο.Ε. στην περιοχή που μπορεί να στο ορίζει ακόμη και στα 100 μ.

Link to comment
Share on other sites

Εάν το ρέμα (χείμαρος) είναι διευθετημένο μπορείς να πάς στην γραμμή διευθ/σης.

 

τι εννοεις??

Διευθετημενο = οριστικη ή προσωρινη ορριογραμμη + τεχνικο εργο...

Αρα πας στα 10μ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.