Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλάζει από 1-6-2010 ο τρόπος εξόφλησης τιμολογίων αξίας 3.000 ευρώ και άνω


myri

Recommended Posts

«Ειδικά για την απόδειξη της συναλλαγής από το λήπτη φορολογικού στοιχείου που αφορά αγορά αγαθών ή λήψη υπηρεσιών αξίας τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ και άνω απαιτείται η τμηματική ή ολική εξόφληση να γίνεται μέσω τραπεζικού λογαριασμού ή με επιταγή έκδοσης του λήπτη του στοιχείου
(είτε) η τμηματική (είτε) η ολική εξόφληση,

για εμένα σημαίνει, για συνολική συναλλαγή πάνω από 3000 η κάθε σχετική πληρωμή.

ποιο σωστό βέβαια θα ήταν να έγραφε : "η τμηματική καταβολή και η ολική εξόφληση" αλλά και έτσι νομίζω ότι είναι σαφές.

Link to comment
Share on other sites

Πληρωμη χωρις αποδειξη δεν νομιζω οτι υπαρχει..

 

Στην προκαταβολη κοβεις κανονικα ΑΠΥ και γραφεεις "προκαταβολη ταδε μελετης..."

 

Εγω αυτό κανω ....

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά όταν πας για οικοδομική άδεια και απαιτείται ΑΠΥ τι κάνεις;;

έχεις 2 αποδείξεις και η π΄ρωτη γράφει προκαταβολή και έναι πριν την εντολή πληρωμής;

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά όταν πας για οικοδομική άδεια και απαιτείται ΑΠΥ τι κάνεις;;

έχεις 2 αποδείξεις και η π΄ρωτη γράφει προκαταβολή και έναι πριν την εντολή πληρωμής;

 

Ναι ακρβως αυτο... Δεν νομιζω οτι ειναι κ πολυ σωστο..Αλλα θα μου πει καποιος γτ εκοψες ΑΠΥ??? Ας ειναι η ημερομηνια της ΑΠΥ πριν την εντολη πληρωμης(την οποια και κανεις δεν θα τκεκαρει).

Link to comment
Share on other sites

Εγω "κολλαω" στο άλλο!

Πως θα πείσω το πελατη να πάει σε τράπεζα να μου καταθέσει σε λογαριασμο τα χρήματα?

 

Πας και τα βαζεις εσυ..

 

Εγω δεν καταλαβα το εξης..

 

Την επιταγη τη βγαζω φωτοτυπια και τη κραταω?? Την προσκομιζω καπου?? Το ιδιο κ το αποκομμα της τραπεζας??

Το εχεις κανει αυτό?Δηλαδη παίρνω κανονικα τα λεφτα στο χέρι και τα καταθετω σε τραπεζικο μου λογαριασμο?

Ετσι γίνετε?

Link to comment
Share on other sites

Εγω "κολλαω" στο άλλο!

Πως θα πείσω το πελατη να πάει σε τράπεζα να μου καταθέσει σε λογαριασμο τα χρήματα?

 

.....α) Η διάταξη θα αφορά τους αγοραστές ( λήπτες στοιχείων ) και όχι τους πωλητές. Δηλαδή οι κυρώσεις αφορούν τον αγοραστή και όχι τον πωλητή....
του εξηγείς ότι η Εφορία από αυτόν θα ζητήσει να αποδείξει ότι σε πλήρωσε μέσω τραπέζης ή επιταγής, είναι λοιπόν δικό του το πρόβλημα και όχι δικό σου.

Εάν εισπράξεις και καταθέσεις εσύ στην Τράπεζα την αμοιβής σου, πρέπει να του δώσεις την απόδειξη γιατί αυτή πρέπει να βρίσκεται στα δικά του χέρια και όχι στα δικά σου

Link to comment
Share on other sites

Αν όμως την κατάθεση της αμοιβής στην τράπεζα την κάνει ο πελάτης, όπως δηλαδή ισχύει, τότε δεν υπάρχει ανάγκη επιταγής.

Ή κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

....η τμηματική ή ολική εξόφληση να γίνεται μέσω τραπεζικού λογαριασμού ή με επιταγή έκδοσης του λήπτη του στοιχείου.....
δεν κάνεις λάθος, το "ή" είναι διαζευκτικό.

αχ άτιμο μονοτονικό :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.