Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλάζει από 1-6-2010 ο τρόπος εξόφλησης τιμολογίων αξίας 3.000 ευρώ και άνω


myri

Recommended Posts

Σύμφωνα με το σύνταγμα κανένας νόμος δεν ισχύει αναδρομικά ΠΛΗΝ των φορολογικών, που μπορεί να ισχύσουν έως και από το προηγούμενο έτος.

 

Σαφώς και μπορεί να ισχύει ο σχετικός νόμος από ημερομηνία πριν την δημοσίευσή του αν κάθε τι λογιστικό θεωρείται ότι περιλαμβάνεται στην φορολογική νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που πληρώνομαι στο χέρι κάθε μήνα και κόβω απόδειξη παροχής κάθε τρίμηνο πρέπει πλέον να τα παίρνω σε επιταγή ή να μου τα τοποθετούν σε τραπεζικό λογαριασμό;

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει κανονικά αφού για τις συγκεκριμένες διατάξεις το άρθρο 90 άμα θυμάμαι καλά έλεγε ότι θα ισχύσουν 2 μήνες μετά την δημοσίευση του νόμου.

 

Γενικά αυτό που έχω καταλάβει ότι ισχύει είναι:

επιτηδευματίας προς επιτηδευματίας ποσό 3000,00€

επιτηδευματίας προς ιδιώτη ποσό 1500,00€

 

Το πρώτο βέβαια, ίσχυε και τα προηγούμενα χρόνια, με όριο όμως 15000,00€

 

Ναι kostassid, πρέπει να γίνεται πλέον με συναλλαγή που θα αφήνει ίχνος.

Link to comment
Share on other sites

Πως εκτιμάτε ότι θα επηρεάσει αυτό την οικοδομή;

Οι περισσότεροι πελάτες στη Αττική μπορούν να δικαιολογήσουν τα χρήματα για ανέγερση οικοδομής ή όχι (π.χ. εμπλεκόμενοι στην περίπτωση της Mizens :wink: ).

Link to comment
Share on other sites

Πας και τα βαζεις εσυ..

 

Εγω δεν καταλαβα το εξης..

 

Την επιταγη τη βγαζω φωτοτυπια και τη κραταω?? Την προσκομιζω καπου?? Το ιδιο κ το αποκομμα της τραπεζας??

Link to comment
Share on other sites

Την επιταγη τη βγαζω φωτοτυπια και τη κραταω?? Την προσκομιζω καπου?? Το ιδιο κ το αποκομμα της τραπεζας??
Ναι, όχι και ναι.
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις τα εξής μαζεμένα:

 

τιμολόγιο, φωτοτυπία της επιταγής, απόδειξη παραλαβής της επιταγής

ή

τιμολόγιο, μηχανογραφημένο απόκομμα τραπέζης.

Link to comment
Share on other sites

Η προκαταβολή έχει φορολογική ένοια? Και αναφέρω ένα παράδειγμα. Έστω κάνω μία δουλειά και ο πελάτης μου δίνει προκαταβολή π.χ. 5000 ε. Όταν τελειώσει η δουλειά του κόβω ένα τιμολόγιο π.χ. 7000ε (τα 5000ε μου τα έδωσε ήδη και μου δίνει άλλα 2000ε). Αυτά τα 7000ε θα πρέπει να κατατεθούν μέσω τραπέζης? Και πως θα γίνει αυτό (πρακτικά εννοώ) . Αφού ο πελάτης τα έχει ήδη δώσει τα 5000ε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.