Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

Skeptikos

Δεν το ξέρω αν επαρκεί ο λογαριασμός ΔΕΗ, συμβόλαιο ιδιοκτησίας όμως ναι.

Κάνε ένα τηλ. στην πολεοδομία που θα καταθέσεις να σου πουν.

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση:

Στην αδεια μ.κλιμακας στην πισω σελιδα στην παρ.2 λεει για εργασιες στις όψεις ΧΩΡΙΣ ικριώματα

Την απάντηση την έχεις ήδη δώσει.

 

οποτε τι κανω τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι συγγνώμη για την συνεχόμενη παράθεση ερωτήσεων πάνω στο ίδιο θέμα αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τίποτα….ο καθένας μου λέει και διαφορετική άποψη…το σπίτι είναι περίπου 300m2 σε επιφάνεια από τη μέτρηση του μάστορα που θα βάλει τη σκαλωσιά. Θέλουμε να κάνουμε χρωματισμούς και στη πολεοδομία της Κιφησιας μου είπαν ότι χρειάζεται τοπογραφικό, τεχνική έκθεση, έκθεση αυτοψίας (για την ευστάθεια του κτιρίου, τη μη ύπαρξη ρωγμών κτλ), άδεια και σχεδία της οικοδομής και φωτογραφίες. Μου είπαν ότι η άδεια που πρέπει να βγει είναι κανονική και όχι μικρής κλίμακας (για ικριώματα βγάζουμε πάντα κανονική άδεια λένε) και ότι η τιμή είναι η κατώτατη για μελέτη και για επίβλεψη ξεχωριστά (δηλαδή 1.162 ευρώ για μελέτη + 1.162 για επίβλεψη) στο μηχανικό……..με λίγα λόγια μαζί με το ΦΠΑ ο πελάτης πρέπει να πληρώσει κοντά στα 3.000 ευρώ….αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει γιατί το πόσο μου φαίνεται υπερβολικό αφού σχεδόν τόσο κοστίζουν και οι εργασίες…και αν υπάρχει κάποιο πρότυπο για την τεχνική έκθεση και την έκθεση αυτοψίας παρακαλώ να μου στείλει κάποιος στο e-mail μου γιατί δεν έχω ιδέα τι πρέπει να γράψω… [email protected]

Link to comment
Share on other sites

Aκριβως τα ιδια μου ειπαν και στην Ν.Φιλαδελφεια αλλα 1500 ευρω!

Αν σου στειλουν τιποτα φιλε μου jameson πες στο και εμενα [email protected]

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι statik και jameson

Αφού θέλετε οι εργασίες να γίνουν με χρήση σκαλωσιάς τότε ναι χρειάζεται κανονική άδεια.

Οπότε όλες οι διαδικασίες είναι με τους όρους και τους περιορισμούς των οικοδομικών αδειών (ανάλογα το έργο φυσικά) και όχι των εργασιών μικρής κλίμακας.

 

Αν πρέπει το κόστος της άδειας να βγει με αναλυτικό προϋπολογισμός εργασιών τότε σίγουρα ανεβαίνουν τα κοστολόγια αλλά υπάρχουν και περιθώρια σύνταξης του προϋπολογισμού. Δεν είναι όμως του παρόντος θέματος και δεν μπορεί να αναλυθεί αυτό σε ένα φόρουμ.

 

υ.γ.

(αν κάνετε δήλωση ότι οι εργασίες θα γίνουν χωρίς σκαλωσιά (πυργίσκους ή άλλες τεχνικές) τότε μπορεί να το δεχτούν ως μικρής κλίμακας.)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τhanks.

Και κατι τελευταιο για να κλησει και αυτη η απορια, συμπληρωνει ο ιδιοκτητης το εντυπο αδειας εργασιών μικρής κλίμακας http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=115 . Στο εντυπο αυτο όμως δεν φενεται τι ακριβως εργασιες θα γινουν, συγκεκριμενα στην δικη μου περιπτωση χρωματισμοι της οψης (με πυργισκο ειπαμε, ισόγειο+1οροφος). Που αναφερεται αυτο? Θελει καμια εκθεση ή Υ.δηλωση?

Υ.Γ. Δεν νομιζω να θελουν τιποτα απο το ΙΚΑ -ενσημα κτλ. για να μου την δοσουν?

Link to comment
Share on other sites

στην πολεοδομία δεν ζητάνε έναρξη εργασιών στο ΙΚΑ για την έκδοση έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας . Το ΙΚΑ όμως μπορεί να τη ζητήσει

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο MAVRO . Η πολεοδομία δεν ασχολείται με ΙΚΑ , φορολογικά, αμοιβές κ.τ.λ. για τις μικρής κλίμακος. Είναι δικό σου θέμα και του ΙΚΑ το αν θα κάνεις έναρξη.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.