Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

Εχει συζητηθεί λίγο ξανά αλλά το επαναφέρω

 

Σε πολεοδομία του λεκανοπεδίου για την παραπάνω έγκριση ( η οποία θα περάσει από ΕΠΑΕ) ζητήθηκε να περιγραφεί στον τίτλο ως "μερική αντικατάσταση στέγης" για να μην θεωρηθεί ότι θα χρειαστεί σκαλωσιά.

 

Αυτό ρε παιδιά ..στέκει ?

Δλδ αν θέλω σκαλωσιά για να αλλάξω 6 ψαλίδια , για τα 4 ..δεν θέλω ?!?!?!

Και που λέει ότι απαγορεύεται η ( ολική) αντικατάσταση ?

 

Τελικά , πως τεκμηριώνεται η μη χρήση σκαλωσιάς ? Αρκεί να αναφέρουμε στην τεχνική περιγραφή "χωρίς την χρήση ικριωμάτων" ?

Link to comment
Share on other sites

Γενικο Συμπερασμα

 

οταν μπλεκει κανεις με το απιστευτα ηλιθιο και δυσκοιλιο Ελληνικο κρατος δεν βρισκει ακρη ποτε και αν την βρει θα ειναι σαν να πηγε στην Λαμια οχι μεσω Τρικαλων αλλα μεσω Ακτης Ελεφαντοοστου.

 

τι κανει λοιπον ο πολιτης ή και ο επαγγελματιας.

Αντι να χασει τα νιατα του ή να τρωει τις εργατοωρες ενος υπαλλληλου του σε ασκοπα πηγαινε ελα σε πολεοδομιες και υπηρεσιες, κανει την δουλεια του χωρις καμια αδεια...και ΑΜΑ η τρελλη η γειτονισα φωναξει την αστυνομια τους κουναει το μαντηλι γιατι δεν εχουν καμια δικαιοδοσια για τιποτα αφου δεν εχουν αρμοδιοτητα να ελεγξουν αν απαιτειται αδεια η οχι για ανακαινισεις.....ΑΜΑ η αστυνομια ειδοποιησει την πολεοδομια να κανει αυτοψια ως αρμοδια τοτε μεχρι να ερθει η πολεοδομια σε δυο τρεις μερες (στην καλυτερη) εχει κλεισει οτιδηποτε εχει να κανει με ηλεκτρικα και υδραυλικα γιατι ειναι τα μονα που ξεκαθαρα απαιτουν αδεια....και ΟΛΑ τα αλλα τα γραφει στα τετοια τοου γιατι ο ΓΟΚ και τα αρθρα του ειναι γραμμενα απο ηλλιθιους για ηλιθιους και χρειαζεται να εισαι το μαντειο των Δελφων για να ερμηνευσεις ακριβως σε ποια περιπτωση εισαι...

 

!!!

 

οπως λεει και ενας πολυ παλιος μηχανικος (κοντα στα 70) γνωστος μου..."στην Ελλαδα πιο ευκολα κτιζεις χωρις αδεια, παρα με αδεια"!!!

Link to comment
Share on other sites

...και ΑΜΑ η τρελλη η γειτονισα φωναξει την αστυνομια τους κουναει το μαντηλι γιατι δεν εχουν καμια δικαιοδοσια για τιποτα αφου δεν εχουν αρμοδιοτητα να ελεγξουν αν απαιτειται αδεια η οχι για ανακαινισεις.....!

η Αστυνομία σε πάει αυτόφορο .... εκεί μπορείς την επόμενη εργάσιμη να εξηγήσεις στο δικαστή το αν χρειάζεσαι ή όχι άδεια

Link to comment
Share on other sites

γενικό συμπέρασμα:

 

Επειδή στο τμήμα δεν γουστάρω να βρεθώ:

Κάνω τα χαρτάκια μου αφού για ΟΛΑ απαιτείται ΕΓΚΡΙΣΗ από τη Πολεοδομία (είτε αυτή ονομάζεται Ο.Α. είτε Εγκριση εργασιών μικρής κλίμακας, Είτε βεβαίωση αργασιών με το άρθρο 22) γιατί δε μου αρέσει να ξυπνάω κάθε μέρα και να αναρρωτιέμαι με τι διαθέσεις ξύπνησε ο κάθε γείτονας.

 

 

Επίσης, προσπάθησε να κάνεις εργασίες ανακαίνισης στο κέντρο της Αθήνας και αν δεν περάσει κάποιος υπάλληλος του Ικα, του Δήμου, του Κεπεκ, της Δημοτικής Αστυνομίας, της Αστυνομίας τότε θα είσαι πολύ τυχερός.

Link to comment
Share on other sites

η Αστυνομία σε πάει αυτόφορο .... εκεί μπορείς την επόμενη εργάσιμη να εξηγήσεις στο δικαστή το αν χρειάζεσαι ή όχι άδεια

 

με παει αυτοφορο για ποια εγκλημα???

 

ποιο ειναι το εγκλημα για το οποιο θα με παρει να με παει αυτοφορο???

 

θυμιζω μιλαμε για ανακαινισεις που κατα 80% οι εργασιες τους δεν απαιτουν καμια αδεια.....δεν μιλαμε για κατασκευη νεου εργου που εξυπακουεται οτι απαιτει και πολεοδομικη αδεια

 

επομενως για ποιο πραγμα θα με παει αυτοφορο???

γιατι οι εργατες μου βαφουν τοιχους και αλλαζουν πλακακια κλπ???

τοτε να πηγαινουν αυτοφορο και τον καθε ιδιωτη που κανει τετοια εργα σπιτι του

μην τρελαθουμε κιολας

 

γενικό συμπέρασμα:

 

Επειδή στο τμήμα δεν γουστάρω να βρεθώ:

Κάνω τα χαρτάκια μου αφού για ΟΛΑ απαιτείται ΕΓΚΡΙΣΗ από τη Πολεοδομία (είτε αυτή ονομάζεται Ο.Α. είτε Εγκριση εργασιών μικρής κλίμακας, Είτε βεβαίωση αργασιών με το άρθρο 22) γιατί δε μου αρέσει να ξυπνάω κάθε μέρα και να αναρρωτιέμαι με τι διαθέσεις ξύπνησε ο κάθε γείτονας.

 

 

Επίσης, προσπάθησε να κάνεις εργασίες ανακαίνισης στο κέντρο της Αθήνας και αν δεν περάσει κάποιος υπάλληλος του Ικα, του Δήμου, του Κεπεκ, της Δημοτικής Αστυνομίας, της Αστυνομίας τότε θα είσαι πολύ τυχερός.

 

μαλλον ειμαι πολυ τυχερος γιατι εχω κανει πανω απο δεκα ανακαινισεις ανω των 300 τετραγωνικων την τελευταια χρονια μονο στο κολωνακι και δεν εχει ερθει να μου μιλησει ανθρωπος. Απλως απο δικη μου βλακεια αναρωτιεμαι αν μπορω να ειμαι και εντελως τυπικος.....αλλα με την νομοθεσια που εχουμε και την απιστευτη γραφειοκρατια οδηγειται απλως ο πολιτης να ειναι παρατυπος προκειμενου να μην μπλεξει με δημοσιες υπηρεσιες και φαει τον χρονο του χωρις λογο

Link to comment
Share on other sites

Aχ με τι βλακείες ασχολούμαστε...Να προσκομίζω άδειες και συμβόλαια για να αλλάξω τα πλακάκια... Ηλίθιο Ελληνικό κράτος.

 

Όλα αυτά θα φτάσουν ποτέ στα αυτιά των άσχετων αρμοδίων άραγε?

Link to comment
Share on other sites

ναι είσαι γιατί εμένα έχει έρθει από την πρώτη κιόλας εβδομάδα το ΙΚΑ. :smile: οπότε πλέον τα κάνω όλα γιατί το τρέξιμο μετά και τα παρακάλια για τη μη καταβολή προστίμου δε τα αντέχω :smile:

 

απλά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ότι δεν απαιτείται άδεια;

Αφού βάσει πολεοδομίας απαιτείται (δεν κρίνω το γραφειοκρατικό του θέματος) γιατί υποστηρίζεις ότι δεν απαιτείται;

 

επίσης ένα παράδειγμα που δείχνει την πραγματικότητα στην Ελλάδα : όταν υπαρχει αντιδικία μεταξύ πελάτη και κατασκευαστή για πχ τις κακοτεχνίες σε κάποιο έργο ο συνήθης μοχλός πίεσης του πελάτη προς τον κατασκευαστή τελικά δεν είναι οι κακοτεχνίες (γιατί δύσκολα μπορεί να βγάλει άκρη για αυτές στο δικαστήριο) αλλά συνήθως οι παρατυπίες του κατασκευαστή ως προς το ΙΚΑ, την Πολεοδομία κτλ.. τυχαίο άραγε;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.