Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

ναι μωρε βλακείες ... στην Ελλάδα είμαστε όλα αυθαίρετα να τελειώνουμε

 

αν το ανωμαλο κρατος θελει να ζητησει αδεια (εστω και υπο μορφη απλης εγκρισης εργασιων) αρα να προκαλεσει γραφειοκρατια, χαμενες εργατοωρες, διαπλεκομενους υπαλληλους κλπ κλπ, απο τον καθε ιδιωτη για να βαψει ενα δωματιο ή για να αλλαξει πλακακια ή για να βαλει καινουργια ειδη υγιεινης ή για να κανει ενα σωρο αλλες δουλειες που δεν επηρρεαζουν τιποτα και κανεναν.....τοτε με συγχωρεις αλλα δεν αυθαιρετει ο πολιτης (ή ο μηχανικος) που δεν την βγαζει.....αλλα αυθαιρετει και μαλιστα με τον χειροτερο τροπο το κρατος πανω στην νοημοσυνη μας!!!

 

Εκτος κι αν θεωρει κανεις οτι ειναι λογικο για να παει μια εταιρια να βαψει δυο δωματια και να αλλαξει δυο σωματα καλοριφερ, να απαιτειται αδεια απο καποιον ηλιθιο κατα τεκμηριο υπαλληλο πολεοδομιας που θελει ναα τσεπωσει κααι κανα πενηνταρικο για να βαλει την υπογραφη του ακομα και για νομιμες απαιτησεις του ιδιωτη

 

ναι είσαι γιατί εμένα έχει έρθει από την πρώτη κιόλας εβδομάδα το ΙΚΑ. :smile: οπότε πλέον τα κάνω όλα γιατί το τρέξιμο μετά και τα παρακάλια για τη μη καταβολή προστίμου δε τα αντέχω :smile:

 

απλά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ότι δεν απαιτείται άδεια;

Αφού βάσει πολεοδομίας απαιτείται (δεν κρίνω το γραφειοκρατικό του θέματος) γιατί υποστηρίζεις ότι δεν απαιτείται;

 

επίσης ένα παράδειγμα που δείχνει την πραγματικότητα στην Ελλάδα : όταν υπαρχει αντιδικία μεταξύ πελάτη και κατασκευαστή για πχ τις κακοτεχνίες σε κάποιο έργο ο συνήθης μοχλός πίεσης του πελάτη προς τον κατασκευαστή τελικά δεν είναι οι κακοτεχνίες (γιατί δύσκολα μπορεί να βγάλει άκρη για αυτές στο δικαστήριο) αλλά συνήθως οι παρατυπίες του κατασκευαστή ως προς το ΙΚΑ, την Πολεοδομία κτλ.. τυχαίο άραγε;

 

Νικολετα μου χαιρομαι που ειμαι τοσο κωλοφαρδος ολα αυτα τα χρονια λοιπον....

Παντως πραγματικα οι μονοι ελεγχοι που μου εχουν περρασει απο ΙΚΑ και πολεοδομιες κλπ ειναι στις οικοδομες οπου φροντιζω και ειμαι και με το παραπανω τυπικος γιαυτο και χαιρομαι ακομα περισσοτερο οταν ο ξευτιλας ο υπαλληλος μου ζηταει λαδωμα για να μην μπει να ψαξει και του απανταω...μεγαλε μπες μεσα στην οικοδομη και μετρα οτι θες κατσε ολη νυχτα και μετρα....ελα στο λογιστηριο και ζητα οτι χαρτια θες....θα τα βρεις ολα ενταξει...γιαυτο αντε και "μπιπ" που θες και λαδωμα ρε ξευτιλισμενε!!!

 

Οσο για την απαραιτητη αδεια....ναι εχεις δικιο...απαιτειται οντως εγκριση εργασιων...αλλα τωρα αν με παει αυτοφορο ο μπατσος επειδη δεν εχω θα γελασει και το παρδαλο κατσικι στο δικαστηριο :)

 

θα κλαιει απο τα γελια ο προεδρος

 

και εκτος αυτου θα παρω μαζι μου κααι την γιαγια ιδιοκτητρια του καθε εργου μου η οποια βαση νομου εχει ευθυνη κι εκεινη και θα ψαχνουμε να βρουμε καρδιολογο στην αιθουσα του δικαστηριου

 

χαχα

 

Μην τρελαθουμε κιολας εντελως δηλαδη επειδη ειναι τρελο το κρατος και οι ηλιθιοι του ΤΕΕ και βγαζουν τετοοιες νομοθεσιες

 

Ημαρτον με την γραφειοκρατια

Link to comment
Share on other sites

Το τρελό κράτος και το ηλίθιο ΤΕΕ φρόντισαν και σου έδωσαν πανεπιστήμιο και τίτλο με επαγγελματικά δικαιώματα, για να έχεις την δυνατότητα να κάνεις τις απαιτούμενες νόμιμες πολεοδομικά και κατασκευαστικά ενέργειες για τα έργα σου.

Μη ξεχνάμε όμως ότι τα δικαιώματα έχουν και υποχρεώσεις.

Μια από τις βασικές υποχρεώσεις μας είναι να φροντίζουμε να γίνονται τα έργα σωστά και νόμιμα.

 

Επ ευκαιρία, πως μπόρεσες και έβαλες κάδο για μπάζα σε δρόμους στο Κολωνάκι χωρίς άδεια από δημοτική αρχή? Και μάλιστα σε 10 διαφορετικά ακίνητα

Οι ίδιες οι εταιρίες δεν το φέρνουν χωρίς την άδεια κατάληψης πεζοδρομίου απ όσο ξέρω.

Και άδεια κατάληψης πεζοδρομίου ο δήμος Αθηνών δεν δίνει χωρίς πολεοδομικό χαρτί.

Αν κάνω λάθος ενημέρωσε με, θα μου φανεί χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι άσχετο με το τέρας της γραφειοκρατία όπως λες

Αλλά άσχετο και με τον ρόλο του μηχανικού σε φόρουμ μηχανικών ο ευαγγελισμός πολεοδομικών παραβιάσεων με αυτή την δικαιολογία

 

Αν εμείς λέμε κάτω οι κανονισμοί που εμείς θα έπρεπε πρώτα πρώτα να φυλάσσουμε τότε ο κάθε οικονομικός μετανάστης εργάτης οικοδομής γιατί να τους τηρήσει?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τους κακούς κανονισμούς δεν θέλω να τους φυλάω. Τι είναι οι νόμοι? δόγματα? Αφού αποτελούν κολλήματα για τα τεχνικά έργα εν γένει.

Link to comment
Share on other sites

Πολεοδομία (κάπου στην Αττική)

Καταθέτω αίτηση για ΕΕΜΚ με σκοπό να τοποθετήσω ηλιακό στο δώμα της πολυκατοικίας.

Απάντηση Μηχανικού που χρεώθηκε το φάκελο: Με τη νέα Νομοθεσία η διαδικασία για ηλιακό είναι πολύπλοκη και δεν καλύπτεται με ΕΕΜΚ.

Τον κοίταξα για 2 δευτερόλεπτα, πήρα το φάκελο και έβαλα ηλιακό από μόνος μου.

Ε όχι να βγάλω και άδεια για ηλιακό!!!!

Link to comment
Share on other sites

ήθελε ΚΕΝΑΚ??

ρε κοίτα κάτι άτομα που θα πάει μπροστά η Ελλάδα...κρίμα σε μας που δεν φύγαμε ακόμη..απο το καράβι που βουλιάζει..

Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι αλλα εχω μερικες διαφωνιες

 

1)το κρατος δεν μου προσεφερε τιποτα τζαμπα. Το πληρωνω και το πληρωνω πολυ βαρια χρονια ολοκληρα κι εγω και η οικογενεια μου με τεραστιους φορολογικους συντελεστες στα μεγαλα εισοδηματα. Επομενως το οτι πηγα σε κρατικο πανεπιστημιο δεν θα πω κι ευχαριστω γιατι με τα δικα μου λεφτα πηγα οχι με δανεικα

 

2)το ΤΕΕ δεν μου προσφερει τιποτα παραπανω ολα αυτα τα χρονια απο συντεχνιακη μιζερια και κακομοιρια...δυσχερεια στην εργασια μου (με τυπους αμοιβων, ενημεροτητες, καταβολες και λοιπες γραφιοκρατικες διαδικασιες)

 

3)οι παντελως ηλιθιοι νομοι που εχει εισηγηθει το ΤΕΕ και εχει ψηφισει το κρατος υπαρχουν μονο για να δυσκολευουν την επιχειρηματικοτητα, για να οδηγουν τον πολιτη στην παρανομια, για να γιγαντωνουν την διαπλοκη και να ευνοουν τα λαδωματα.Σε καμια περιπτωση βεβαια δεν διαφυλασουν την ασφαλεια των κατασκευων. Εκτος κι αν ξερει κανεις να μου εξηγησει για ποιο λογο θα πρεπει να παρω την οποιαδηποτε αδεια (και ως εκ'τουτου να χασω εργατοωρες και χρονο για τις διαδικασιες εκδοσης αυτης της αδειας ή εγκρισης ή οπως αλλιως θελετε πειτε την) προκειμενου να στειλω ενα συνεργειο να βαψει ενα σπιτι ή εναν επαγγελματικο χωρο? Τι κινδυνος δηλαδη μπορει να προκυψει απο αυτο. Τι σχεση εχει αυτο με την ασφαλεια των κατασκευων? Αντιστοιχα το ιδιο ισχυει για το να αλλαξω πλακακια, δαπεδα, μαρμαρα, ντουλαπες, ειδη υγιεινης, κουζινες, γυψινα, πορτες, αλουμινια κλπ κλπ.

Και θα πρεπει εγω να προστατευω τετοια ηλιθια νομοθεσια αντι να βγαινω στα φορουμ και να την "ξεφωνιζω" μπας και καποτε το αντιληφθουν οι ανεγκεφαλοι "εγκεφαλοι" που μας διοικουν και την αλλαξουν???

 

4)Φυσικα και εχω βαλει μονο τον τελευταιο χρονο πανω απο δεκα καδους στο Κολωνακι χωρις καμια απολυτως αδεια. Οι εταιριες ερχονται ανετα και τον βαζουν αφου πληρωνονται καλα. Και οταν καποια φορα θα προκυψει προβλημα, ο καδος θα εξαφανιστει μεσα σε δεκα λεπτα απο τη στιγμη που θα προκυψει το προβλημα...επομενως χωρις καδο δεν υπαρχει και παρατυπια.

 

Αντιθετα το κρατος και οι νομοι του θελει να γινεται το εξης

-να χανω την ωρα μου για να υποβαλω χαρτια για μια αδεια για δουλειες της πλακας

-να χανει την ωρα του καποιος τεμπελης δημοσιος υπαλληλος για να ελεγξει το ηλιθιο αιτημα μου

-να παιρνει το λαδακι του ο υπαλληλος για να βαλει μια υπογραφη που ειναι υποχρεωμενος να την βαλει

-να παω να παρω και αλλη ειδικη αδεια απο τον δημο για τον καδο λες και δεν μου εφτανε η μια που πηρα για τις εργασιες

-καποιος παλι να ασχοληθει για να μου δωσει αυτη την ριμαδα την αδεια την οποια και παλι ειναι υποχρεωμενος να μου την δωσει αφου ρε αδερφε ΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΜΠΑΖΑ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ...ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ ΘΑ ΤΑ ΒΑΛΩ???

-και στο κατω κατω να κοπουν και μερικα δεντρα παραπανω γιαυτη την ηλιθια γραφειοκρατια

 

Θα ηταν πολυ πιο απλο να ηταν de facto δικαιωμα του καθε πολιτη να:

-βαψει το σπιτι του χωρις καμια αδεια

-να βαλει εναν καδο κατω απο το σπιτι του χωρις καμια αδεια για να πεταει τα μπαζα απο την ανακαινιση

-να κανει οποιαδηποτε δουλεια θελει μεσα στο σπιτι του που δεν θιγει το φεροντα οργανισμο

 

αλλα για να γινει τοσο απλη και πρακτικη η νομοθεσια χρειαζεται να την σκεφτει καποιο απλο και πρακτικο μυαλο...

και δυστυχως ολοι αυτοι που αποφασιζουν ...ουτε πρακτικοι ειναι γιατι ποτε δεν εχουν βγει στην αγορα εργασιας να δουν πως ειναι στην πραξη αυτο που εκεινοι συζητανε στην θεωρια.....αλλα ουτε και μυαλο εχουν ώστε να καταλαβουν το προβλημα

 

(χωρις παρεξηγηση ολα τα παραπανω....δεν μιλαω για κανεναν απο εδω μεσα...μιλαω για τους κρατουντες αυτης της χωρας)

Link to comment
Share on other sites

και εγώ χωρίς παρεξήγηση λέω πως το θέμα γεμισε άχρηστες συζητήσεις

και παρακαλώ τον αρμόδιο συντονιστή να σβήσει όσα μηνύματα θεωρεί άσχετα

 

κατά τα άλλα νομίζω πως υπάρχουν αρκετές πληροφορίες για νακρίνει κάποιος τι ειναι νομιιμο, τι παράνομο και τι παράτυπο και να πράξει ανάλογα

Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι αλλα εχω μερικες διαφωνιες

 

 

4)Φυσικα και εχω βαλει μονο τον τελευταιο χρονο πανω απο δεκα καδους στο Κολωνακι χωρις καμια απολυτως αδεια. Οι εταιριες ερχονται ανετα και τον βαζουν αφου πληρωνονται καλα. Και οταν καποια φορα θα προκυψει προβλημα, ο καδος θα εξαφανιστει μεσα σε δεκα λεπτα απο τη στιγμη που θα προκυψει το προβλημα...επομενως χωρις καδο δεν υπαρχει και

παρατυπια.

 

 

 

Τα οχήματα που φέρνουν τους κάδους στο Κολωνάκι θεωρούνται απορριματοφόρα και μπορούν να κυκλοφορούν μόνο 5:30 - 7:30 το πρωί. Ο κάδος λοιπόν μπορεί να εξαφανιστεί σε 10 λεπτά μόνο μεταξύ 5:30 -7:30 τις υπόλοιπες ώρες παραμένει εκεί παράνομα.

 

Επίσης άλλη μία πληροφορία για το κέντρο της Αθήνας (αλλά φαντάζομαι και σε άλλες πόλεις) επειδή οι δρόμοι είναι στενοί και ο φωτισμός είναι στο κέντρο του δρόμου οποιοδήποτε γερανοφόρο όχημα αν έρθει χρειάζεται άδεια όχι μόνο από την τροχαία αλλά και από τον Δήμο για την απομάκρυνση των καλωδίων φωτισμού, κατά την αίτηση σου ζητάνε την σχετική άδεια.

 

Αυτά σαν πληροφορία για το ποια είναι η νόμιμη διαδικασία. Από εκεί και πέρα όπως λέει και η myri ο καθένας μπορεί " να κρίνει τι ειναι νομιιμο, τι παράνομο και τι παράτυπο και να πράξει ανάλογα ".

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.