Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνεκτικό τμήμα οικισμού;


Recommended Posts

Συνάδελφοι μια ερώτηση - απορία.

Σε οικισμό < 2000 κατοίκων (εντός ορίων) θέλουμε να γίνει κατάτμηση οικοπέδου σε τρία κομμάτια. Η αρτιότητα είναι 500 εντός του συνεκτικού τμήματος και 1200 στο μη συνεκτικό τμήμα του οικισμού. Τη πρόβλημα υπάρχει:

Μικρό τμήμα του οικοπέδου βρίσκεται στο μη συνεκτικό τμήμα. Μετά την κατάτμιση που θέλει ο ιδιοτήτης προκύπτουν 2 τμήματα 500μ άρτια εντός συνεκτικού τμήματος και ένα 1100 με το μεγαλύτερο μέρος στο συνεκτικό και ένα τμήμα περίπου 200μ στο μη συνεκτικό.

Τα υπόλοιπα στοιχεία προσωπο και βαθος είναι εντάξει.

Η απορία είναι το τμημα με 1100μ είναι άρτιο? δηλαδή ανήκει στο συνεκτικό ή στο μη συνεκτικό κομμάτι? γιατί αν δεν ανήκει τοτε δεν μπορεί να γίνη κατάτμηση αφού προκύπτει μη αρτιο οικόπεδο.

Ευχαριστώ συνάδελφοι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κατά την γνώμη μου ναι είναι αρτιο και οικοδομήσιμο

αλλά είσαι σίγουρος 1200 τ.μ ?

συνήθως είναι 500 στο συνεκτικό και 1000 στο μη συνεκτικό

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

"κατά παρέκκλιση εντός των ως άνω ορίων θεωρούνται άρτια τα γήπεδα με όποιο εμβαδον έχουν κατά την ημέρα δημοσίευσης του παρόντος . . . κλπ"

οπότε και ανάλογα με το σχήμα του συνολικού οικοπέδου, χρησηκτησία στο μεσαίο οικόπεδο (ή και στο τελευταίο που σε απασχολεί) με ημερομηνία τουλάχιστον 1970 και ιδού η λύση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

το τμήμα του οικοπέδου που προκύπτει απο την κατάτμηση και βρίσκεται εντόσ του μη συνεκτικού οριου πρέπει να έχει ελάχιστο εμβαδόν 1200μ.(κατά τα λεγομενά σου).κάπου έχω μια εγκύκλιο που πέριγράφει ακριβώς την περιπτωσή σου. Εαν θέλεις να ψάξω να σου την στείλω!

Link to comment
Share on other sites

Για μενα ειναι αρτιο αφου εχει τα 500τμ για εντος συνεκτικο.

Τωρα στο τοπογραφικο θα εγραφα ισως χωριστα για το οικοπεδο αυτο το εμβαδο εντος συνεκτικου και εντος διασπαρτου..

 

Τωρα ερωτηση για τους συναδελφους τους παλιοτερους..

 

Εχω οικοπεδο 600τμ με τμημα εντος διασπαρτου(100τμ) και τμημα εντος συνεκτικου (500τμ)

Αρτιοτητα για συνεκτικο 300τμ

Αρτιοτητα για διασπαρτο 1000τμ

 

Στη δηλωση γραφω οτι ειναι αρτιο και οικοδομισιμο βασει της αρτιοτητας για το συνεκτικο ή θα παω με την παρεκκλιση οτι το εχει αυτο το εμβαδο πριν την δημοσιευση του ταδε ΦΕΚ...??

 

Οταν παω να οικοδομισω μπορω να βαλλω το κτηριο μου οπου θελω (αφηνοντας 2.5μ ή να κολλησω)??? Ή θα το βαλλω στο τμημα εντος συνεκτικου ???

Link to comment
Share on other sites

Εάν τα στοιχεία που έχεις δώσει είναι σωστά, το οικόπεδο περιλαμβάνεται, κατά το μεγαλύτερο τμήμα του, στο συνεκτικό τμήμα του οικισμού και είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, με τον κανόνα. Επειδή, όμως, οι ερωτήσεις σου δεν συμφωνούν με το αυτονόητο, μήπως συμβαίνει κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις αυτονόητο???

 

Τα στοιχεια ειναι σωστο.

 

Ενα απο τα σημεια του συνεκτικου ειναι η ΒΔ γωνια κτηριου που βρισκεται στο οικοπεδο μου. Ετσι εχω τμημα εντος συνεκτικου (500τμ) και τμημα εντος διασπαρτου (100τμ)

 

**Στα νουμερα δεν εχω βαλλει τα δεκαδικα για ευνοητους λογους...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.