Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοιχώματα διωρόφου


 

Recommended Posts

Και η παρ. 4 που λέει για 50%

 

Πάντως δεν δίνει σαφή απάντηση στο ερώτημα "ποιες τοιχοπληρώσεις θα συνυπολογισθούν".

Εκτός αν η φράση "Ετσι η μείωση κατά 50%, πρέπει να θεωρηθεί μόνο ως ένδειξη τάξης μεγέθους" μας καλύπτει εννοώντας πως θα συνυπολογισθούν όλες οι τοιχοπληρώσεις αλλά όχι επακριβώς.

Δεν ξέρω πως να το μεταφράσω....:-x

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 183
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Erling, δεν χρειάζεται να μεταφραστεί τίποτα. Και οι συνάδελφοι που δίνουν τις απαντήσεις ξέρουν το μπάχαλο σε ο,τι αφορά την φέρουσα ικανότητα των τοιχοπληρώσεων και γιαυτό επί της ουσίας δεν απαντούν (αν και θα μπορούσαν να είναι ειληκρινέστεροι). Κατά την γνώμη μου, όφειλε να περιλαμβάνει ο ΕΑΚ ορισμό του μαλακού ορόφου. Τότε τα προφανή ζητήματα, όπως αυτό του sundance θα λυνόντουσαν ευκολότερα.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, μία μικρή διαφορά στην αντοχή της τοιχοποιίας είναι δυνητικά αφορμή δημιουργίας μαλακού ορόφου(στην γενική περίπτωση πολυόροφων οικοδομών με τυπικό όροφο). Δεν χρειάζεται 50%. Εξάλλου, και ο ΕΑΚ στα σχόλια της §4.1.7.1α[1] υπονοεί ότι επί της ουσίας κάθε όροφος μπορεί να μετατραπεί σε μαλακό, εφόσον σε αυτόν ξεκινήσει και επεκταθεί η αστοχία των τοιχοπληρώσεων...

Link to comment
Share on other sites

Και η παρ. 4 που λέει για 50%

 

Πάντως δεν δίνει σαφή απάντηση στο ερώτημα "ποιες τοιχοπληρώσεις θα συνυπολογισθούν".

Εκτός αν η φράση "Ετσι η μείωση κατά 50%, πρέπει να θεωρηθεί μόνο ως ένδειξη τάξης μεγέθους" μας καλύπτει εννοώντας πως θα συνυπολογισθούν όλες οι τοιχοπληρώσεις αλλά όχι επακριβώς.

Δεν ξέρω πως να το μεταφράσω....:-x

 

Τα ερωτήματα είναι πολλά. Ποιές τοιχοποιίες, τι γίνεται με τα ανοίγματα, πρέπει να είναι ακριβώς στην ίδια θέση από όροφο σε όροφο κ.λ.π. Αρα απλά βάζεις τοιχώματα 1.50 για διώροφο, κατά την άποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

1,50μ σε διώροφο... είναι τραγικό συνάδελφοι! Φτιάχνουμε δηλαδή άκαμπτα κουτάκια και είμαστε "καθαροί". Νομίζω πως το κράτος μας υποτιμά σαν επιστήμονες! Είναι το μόνο που μπορώ να υποθέσω...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχουμε έναν κανονισμό που μας βάζει ένα καλούπι να δουλέψουμε.

Ο κανονισμός αυτός λέει

[4] Για την ελαχιστοποίηση των αβεβαιοτήτων στη μετελαστική αλληλεπίδραση του φέροντα οργανισμού με οργανισμό πλήρωσης που διαθέτει σημαντική ακαμψία, είναι σκόπιμη η επιλογή μικτού συστήματος πλαισίων και τοιχωμάτων σύμφωνα με την παρ. 4.1.4.2.β. Η επιλογή αυτή είναι υποχρεωτική όταν ο οργανισμός πλήρωσης έχει εκ σχεδιασμού ή είναι δυνατό να αποκτήσει στο μέλλον, ασυνέχεια σε έναν όροφο (π.χ. Pilotis ή καταστήματα χωρίς τοιχοπληρώσεις στο ισόγειο).

 

Στο άρθρο αυτό προστέθηκε η φράση

π.χ. Pilotis ή περιπτώσεις μείωσης του συνολικού μήκους των τοιχοπληρώσεων στην εξεταζόμενη οριζόντια διεύθυνση ως προς τον υπερκείμενο όροφο, κατά ποσοστό μεγαλύτερο του 50%

 

Σύμφωνα με τια αποφάσεις του ΟΑΣΠ δεν μένουμε στο ποσοτικό του 50% αλλά και στο ποιοτικό.

 

Άρα, άποψή μου, το αν θα χρησιμοποιήσουμε τοιχεία 1,50μ με nv>0.60 είναι θέμα απόδειξης προς τον ελεγκτή μηχανικό με χρήση των εργαλείων που έχουμε.

 

υγ1. είχα περίπτωση ισογείου θέσης στάθμευσης (3.00 x 8.00) και κατοικίας στον όροφο.

Κανονικά ήθελε nv>0.60, έβαλα τέτοιες τοιχοποιΐες στο ισόγειο ώστε να φτάσω το 50% του ορόφου. Και μέτρησα στα μήκη δρομικές και μπατικές.

 

υγ2. sundance ένα σχέδιο του ισογείου θα βοηθούσε νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Kαλά τα λές συνάδελφε...

 

Τώρα για την περίπτωση του κλειστού Χωρου Σταθμευσης, διαφωνώ κάθετα οτι η παρουσία του και μόνο συνιστά ύπρξη μαλακού ορόφου. Σίγουρα επιβαρρύνει τα γύρω υποστυλώματα και μπορεί να συνεισφέρει σε αστοχίες τους αλλά όχι σε φαινόμενο μαλακού ορόφου.

 

Η μέτρηση του 50% πρέπει να γίνεται μόνο σε τοιχοποιίες εντός πλαισίων Ο/Σ.

Link to comment
Share on other sites

el_cabron, νομίζω πως από την στιγμή που υπάρχει ασυνέχεια τότε είναι μαλακός, αλλά δεν θα μαλλώσουμε κιόλας... :)

 

Σε αυτό που λες για τα πλαίσια, εννοείται.

Ήμουν τυχερός γιατί είχα 3 πλαίσια, 0.00μ , 5.00μ και 8.00μ

Link to comment
Share on other sites

el_cabron, νομίζω πως από την στιγμή που υπάρχει ασυνέχεια τότε είναι μαλακός, αλλά δεν θα μαλλώσουμε κιόλας...

Ο μαλακός όροφος δεν προϋποθέτει την δημιουργία πλαστικών αρθρώσεων σε όλα -σχεδόν- τα κατακόρυφα στοιχεία; Έτσι νομίζω...

 

Ναι μεν θα έχεις ανάπτυξη πλαστικών αρθώσεων, θα είναι όμως τοπική και άρα δεν μπορούμε να μιλάμε για φαινόμενο μαλακού ορόφου το οποίο συνδέεται με την μερική ανάπτυξη ενός pancake effect στο ισόγειο.

 

Απόψεις συνάδελφοι;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο μαλακός όροφος δεν προϋποθέτει την δημιουργία πλαστικών αρθρώσεων σε όλα -σχεδόν- τα κατακόρυφα στοιχεία;

 

Όχι σχεδόν....σε ΟΛΑ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τα τοιχία δεν τα βάζουμε επειδή είμαστε κακοί επιστήμονες. Τα βάζουμε γιατί τα συνεργεία μας, οι εργολάβοι, οι μάντρες κ.τ.λ. δεν εγγυώνται ότι μπορούν να οπλίσουν σύμφωνα με τις διατάξεις του ικανοτικού κανονισμού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.