Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για Προσωρινούς Ενεργειακούς Επιθεωρητές


lefterism

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 218
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγχειρίδιο απαντήσεων στα συνηθέστερα ερωτήματα σε θέματα του Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας.

 

βελτιωμένη έκδοση

ΑΘΗΝΑ, ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 2008

 

Α.- ΘΕΜΑΤΑ ΚΩΔΙΚΑ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ

ΜΕΡΟΣ Α΄: Στοιχεία Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας

 

IΙ.- ΕΠΙΚΥΡΩΣΗ ΑΝΤΙΓΡΑΦΩΝ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

 

"33.- Είναι υποχρεωμένη η Διοίκηση να κάνει αποδεκτά φωτοαντίγραφα μη επικυρώσιμων εγγράφων, όταν υποβάλλονται στη Διοίκηση, συνοδευόμενα από υπεύθυνη δήλωση, με την οποία βεβαιώνεται η ακρίβεια των υποβαλλόμενων στοιχείων;

 

Στην περίπτωση, που φωτοαντίγραφα μη επικυρώσιμων εγγράφων (ιδιωτικών, δικαστικών, εκδοθέντων από αλλοδαπές αρχές κ.λπ.) υποβάλλονται στη Διοίκηση, συνοδευόμενα από υπεύθυνη δήλωση, με την οποία βεβαιώνεται η ακρίβεια των υποβαλλόμενων στοιχείων, η Διοίκηση δεν είναι υποχρεωμένη να τα κάνει αποδεκτά, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 11 Ν. 2690/1999 (ΦΕΚ 45/Α΄), όπως ισχύει. Εναπόκειται, όμως, στη διακριτική ευχέρειά της, να τα κάνει αποδεκτά (αριθ. 1083343/1076/0006Δ/2.9.2005 έγγραφό μας και το επισυναπτόμενο σε αυτό αριθ. ΔΙΣΚΠΟ/Φ22/5583/22.3.2005 έγγραφο του ΥΠ.ΕΣ.ΔΔ.Α)."

 

...Άρα σύμφωνα με τα ισχύοντα μέχρι σήμερα, τα τιμολόγια και λοιπά ιδιωτικά έγγραφα με απλή υπεύθυνη δήλωση δεν είναι σίγουρο ότι θα γίνουν αποδεκτά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

"βεβαίωση του φορέα απασχόλησης" : εννοούν τις εταιρείες με τις οποίες έχουμε συνεργαστεί ασχετα με τα ΔΠΥ? ή ως φορέα εννοούν το ασφαλιστικό μας ταμείο? ή η εκφραση αυτή ισχύει μόνο σε ορισμένες ειδικές περιπτώσεις απασχόλησης? Μπορεί κάποιος συνάδελφος να με βοηθήσει? Επίσης νομίζω ότι το πιο απλό είναι να πάμε σε δικηγόρο για να είμαστε σίγουροι για την επικύρωση!

 

Ευχαριστώ

Ευη

Link to comment
Share on other sites

Εχει αρχίσει να μου φαίνεται μούφα η ιστορία.

.

120 το πρόγραμμα του ΤΕΕ και μετά θα χρειαστείς κάνα της 4Μ αν δεν είναι καλό, 150 το παράβολο, κόστος τα σεμινάρια και βλέπουμε

........και μετά πόσες θα κάνουμε, + τις ποινικές και χρηματικές χρεώσεις, οχι να σε πιάσει ο λαιμός σου και να μην πάς καμιά μέρα. Και κόστος τα σεμινάρια το επαναλαμβάνω.

Μα αν στον Οκτώμβρη του 11 κάνουμε καμιά δεκαριά, και είναι καταληκτική η ημερομηνία ψηφισμένη και με φεκ. Συμφέρει, ή δεν συμφέρει???????????

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μενα

Ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ και θα ηθελα αφενος να δωσω ενα στοιχειο που μολις εμαθα και αφετερου να ρωτησω κατι που στο helpdesk δεν μπορεσαν να με διαφωτισουν...

 

Αρχικως μου ειπανε πως δε χρειαζεται επικυρωση των αντιγραφων των δελτιων παροχης υπηρεσιων που προσκομιζουμε, παρα μονο απλα αντιγραφα και μια υπευθυνη δηλωση επικυρωμενη στο ΚΕΠ οτι ειναι πιστα αντιγραφα των πρωτοτυπων...

 

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης:

Εγω δεν εχω δικαιωμα να γινω προσωρινος ενεργειακος επιθεωρητης γιατι δεν εχω την απαιτουμενη εμπειρια... Εχει ομως ο πατερας μου που ειναι Αρχιτεκτονας 28 χρονια στο επαγγελμα.... Και ηθελα να ρωτησω αμα πρεπει η 10ετης εμπειρια του να πιστοποιειται την τελευταια ΜΟΝΟ δεκαετια, δηλαδη 2000-2010 η αν θα μπορεσω να προσκομισω δελτια παροχης και προηγουμενων δεκαετιων...

 

Τους εξηγησα πως οικοδομικες αδειες εχουμε ως επι το πλειστον στις δεκαετιες 1980-1990 και 1990-2000 ενω στην τελευταια δεκαετια αντε να υπαρχει μονο 1. Μου ειπανε να τα προσκομισω αλλα δεν ξερει αν θα γινουνε δεκτα γιατι λεει η εμπειρια ειναι παλια... Λες και δηλαδη με τα χρονια ξεχνιεται η εμπειρια...! Ημαρτον δηλαδη...

 

Ρωτησα επισης αμα μπορουν να προσκομιστουν δελτια παροχης υπηρεσιων απο ημιυπαιθριους, τακτοποιησεις φακελων, αδειες λειτουργιας, αλλαγες χρησης κλπ που ειναι κτιριακα αλλα δεν αφορουν ανεγερση και παλι μου τα μασουσε...

 

Ξερει κανεις να με ενημερωσει σχετικα με τη χρονολογια των δελτιων που θα πρεπει να προσκομισω καθως και αν τα ανωτερω δελτια που ανεφερα μπορουν να προσμετρηθουν στην εμπειρια η οχι?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνει αίτηση ο πατέρας σου για ενεργειακός επιθεωρητής να έχεις υπ'όψιν ότι θα χρειαστεί να παρακολουθήσει τα σεμινάρια (αγνώστου κόστους προς το παρόν) και να δώσει εξετάσεις.

Αυτό ισχύει και για τους προσωρινούς ενεργειακούς επιθεωρητές, πρέπει εντός ενός έτους να πάρουν την πιστοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Γειά Σας,

 

Myri άλλη μια ερώτηση εχω...ακούσει ότι παράλληλα γίνονται αιτήσεις για μόνιμους επιθεωρητές, το κόστος που δύσκολα μειώνουν οι προσωρινοί εφόσον οι άδειες τους θα είναι μέχρι Οκτώμβριο του 2011 θα μειωθεί εφόσον γίνουν μόνιμοι, μπορούμε να κάνουμε αιτήσεις για μόνιμοι, ή δεν μπορούμε????

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνει αίτηση ο πατέρας σου για ενεργειακός επιθεωρητής να έχεις υπ'όψιν ότι θα χρειαστεί να παρακολουθήσει τα σεμινάρια (αγνώστου κόστους προς το παρόν) και να δώσει εξετάσεις.

Αυτό ισχύει και για τους προσωρινούς ενεργειακούς επιθεωρητές, πρέπει εντός ενός έτους να πάρουν την πιστοποίηση.

 

Το γνωριζω αυτο... Μεχρι τις 6/10/2011 εχουν ισχυ οι προσωρινοι επιθεωρητες και μετα πρεπει να παρακολουθησουν σεμιναρια και να δωσουν εξετασεις προκειμενου να μονιμοποιηθουν....

Μετο περας αυτης της ημερομηνιας νομιζω πληρω κι εγω τις προυποθεσεις να γινω μονιμος οποτε ολες αυτες τις διαδικασιες θα τις κινησω εγω...

 

Σχετικα με την εμπειρια και τη χρονολογια εκδοσης των δελτιων παροχης υπηρεσιών γνωριζουμε κατι συγκεκριμενο...?

Οπως και για το ειδος εργασιων για τις οποιες εχουν αυτα κοπει...

 

Πιο συγκεκριμενα, η Προσκληση για χορήγηση προσωρινων αδειων ενεργειακων επιθεωρητων απο το ΥΠΕΚΑ αναφερει χαρακτηριστικα :

 

Οι υποψηφιοι προκειμενου να τους χορηγηθει προσωρινη αδεια ενεργειακου επιθεωρητη πρεπει να εχουν τουλαχιστον δεκαετη αποδεδειγμενη επαγγελματικη η επιστημονικη εμπειρια.

Η εμπειρια αποδεικνυεται με βεβαιωσεις του φορεα αποασχολησης και επικυρωμενα φωτοαντιγραφα δελτιων παροχης υπηρεσιων ή αντιγραφων στελεχων οικοδομικων αδειων ή βεβαιωσεις του φορεα ασφαλισης. Δεν απαιτειται υποχρεωτικα η προσκομιση ολων των πιστοποιητικων κσι βεβαιωσεων ολοκληρης της επαγγελματικης δραστηριοτητας του ενδιαφερομενου, αλλα αντιπροσωπευτικου δειγματος που αφορα την τελευταια δεκαετια

 

Δηλαδη?

 

Να υποθεσω οτι θεωρουν δεδομενο πως ο εκαστοτε επαγγελματιας που εχει μεγαλη εμπειρια, αν ασκει τους συγκεκριμενους τομεις απο το 1980 ας πουμε, θα συνεχισει να τους ασκει και τωρα, οποτε αρκει να φερει τα τελευταια δελτια μοναχα...?

Κι εμενα που τα περισσοτερα δελτια σχετικα με το αντικειμενο ειναι παλαιοτερων ετων, ενω στην τελευταια δεκαετια υπαρχουν πολυ λιγα δε με αποκλειουν, σωστα...?

 

Απο την αλλη, διαβαζοντας το ΠΔ 100/2010, τοσο στο αρθρο 6 οσο και στο αρθρο 7 για προσωρινους και μονιμους ενεργειακους επιθεωρητες δεν αναφερει πουθενα για τελευταια δεκαετια η τιποτα σχετικο....

Απλως οτι πρεπει να υπαρχει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ δεκαετης αποδεδειγμενη εμπειρια.

 

Η γνωμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.