Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

Από τη στιγμή που εργάζεσαι στο δημόσιο από όσο γνωρίζω δεν έχεις δικαίωμα υπογραφής ιδιωτικού έργου (φαντάζομαι ότι με την πρόσληψή σου έχεις παραδώσει σφραγίδες -αν είχες), εκτός κάποιων περιπτώσεων που εξαρτώνται από τη σύμβαση με την δημόσια υπηρεσία που εργάζεσαι, κάτι για το οποίο ίσως θα έπρεπε να έρθεις σε συνεννόηση με την υπηρεσία σου.

Link to comment
Share on other sites

....

Θέλω να βγάλω άδεια εργασειών μικρής κλίμακας στην ιδιοκτησία μου που είναι διόρωφη οικοδομή εντός σχεδίου, για μικρή αποθήκη και περίφραξη

.....

....

 

Αν δεν κάνω λάθος άδειες μικρής κλίμακας δεν είναι υποχρεωτικό η υπογραφή μηχανικού.

 

Αρκεί η υπογραφή σου ως ιδιοκτήτη και να ξέρεις να συντάξεις σωστά τα απαιτούμενα. (τεχνικές εκθέσεις κλπ)

Ούτε υπάρχει απαίτηση κατάθεσης αμοιβής μηχανικού.

 

*****

Για τα υπόλοιπα επαγγελματικά δικαιώματα σου ως ΔΥ δεν έχω ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Τα σχεδια που απαιτουνται δεν θελουν υπογραφη μηχανικου?Ο ιδιοκτητης θα τα υπογραψει? Αμοιβες δεν απαιτουνται οχι ο μηχανικος!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν περιπτώσεις που δεν θέλει υπογραφή μηχανικού.

Ας πούμε αντικατάσταση κουφωμάτων στο ίδιο άνοιγμα.

Αλλά αμοιβή μηχανικού θέλει πάντα. Όχι η υπηρεσία αλλά η λογική.

 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως θέλει ο συνάδελφος, μάλλον θα χρειαστεί τοπογραφικό και αφού θέλει έγκριση από το Γεωργίας θα θέλει κατόψεις και όψεις.

Άρα θέλει μηχανικό.

Μπορεί βέβαια να ζητήσει από το υπηρεσιακό συμβούλιο την άδεια και το οποίο συνήθως την δίνει. Να πω την αλήθεια δεν έχω μάθει περίπτωση που να μην την δίνει.

 

Αν υπάρχει κανένας συνάδελφος Δ.Υ. ας ενημερώσει τον συνάδελφο την διαδικασία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Είμαι ΤΕ Τοπογράφος Μηχανικός και εργάζομαι στο δημόσιο.Θέλω να βγάλω άδεια εργασειών μικρής κλίμακας στην ιδιοκτησία μου που είναι διόρωφη οικοδομή εντός σχεδίου, για μικρή αποθήκη και περίφραξη.Έχω καταρχήν επαγγελματικό δικαίωμα να υπογράψω τέτοια άδεια και τι χρειάζεται προκειμένου να πάρω άδεια από το υπηρεσιακό συμβούλιο του υποργείου μου;

 

Αν κατάλαβα καλά, θέλεις να κατασκευάσεις μικρή αποθήκη και περίφραξη σε εντός σχεδίου οικόπεδο. Η άδεια μικρής κλίμακας δε σε καλύπτει. Πρέπει να εκδοθεί κανονική οικοδομική άδεια.

Για τα επαγγελματικά σου δικαιώματα, ούτε εγώ μπορώ να σου απαντήσω, αλλά αν έχεις το δικαίωμα να υπογράψεις τις μελέτες της άδειας, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα με την υπηρεσία σου. Για να είσαι πλήρως καλυμένος μπορείς να ζητήσεις και άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Σε όσες εργασίες δεν είναι απαιτητά νέα σχέδια δεν χρειάζεται υπογραφή μηχανικού. Καταθέτεις σχεδία επικυρωμένα αντίγραφα από τον Πολεοδομικό φάκελο. Τοπογραφικά, κατόψεις, τομές κλπ.

Την αίτηση μπορεί να την υπογράφει και ο ιδιοκτήτης φυσικά.

 

Είναι μεγάλο το φάσμα εργασιών αυτού του είδους.

Ενδεικτικά αναφέρω περισσότερα από 40 καταστήματα (πλήρη ανακαίνιση) τα τελευταία 2 περίπου χρόνια τα προχωρήσαμε με εργασίες μικρής κλίμακας.

Όχι μόνο σε μια πολεοδομία φυσικά.

 

Σε ότι αφορά τις αμοιβές μηχανικού είπα δεν είναι υποχρεωτική η διαδικασία κατάθεσης. Άρα ΤΕΕ έντυπα και σχετικά ΕΔ.

Σίγουρα ο κάθε μηχανικός ανάλογα το έργο ζητά την αμοιβή του.

Link to comment
Share on other sites

εξηγίστε μου κάποιος ρε παιδιά γιατί θα τρελαθώ...

 

για έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας σε αγροτεμάχιο (λιόφυτο) εκτος σχεδίου,

για την περίπτωση 8 (κατασκευή λιθόκτιστης κεραμοσκεπούς αποθήκης στα καλιεργούμενα αγροκτήματα ...),

οταν λέτε οτι χρειάζεται έγκριση απο τη δ/νσης γεωργίας,

τι εννοείτε?

 

α) μια απλή έγκριση οτι το αγροτεμάχιο είναι καλιεργούμενο, δηλ οτι παράγει,

β) έγκριση οτι το αγροτεμάχιο δεν βρίσκεται σε κάποια περιοχή απολύτου προστασίας?

 

μη μου πείτε οτι ακόμα και σ'αυτή την άδεια (εργασιών μικρής κλίμακας),

παίζει ρόλο ο χαρακτηρισμός "περιοχή υψηλής παραγωγικότητας"???

 

αν (και για αυτην την άδεια) εμλέκονται οι 2 αρμόδιοι υπάλληλοι της δ/νσης γεωργίας, που χαρακτηρίζουν τις περιοχές υψηλής ή χαμηλής παραγωγικότητας, θα τρελαθώ

 

πείτε μου ρε παιδιά κάποιος οτι δεν είναι έτσι τα πράγματα κι οτι δεν φτάνει μέχρι εκεί η εξουσία αυτών των υπαλλήλων (κατα τη ταπεινή μου γνώμη κακώς έχουν όποια εξουσία έχουν, οσον αφορά την έγκριση οικοδομικης άδειας)

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

προφανώς για να ναι καλλιεργούμενο αγρόκτημα θα ανήκει σε γη υψηλής παραγωγικότητας.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.