Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για Προσωρινούς Ενεργειακούς Επιθεωρητές


lefterism

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 218
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από ανακοινώσεις σήμερα στα ΜΜΕ:

 

"Στο Συμβούλιο της Επικρατείας κατατέθηκε σχέδιο Προεδρικού Διατάγματος που αφορά τον καθορισμό των προσόντων που πρέπει να πληρούν οι ενεργειακοί επιθεωρητές και την διαδικασία για τη χορήγηση άδειας ενεργειακών επιθεωρητών οι οποίοι θα διενεργούν επιθεωρήσεις κτιρίων, λεβήτων-εγκαταστάσεων θέρμανσης και κλιματισμού........"

 

Δεν έχω βρει ακόμη το κείμενο του Π.Δ.

 

Ελπίζω να βγει σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=170707&cid=4

 

Γράφει μέσες άκρες τι θα λέει το Π.Δ.

 

Ερώτηση: Ποιός φορέας θα διεξάγει τις εξετάσεις? Το ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις χθες έλαβα ένα μήνυμα στο κινητό από ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ για διεξαγωγή σεμιναρίων ΕΝΕΡ 4 από Σεπτέμβρη.

 

Πιστεύετε πως έχει νόημα πλέον?

 

Υπάρχει περίπτωση μελλοντικά να ακυρωθούν οι προσωρινές άδειες 10ετής εμπειρίας και να δικαιωθούν όσοι παρακολούθησαν τα σεμινάρια?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απορώ με το εξής. Όλο λένε πως θα κόψουν τις ελάχιστες αμοιβές αλλά το ΠΔ αναφέρει ελάχιστες αμοιβές. Κυβέρνηση με διχασμένη προσωπικότητα...

Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι offtopic: εφόσον η κείμενη νομοθεσία προβλέπει ελάχιστες αμοιβές αναγκαστικά και τα ΠΔ θα αναφέρουν ελάχιστες. Όταν καταργηθούν οι νόμοι που προβλέπουν ελάχιστες θα καταργηθούν επίσης και τα αντίστοιχα άρθρα των ΠΔ.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις χθες έλαβα ένα μήνυμα στο κινητό από ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ για διεξαγωγή σεμιναρίων ΕΝΕΡ 4 από Σεπτέμβρη.

 

Πιστεύετε πως έχει νόημα πλέον?

 

Υπάρχει περίπτωση μελλοντικά να ακυρωθούν οι προσωρινές άδειες 10ετής εμπειρίας και να δικαιωθούν όσοι παρακολούθησαν τα σεμινάρια?

 

Οι προσωρινές άδειες είναι ΠΡΟΣΩΡΙΝΕΣ! Εντός 18 μηνών, με δυνατότητα παράτασης άλλων 6, πρέπει να βγάλει και την οριστική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άλλο σκέφτομαι... Μου ρθε και μένα με sms για το σεμινάριο και θα πάω... Υπάρχουν καμμιά 10 παρόμοια σεμινάρια που γίνονται από ιδιωτικές εταιρείες...

Στο ΠΔ λέει ότι για να αποκτήσεις την Οριστική Άδεια πρεπει και να περάσεις από εξετάσεις... Από ποιόν θα γίνουν? Από το κάθε φορέα ή εταιρεία που διεξάγει και τα σεμινάρια ή από ένα ανεξάρτητο φορέα?

Άσε που δε έχω ακόμα την απαιτούμενη απο το ΠΔ 4ετής εμπειρία πάνω στις ενεργειακές επιθεωρήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ να πας στο σεμινάριο. Και αν τελικά αποδειχθεί πως θα πρέπει να δώσει άλλα τόσα για να ξαναπαρακολουθήσεις σε άλλον φορέα νέο σεμινάριο; Και όχι τίποτα άλλο, είναι και οι καιροί δύσκολοι για να σκορπάμε λεφτά! Τώρα που έχουμε χρόνο να παρακολουθήσουμε σεμινάρια, είναι άδειος ο κουμπαράς!

Link to comment
Share on other sites

εκανα αιτηση αλλα δηλωσα μονο για κτιριακα κατω απο 1000

πως μπορω να κανω αλλαγη αφου εχω δικαιωμα σαν Π/.Μ να ελεγχω και παραπανω τ.μ

 

ξερει καποιος?

 

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.