Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελάχιστο ύψος ορόφου


Recommended Posts

On 26/4/2021 at 2:23 ΜΜ, ChristinaK said:

Καλησπέρα,

ΝΟΚ άρθρο 23,παρ.1δ)

Κτίριο ή τμήμα αυτού θεωρείται νομίμως υφιστάμενο :.......................

δ) Αν προϋφίσταται του β.δ. της 9.8.1955 ή εξαιρέθηκε με τις διατάξεις του ν.1337/1983 ή εξαιρέθηκε οριστικά, σύμφωνα με διατάξεις ρύθμισης, τακτοποίησης ή αναστολής επιβολής κυρώσεων αυθαιρέτων.

ν.4495,άρθρο 82,παρ.2

2. Από τις διατάξεις της παραγράφου 1 εξαιρούνται τα ακίνητα στα οποία έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές ή έχουν εγκατασταθεί αυθαίρετες χρήσεις που :
α) υφίστανται πριν από τις 30.11.1955, ημερομηνία έναρξης ισχύος του από 9.8.1955 β.δ.,

*Συνεπώς,δεν απαιτείται να δηλωθεί πουθενά εφόσον δημιουργήθηκε πριν της 30-11-1955,και αποτελεί τμήμα του νομίμως υφισταμένου κτιρίου,άρα και νομίμως υφιστάμενο χώρο.

(Δεν σε απασχολεί στην παρούσα φάση ποιους κανονισμούς παραβιάζει,αυτό θα σε απασχολήσει μόνο σε περίπτωση νέας άδειας στο παραπάνω ακίνητο,όπου αν δεν ικανοποιούνται απαιτήσεις του κτιριοδομικού,δεν θα μπορούν να γίνουν αντίστοιχες παρεμβάσεις,αλλαγές χρήσης κλπ.κλπ.)

Στο Ν. 4067/12 με τις τελευταίες τροποποιήσεις, στο αρθ. 23 αναφέρεται "2. Για τα κτίρια ή τα τμήματα των κτιρίων της παραγράφου 1, οι συντελεστές κάλυψης, δόμησης, όγκου και ύψη υπολογίζονται σύμφωνα με τον κανονισμό και τις πολεοδομικές διατάξεις που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής τους." Ο ΓΟΚ του 1929 αναφέρει ελευθέρα ύψη ισογείου και ορόφων, ισχύει όμως και για εκτός πόλεων σε οικισμούς;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

Έχω αναλάβει την έκδοση άδειας υγειονομικού ενδιαφέροντος σε ισόγειο κατάστημα με υπόγεια αποθήκη σε ακίνητο με άδεια του 1963. Η ερώτηση μου είναι αν επιτρέπεται να πραγματοποιηθεί η τουαλέτα, χώρος βοηθητικής χρήσης, στο υπόγειο που έχει ύψος 2,05μ. 

Έχει τύχει σε κάποιον κάτι αντίστοιχο? 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, joanne said:

.... Η ερώτηση μου......

..., στο υπόγειο που έχει ύψος 2,05μ. .

H δική η ερώτηση είναι αν μπει ένας μπασκεμπολίστας πως θα κάνει πιπί?

Οπότε και από καθαρά αρχιτεκτονική ελάχιστη λειτουργικότητα δεν το κάνουμε ακόμα κι αν επιτρεπόταν. 

 

Υ.Γ.

και 1,85μ ύψος να έχει ο επισκέπτης πάλι θα σκύβει εκεί μέσα

 

Εδιτ

Ας χάσει 2 τραπέζια χώρου από το κατάστημα για να έχει την τουαλέτα... κέρδος θα το έχει στην λειτουργία του.

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Didonis said:

H δική η ερώτηση είναι αν μπει ένας μπασκεμπολίστας πως θα κάνει πιπί?

Οπότε και από καθαρά αρχιτεκτονική ελάχιστη λειτουργικότητα δεν το κάνουμε ακόμα κι αν επιτρεπόταν. 

 

Υ.Γ.

και 1,85μ ύψος να έχει ο επισκέπτης πάλι θα σκύβει εκεί μέσα

 

έχετε απόλυτο δίκιο, αλλά κάποια πράγματα αναγκαζόμαστε να τα κάνουμε, δεν είναι για ευρεία χρήση κοινού . Το θέμα είναι το οκ θα το πάρουμε ή θα κολλήσει στην αδειοδότηση? 

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαρτώνταν από εμένα θα κολλούσε

 

Και δεν υπάρχει αναγκαζόμαστε να κάνουμε χωρίς τις ελάχιστες ελάχιστες αρχιτεκτονικές προδιαγραφές...

Δηλαδή αν μου έρθει πελάτης κοντός αυτός η γυναίκα του και τα παιδιά του και απαιτεί σπίτι καθαρό ύψος 1.80μ θα το κάνω με υπογραφή και σφραγίδα?

Κι ας το επέτρεπαν οι πολεοδομικές διατάξεις

Πέραν αυτών

Το κατάστημα αυτό έχει υποχρέωση για ΑΜΕΑ τουαλέτα?

Αν ναι υπάρχει ανελκυστήρας ή κάτι για τους ΑΜΕΑ

Ή θα βάλει ταμπέλα απ' έξω το μαγαζί που θα γράφει

Δεν επιτρέπονται σκυλιά

Άτομα άνω του 1.8

Κουτσοί

Και γενικά με συχνοουρία

 

Σορυ ε....

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

@joanne

Δεν επιτρέπεται. Απαιτείται (κατ' ελάχιστον) ελεύθερο ύψος 2,20 μ.

Edited by Ymeorter
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, Didonis said:

Αν εξαρτώνταν από εμένα θα κολλούσε

 

Και δεν υπάρχει αναγκαζόμαστε να κάνουμε χωρίς τις ελάχιστες ελάχιστες αρχιτεκτονικές προδιαγραφές...

Δηλαδή αν μου έρθει πελάτης κοντός αυτός η γυναίκα του και τα παιδιά του και απαιτεί σπίτι καθαρό ύψος 1.80μ θα το κάνω με υπογραφή και σφραγίδα?

Κι ας το επέτρεπαν οι πολεοδομικές διατάξεις

Πέραν αυτών

Το κατάστημα αυτό έχει υποχρέωση για ΑΜΕΑ τουαλέτα?

Αν ναι υπάρχει ανελκυστήρας ή κάτι για τους ΑΜΕΑ

Ή θα βάλει ταμπέλα απ' έξω το μαγαζί που θα γράφει

Δεν επιτρέπονται σκυλιά

Άτομα άνω του 1.8

Κουτσοί

Και γενικά με συχνοουρία

 

Σορυ ε....

 

Σας ευχαριστώ και να γνωρίζετε κατανοώ το ειρωνικό ύφος. Το λειτουργικό κομμάτι είναι και για εμένα το πλέον σημαντικό. Απλά είναι ένα μαγαζί που θα μπορούσε να μην έχει και τουαλέτα. Αν υπήρχε υποχρέωση ΑΜΕΑ, δεν θα κάναμε αυτήν την συζήτηση τώρα. 

 

Σας ευχαριστώ και πάλι. 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Ymeorter said:

@joanne

Δεν επιτρέπεται. Απαιτείται (κατ' ελάχιστον) ελεύθερο ύψος 2,20 μ.

Ευχαριστώ για την απάντηση σας

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο ότι στον ΓΟΚ55 το ελεύθερο ύψος χώρου βοηθητικής χρήσης ορίζονταν στα 2,00μ., αν θυμάμαι καλά, θεωρώ ότι μπορείς να βάλεις wc στο υπόγειο. 

Συμφωνώ ότι είναι ωραία τα ψηλοτάβανα, αλλά να μην ξεχνάμε ότι δεν χτίστηκαν όλα τα κτίρια με τον ίδιο κανονισμό. Μέχρι πριν δέκα χρόνια η κύρια χρήση ορίζονταν στα 2,40μ. Αυτό σημαίνει ότι όλοι αυτοί οι χώροι υποβιβάζονται σε βοηθητικής χρήσης; 

Αν δεν υπάρχουν άλλες απαιτήσεις από τον φορέα αδειοδότησης, θεωρώ ότι  δεν έχεις πρόβλημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να μη δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις:

Αν η συγκεκριμένη χρήση υπάρχει νόμιμα (βάσει οικοδ. άδειας), δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν δημιουργείται τώρα, θα πρέπει να τηρεί τα εκ του νόμου προβλεπόμενα σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.