Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλάζει από 1-6-2010 ο τρόπος εξόφλησης τιμολογίων αξίας 3.000 ευρώ και άνω


myri

Recommended Posts

Και η επόμενη σκέψη: Που ξέρει ο μελλοντικός έλεγχος ποιος έκανε την κατάθεση της αμοιβής στην τράπεζα?

 

Συμπέρασμα δικό μου: Δεν απαιτείται επιταγή για την πληρωμή αμοιβής μας για έκδοση οικοδομικής άδειας ή τέλος πάντων όταν κοπεί εντολή πληρωμής από το ΤΕΕ, αφού αυτή κατατίθεται στην ΕΤΕ από τον πελάτη.

 

Εγώ μέχρι τώρα κατέθετα πρώτα τα χρήματα στον ταμιευτηρίου και από εκεί έκανα ανάληψη και κατάθεση της αμοιβής (ταυτόχρονα οι πράξεις) για να έχω έλεγχο. Έτσι όμως φαίνεται ότι τα χρήματα τα κατέθετα εγώ και όχι ο πελάτης στον λογαριασμό όψεως. Από εδώ και πέρα δεν θα το κάνω ξανά (αρκεί να βρω τον πελάτη που θα μου δώσει τα χρήματα :( )

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τις πληρωμές άνω των 1500€ τις κάνω μέσω e-banking. Ούτε ουρές να χάνω τον χρόνο μου ούτε ο κίνδυνος να με κλέψουν.

Τυπώνω μετά το παραστατικό και αυτό ήταν.

 

Αν σε κάποιον έλεγχο η εφορία δεν μου τα δεχτεί θα πάω δικαστικά. Τι διαφορά έχει αν τυπώσει το παραστατικό ο εκτυπωτής της τράπεζας από το να το τυπώσω στον δικό μου;

Link to comment
Share on other sites

Η διάταξη δεν έχει υπόψη την την διαδικασία με την εντολή πληρωμής και αυτό είναι λογικό. Η εντολή είναι κάτι που αφορά το ΤΕΕ και τα μέλη του.

 

Το πνεύμα του νόμου είναι, να αφήνουν ίχνη οι μεγάλες συναλλαγές και να ελεγχθεί το μαύρο χρήμα.

 

Στην περίπτωση μας τώρα και για την έκδοση οικοδομικής άδειας, οι συνολικές καταθέσεις στην τράπεζα, έτσι και αλλιώς αντιστοιχούν σε τιμολόγιο/τιμολόγια που κόβουμε.

 

Τώρα έχοντας λίγο στο μυαλό τον τρόπο λειτουργίας της εφορίας, εγώ σκέφτομαι να κάνω τα εξής:

 

Κατάθεση στην ΕΤΕ με αιτιολογία το ονοματεπώνυμο του πελάτη και πιθανόν κάποιο στοιχείο της εργασίας.

ΑΠΥ με ίδια ημερομηνία. Πήρες λεφτά, άρα πρέπει να κόψεις ΑΠΥ. Αυτός είναι ο προβληματισμός μου. Μέχρι τώρα έκανες 1, 2 ή και παραπάνω καταθέσεις σε βάθος χρόνου, και έκοβες ένα τιμολόγιο στο τέλος ή περισσότερα για να διαχωρίσεις τις εργασίες λόγω συντελεστών. Τώρα και με τη λογική ότι σφίγγουν τα ζωνάρια και θέλεις να είσαι πιο τυπικός, το κάνεις ή όχι;...

ΦΕΜ εντός 15νθημέρου.

 

Θα ρωτήσω και τον λογιστή και βλέπουμε...

 

 

Προσωπικά τις πληρωμές άνω των 1500€ τις κάνω μέσω e-banking. Ούτε ουρές να χάνω τον χρόνο μου ούτε ο κίνδυνος να με κλέψουν.

Τυπώνω μετά το παραστατικό και αυτό ήταν.

 

Αν σε κάποιον έλεγχο η εφορία δεν μου τα δεχτεί θα πάω δικαστικά. Τι διαφορά έχει αν τυπώσει το παραστατικό ο εκτυπωτής της τράπεζας από το να το τυπώσω στον δικό μου;

 

Έχω κάνει τις πληρωμές για το ΕΣΠΑ μέσω e-banking. Αυτό που μου είπε φίλος ο οποίος είναι σύμβουλος για επιδοτούμενα κτλ είναι ότι το ΕΣΠΑ δεν δέχεται απλά το χαρτί αυτό, αλλά θέλει να το πας σε υποκατάστημα της τράπεζας και να σου το σφραγίσουν. Είναι πιο εύκολο να πλαστογραφήσεις ένα τέτοιο χαρτί, από ότι να πλαστογραφήσεις το 4πλουν της τράπεζας... Έτσι λένε...

Εγώ πάντως έχω να καθίσω σε ουρά τράπεζας πολύ πολύ καιρό... Τα κάνω όλα μέσω e-banking.

Link to comment
Share on other sites

Στο ebanking της εθνικής έχει κωδικό επιβεβαίωσης και μια διεύθυνση επαλήθευσης στο κάτω μέρος.

 

Μπαίνεις στην διεύθυνση επαλήθευσης (στο site της τράπεζας), βάζεις τον κωδικό και βλέπεις τα στοιχεία του παραστατικού. Αυτό δεν πλαστογραφείται.

 

update:

θυμάμαι λάθος. Χρονοσφραγίδα έχει.

Την διεύθυνση επαλήθευσης την έχει η βεβαίωση του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά εσύ καλά τα λες.

Υπάρχουν τέτοια εργαλεία για το εκκαθαριστικό, βεβαιώσεις κτλ κτλ.

 

Εμένα μου έτυχε να παίξω φάπες σε κατάστημα κινητής τηλεφωνίας, επειδή δε μου δέχονταν το εκκαθαριστικό (από τα κεντρικά τους, το είχε στείλει ο τύπος με φαξ, βάσει της διαδικασίας.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τις πληρωμές άνω των 1500€ τις κάνω μέσω e-banking. Ούτε ουρές να χάνω τον χρόνο μου ούτε ο κίνδυνος να με κλέψουν.

εμένα το μόνο που μου τη σπάει στο e-banking είναι που οι τ΄ρπεζες χρεώνουν ταρίφα 1,50ευρώ+ τη συναλλαγή

δηλ αντί να με επιβραβεύουν που γλιτώνουν προσωπικό κοιτούν να μας τ'αρπάξουν

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέχρι τώρα κατέθετα πρώτα τα χρήματα στον ταμιευτηρίου και από εκεί έκανα ανάληψη και κατάθεση της αμοιβής (ταυτόχρονα οι πράξεις) για να έχω έλεγχο. Έτσι όμως φαίνεται ότι τα χρήματα τα κατέθετα εγώ και όχι ο πελάτης στον λογαριασμό όψεως. Από εδώ και πέρα δεν θα το κάνω ξανά (αρκεί να βρω τον πελάτη που θα μου δώσει τα χρήματα :( )

 

erling αυτή την σκέψη έκανα και εγώ. Η κίνηση των λογαριασμών σου μπορεί να ερμηνευτεί σαν να πήρες κάποια χρήματα μαύρα και τα κατέθεσες ο ίδιος στον ταμιευτηρίου σου, στη συνέχεια τα ανέσυρες και παράλληλα την ίδια μέρα σου κατέθεσε κάποιος ιδιοκτήτης για έκδοση αδείας το ίδιο ποσό.

Κατόπιν συζητήσεως με κάποιον ελεγκτή πιστεύω διευκρινίζεται το θέμα, αλλά καλό είναι να μην πέζουμε πλέον με αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.