Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Παιδιά γειά σας , έβγαλα άδεια τον Οκτώβριο του 2023 κατηγορία 3 για αγροτική αποθήκη εντός σχεδίου ,στην πράξη θέλω να μετακινήσω το κτίσμα 2.5 μ μέσα (ήταν στο όριο) , κάνω αναθεώρηση χωρίς αλλαγή κάλυψης/δόμησης/ όγκου ή η αλλαγή θέσης θεωρείται αλλαγή κάλυψης , νέους όρους δόμησης ζητάω ??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 494
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα,

για να αλλάξουμε τα ανοίγματα σε ξενοδοχείο, στην Πάρο, εντός οικισμού, κοντά σε εκκλησάκι (για να βγει η άδεια, είχε περάσει ΚΑΣ, πριν 30 χρόνια), κάνουμε αναθεώρηση για αλλαγή όψεων και περνάει αρχαιολογία και ΣΑΑ?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα έχω  πάρει προέγκριση για ΑΛΛΑΓΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ, εγκρίθηκε και τώρα βγάζω την Αναθεώρηση έντυπης Αδείας ME προέγκριση ή βεβαίωση , έχω ανεβάσει όλα τα στοιχεία που ζητάει αλλά στο τέλος όταν πάω να υποβάλλω μου εμφανίζει το εξής μήνυμα

Πρέπει να επιλεγεί τουλάχιστον μια από τις πρόσθετες επιλογές για την Ενημέρωση/Αναθεώρηση της Ο.Α.

τι πρέπει να επιλέξω?

σημείωση εδώ ανέλαβα μια οικοδομή όπου βγήκε στην σύνταξη ο προηγούμενος μηχανικός

έχουν γίνει αυθαιρεσίες από την πρώτη άδεια και κάναμε ρύθμιση των αυθαιρέτων τμ

και κάνω αλλαγή μηχανικού, για παράταση ισχύος και να ανεβάσω τα σχέδια της ρύθμισης

πρέπει να επιλέξω κάτι από την πράσινη ζώνη?

Χωρίς τίτλο.jpg

Edited by patty
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, patty said:

περνάει αρχαιολογία και ΣΑΑ?

Η αρχαιολογία δεν ενδιαφέρεται για την τροποποίηση των όψεων.

14 ώρες πριν, patty said:

πρέπει να επιλέξω κάτι από την πράσινη ζώνη?

Επιλέγεις αυτά για τα οποία κάνεις αναθεώρηση (αλλαγή επιβλέποντος, παράταση ισχύος επ' αόριστον).

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Σερίφης ευχαριστώ πολύ! μια ερώτηση έχω οικοδομή που πάει για παράταση και όταν το επιλέγω βλέπω ότι ζητάει και Πόρισμα ΕΔ σταδίου εργασιών και Πόρισμα Ελεγκτή Δόμησης για Παράταση Ισχύος, δεν είναι το ίδιο? 

έχει έρθει ο ελεγκτής δόμησης για το στάδιο των εργασιών, πρέπει να ξανάρθει για την παράταση ισχύος? 

επισυνάπτω εικόνα με τα απαιτούμενα αναρτημένα σχέδια 

010.jpg

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, patty said:

Πόρισμα ΕΔ σταδίου εργασιών και Πόρισμα Ελεγκτή Δόμησης για Παράταση Ισχύος, δεν είναι το ίδιο?

Το ίδιο είναι. Το πρώτο είναι για την αλλαγή επιβλέποντος όταν δεν έχεις δήλωση παραίτησης.
Υποθέτω ότι στο χαρτί του ΕΔ είναι συμπληρωμένο το πεδίο «πιστοποίηση σταδίου εργασιών, σε περίπτωση αναθεώρησης λόγω παράτασης ισχύος ἡ λόγω αλλαγής του επιβλέποντα μηχανικού».

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυτό βλέπω είναι επιλεγμένο το bold οπότε είμαι καλυμένη ως προς τα στάδιο εργασιών άρα ανεβάζω το ίδιο χαρτί και στα δύο, έχω και την παραίτηση του παλιού μηχανικού οπότε οκ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Α’
ΕΝΑΣ ΕΛΕΓΧΟΣ (ΤΕΛΙΚΟΣ)
• Εργασίες επισκευής ή τροποποίησης
• Αλλαγή Χρήσης
• Κατεδάφιση
• Περιτοίχιση
• Έργα αντιστήριξης
• Διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου
• Κολυμβητικές δεξαμενές
• Δεξαμενή αποθήκευσης καυσίμων
• Στέγαστρα
• Αναθεώρηση άδειας (παρ. 4, 7 άρθρ. 6 ν. 4030)
• Επανέλεγχος μετά από διακοπή εργασιών

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, patty said:

έχω και την παραίτηση του παλιού μηχανικού

Στο 434 ανεβάζεις την παραίτηση. Η πλάγια γραμμή / σημαίνει ή.
Το πόρισμα του ελεγκτή το ανεβάζεις στο 164.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.