Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 494
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας, επειδή πρώτη φορά καλούμαι να ασχοληθώ με αναθεώρηση άδειας θα ήθελα παρακαλώ πολύ τις χρήσιμες απαντήσεις σας. Συγγενικό μου πρόσωπο αγόρασε το 2018 ισόγεια οικοδομή ( στάδιο τοιχοπληρώσεων ) σε εντός οικισμού (αλλά εκτός σχεδίου) περιοχή. Η οικοδομή αυτή έχει οικοδομική άδεια που εκδόθηκε το 2004 και προέβλεπε ισόγεια οικία με στέγη επί πλάκας σκυροδέματος (η στέγη δεν έχει υλοποιηθεί). Ο μηχανικός που είχε βγάλει την αρχική άδεια ανέλαβε να κάνει αναθεώρηση λόγω της αλλαγής του ιδιοκτήτη και μεταβολή μεγεθών (θέλουν να προσθέσουν ένα τμήμα ορόφου.) Για λόγους όμως που δεν γνωρίζω η αναθεώρηση καθυστερεί (είναι αρκετά χρόνια που έχει αναλάβει), και δεν έχει προχωρήσει. Έπειτα από δική μου επικοινωνία με τον μηχανικό, δέχτηκε να παραιτηθεί από την διαδικασία της αναθεώρησης, απλά αφήσαμε ανοιχτό το κομμάτι του τι χαρτιά χρειάζονται για την παραίτηση. 
Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1. Τι έλεγχοι θα πρέπει να γίνουν (φορολογικά, επιβλέψεις, ΙΚΑ) για την διαδικασία της αναθεώρησης όσον αφορά το κομμάτι του προηγούμενου μηχανικού; 
2.Δεδομένου ότι όπως μου είπε ακόμη δεν έχει καταθέσει την προέγκριση της αναθεώρησης όπως σκόπευε να κάνει, θα χρειαστώ υπεύθυνη δήλωση παραίτησης (πέρα από το τυπικό για να είναι καλυμμένος ο ιδιοκτήτης); 3.Προτείνετε να γίνει κάποιο άλλο χαρτί μεταξύ ιδιοκτήτη-μηχανικού ως προς την εξόφληση αμοιβών-μελετών; 
Κάθε απάντηση και συμβουλή, ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ, 

Link to comment
Share on other sites

@Mitsosrezerve

Αρχικά θα πρέπει να δεις αν ισχύει ακόμη η έντυπη ΟΑ. Είχε βγει μια διάταξη -  νόμος που έδινε παράταση ισχύος για τις έντυπες οικοδομικές άδειες από το 2007 και μετά, απλά δεν θυμάμαι ακριβώς ποιον μήνα του έτους αυτού. Εκτός και αν έχει μπει σε διαδικασία αναθεώρησης, όπου αυτό θα το δεις (λογικά πάνω στο φύλλο αδείας). Νομίζω από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις. Τα διαδικαστικά είναι απλά σε περίπτωση που όντως μπορείς να προχωρήσεις σε αναθεώρηση και όχι έκδοση καινούριας άδειας, θα πρέπει να γίνει μια ΥΔ απο τον προηγούμενο μηχανικό που θα αναφέρει το στάδιο των εργασιών που παραδίδει την άδεια σε εσένα καθώς και οτι όλες οι οικονομικές εκκρεμότητες απο μεριάς του πελάτη οτι έχουν τακτοποιηθεί. Και νομίζω οτι αυτό το χαρτί θα αντικαταστήσει και την απαίτηση για ελεγκτή δόμησης σε συνδυασμό με μια τεχνική έκθεση απο τον προηγούμενο μηχανικό. Όσο για το ΙΚΑ και τα φορολογικά, καλό είναι να ζητήσεις απο τον προηγούμενο μηχανικό να στα παραδώσει για εξετάεις τι ακριβώς έχει γίνει. Έπειτα μπορείς με το ΑΦΜ του ιδιοκτήτη και μια εξουσιοδότηση απο τον ίδιο να πας ΙΚΑ να δεις τι έχει γίνει με τα ένσημα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

Αναθεώρηση Έντυπης ΟΑ (ισχύς επ αόριστο) για αλλαγή επιβλέποντος Μηχανολόγου στην οποία έχει γίνει ήδη τακτοποίηση του Ν4178 κι έχει υπερβάσεις Δόμησης, Κάλυψης , Υψους, πως γίνεται ?

Στο eadeies  στις αναθεωρήσεις έχει μόνο την περίπτωση Έντυπης Χωρίς μεταβολές μεγεθών αλλά έχει περίπτωση Αλλαγή Επιβλέποντος 

Στις Εγκρίσεις - Αναθ/ση Έντυπης ΟΑ δεν υπάρχει αυτή η επιλογή 

Στις Εγκρίσεις - Βεβ.Ορων- Αναθ/ση Έντυπης ΟΑ- δεν νομίζω ότι έχει σχέση. 

Στο ΤΕΕ μου είπαν το πρώτο αφού δεν αιτούμαι αλλαγές στα μεγέθη με την Αναθεώρηση αλλά να ρωτήσω την ΥΔΟΜ. Στην ΥΔΟΜ μου είπαν το δεύτερο και οτι λεει το σύστημα. 

Μήπως έχει κανείς εμπειρία? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια 

 

Link to comment
Share on other sites

@nvido011 η απάντηση από το ΤΕΕ είναι η σωστή.
Η φράση «χωρίς μεταβολές μεγεθών» αναφέρεται μόνο σε αυτό που θα αλλάξεις με την αναθεώρηση, και όχι γενικά στην οικοδομή (όπου έχεις τις μεταβολές μεγεθών της ρύθμισης).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλημέρα,

Χρειάζεται να κάνουμε Αναθεώρηση μιας Οικοδομικής Άδειας κατ. 3 λόγω αλλαγής της δόμησης(η νέα δόμηση που διαμορφώθηκε κατά την κατασκευή είναι μικρότερη αυτής που προέβλεπε η αρχική άδεια λόγω μικρών αλλαγών στο περίγραμμα).

Στο eΆδειες, στις επιλογές που βγάζει σε "συνέχεια προγενέστερης πράξης"(όσον αφορά στην Αναθεώρηση) υπάρχει μόνο η διαδικασία "Αναθεώρησης με Προέγκριση".

Σε ερώτημά μας στο ΤΕΕ, μας απάντησαν πως μπορούμε να επιλέξουμε και "Βεβαίωση Όρων Δόμησης" και να σημειώσουμε στις παρατηρήσεις αυτής της έγκρισης πως πρόκειται για Αναθεώρηση, δεδομένου πως στην καρτέλα "Έλεγχοι/Επιμέρους περιπτώσεις/Εγκρίσεις Φορέων" δεν υπάρχει επιλογή για Αναθεώρηση οικοδομικής άδειας.

Έχει ακολουθήσει κάποιος αντίστοιχη διαδικασία, δηλαδή Αναθεώρηση οικοδομικής άδειας με αλλαγές σε δόμηση, κάλυψη, όγκο με Βεβαίωση όρων δόμησης; Ή είναι υποχρεωτική η Προέγκριση;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.Θα χρειαζόμουν τα φώτα σας.Έχω μια περίπτωση μιας Ο.Α. Αλλαγής χρήσης από κτίριο αποθήκης σε καταστήματα.Η άδεια είναι του 2010. Μέχρι σήμερα που στέλνω το μήνυμα δεν έχει γίνει καμμία εργασία από αυτές που έπρεπε να γίνουν βάσει άδειας.Η άδεια είναι σε ισχύ έως 31.12.2024. Τώρα ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει το κτίριο σε γραφεία.Μετά από έλεγχο που έκανα στο ήδη υπάρχον κτίριο υπάρχουν διάφορες αυθαιρεσίες.Το ερώτημα μου είναι πως το πιάνει κάνεις αυτό.

1.Κάνει τακτοποίηση με 4495 και εν συνεχεία αναθεώρηση της αλλαγής χρήσης;Με αυτόν τον τρόπο η ισχύς της άδειας δεν αλλάζει σωστά;

2.Μπορεί να αγνοήσει την άδεια που υπάρχει, να γίνουν οι τακτοποιήσεις με 4495 στο υπάρχον κτίριο και να βγει νέα άδεια αλλαγής χρήσης; Για να αυξηθεί και ο χρόνος ισχύος;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά και τα 2 με μόνη διαφορά στην 2η περίπτωση ότι απαιτείται να ακυρώσει την υπάρχουσα Ο.Α

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

Σωστά και τα 2 με μόνη διαφορά στην 2η περίπτωση ότι απαιτείται να ακυρώσει την υπάρχουσα Ο.Α

Καλησπέρα και σας ευχαριστώ για την απάντηση σας. Θέλω να σας κάνω μία ακόμα ερώτηση (συνέχεια του παραπάνω προβληματισμού).

Σε περίπτωση που εφαρμοστεί η πρώτη περίπτωση, και γίνει τακτοποίηση με 4495 των όποιων αυθαιρεσιών, η υπάρχουσα κατάσταση θα συγκριθεί με τα σχέδια της αρχικής αδείας (του 1965) ή  με τα σχέδια της νέας άδειας του 2010 (που φυσικά δεν έχουν εφαρμοστεί ακόμα).

Link to comment
Share on other sites

θα τακτοποιήσεις τα αυθαίρετα ως κατηγ 2 (προ του 1982) συγκρίνοντάς τα με την οικ άδεια 1965 και μετά θα κάνεις αναθεώρηση της υπάρχουσας οικ άδεια ως προς την ολοκληρωτική αλλαγή χρήσης -τακτοποιημένων και νομίμων (υπόψη ότι αυτές οι Ο.Α που ισχύουν μέχρι το 2024 πιθαν'ως πάλι να πάρουν και άλλη παράταση ισχύος)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.