Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διάνοιξη οπής σε πλάκα


 
DimArm

Recommended Posts

Σε πενταόροφη πολυκατοικία ανεγερθείσα το 1974, πριν απο 23 χρόνια περίπου -to 1987- κάναμε διάνοιξη οπής σε πλάκα -σπάζοντας την πλάκα- και συνδέσαμε το διαμέρισμα του 4ου με διαμέρισμα του 5ου ορόφου που ήταν ιδιοκτησίας μας. Η επίλογή του σημείου διάνοιξης και η επίβλεψη έγινε από Πολιτικό Μηχανικό.

Επίσης σε έγινε διάνοιξη για καμινάδα και κατασκευή τζακιού.

Πριν από λίγες ημέρες ένας από τους άλλους ιδιοκτήτες -επειδή δεν συμφωνήσαμε να του επιτραπεί να αποκτήσει αυτονομία στην θέρμανση- έκανε καταγγελία στην Πολεοδομία.

Ο εν λόγω κύριος γνώριζε για την διάνοιξη μιας και του είχαμε ζητήσει άδεια για να γίνουν οι εργασίες ανακάινησης και σύνδεσης των δύο ορόφων και μάλιστα κατά καιρούς περνούσε και επιτηρούσε το είδος των εργασιών

 

Τι συνέπειες μπορεί να έχω από αυτήν την καταγγελία και τι μπορώ να κάνω???

 

Ο μηχανικός που έκανε την επίβλεψη δεν είναι εν ζωή και δεν υπάρχει αρχείο με σχέδια στατικά ή κάποια μελέτη -δεν νομίζς να είχε κάνει κιόλας.

Να αναφερθεί ότι δεν έχει πειραχθεί κανένα στατικό στοιχείο -πλιν της πλάκας.

 

DimArm

Link to comment
Share on other sites

Δύο διαφορετικά θέματα έχετε .

 

1ον . Είχατε την δυνατότητα από την σύσταση και τον κανονισμό της ενοποίησης ?

 

2ον. Από που προκύπτει ότι έγινε διάνοιξη της τρύπας και ότι δεν ήταν έτσι αρχικά και η ημερομηνία της πιθανής διανοίξεως ?

Link to comment
Share on other sites

1. μηχανικός σιγουρα δεν εισαι

2. για την ενοποιηση των 2 διαμερισμάτων χρειαζεται αδεια απο την πολεοδομια τροποποίηση καταστατικού, πινακα χιλιοστών κλπ κλπ

3. προκειται περι αυθαιρέτου, και οι συνέπειες ειναι γνωστές. Προστιμο ανεγερσης, διατηρησης για ...ποσα χρονια ειπαμε?

Link to comment
Share on other sites

Mπορεί να πήρανε άδεια του 61% διότι λέει: "Ο εν λόγω κύριος γνώριζε για την διάνοιξη μιας και του είχαμε ζητήσει άδεια για να γίνουν οι εργασίες ανακάινησης και σύνδεσης των δύο ορόφων"

 

Πάντως κύριε μη συνάδελφε, δειτε τί απαντούν οι παραπάνω συνάδελφοι και επισκεφτείτε το γρηγορότερο δυνατό καποιον συνάδελφο μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, ας αφήσουμε τις διαδικτυακές διαγνώσεις και ας επικεντρωθούμε στα τεχνικά ζητήματα.

Για οποιαδήποτε -εκτός θέματος- επισήμανση, υπάρχουν τα π.μ.

 

Ο συνάδελφος DimArm έθεσε κάποια ερωτήματα. Όποιος θέλει, απαντάει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα σχόλια.... αλλά δεν ασχολούνται ολοι οι μηχανικοί με οικοδομές και Πολεοδομία.....

Ειμαι πολιτικός μηχανικός και ασχολούμαι μόνο με δημόσια έργα. Δεν έχω ασχοληθεί με οικοδομές και πολεοδομικούς και κτιριακούς κανονισμούς.

Εξάλλου όπως ανέφερα υπήρχε επίβλεψη και επιλογή θέσης από Πολιτικό Μηχανικό.

Η ηλικία μου τότε ήταν 10 και δεν μπορούσα να έχω άποψη σε αυτά που έγιναν από την οικογένειά μου και αν ήταν σωστά ή όχι. Παρέλαβα μία κατάσταση ως έχει, έχω κάποιο πρόβλημα με αυτήν και ζήτησα μία βοήθεια για κάτι το οποίο δεν γνωρίζω.

Ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας.

 

Το διαμέρισμα του 5ου αγοράσθηκε το 1986 οπότε έγινε και η διάνοιξη. Υπήρχε από το καταστατικό η δυνατότητα διάνοιξης αν υπήρχε πλειοψηφία άνω του 60% -που υπήρξε.

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Edit".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ,ilias

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφε DimArm σε ότι αφορά τις σχέσεις με τους λοιπούς συνιδιοκτήτες και τυχόν παραβίαση του κανονισμού της πολυκατοικία δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα καθώς όπως λες είχες την απαιτούμενη συναίνεση.

 

Από την άλλη όμως , η πολεοδομική παράβαση υπάρχει. Μάλλον θα καταλήξεις σε κάποιας μορφής άδεια νομιμοποίησης .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.